Najbližšie dni rozhodnú o osude popradského ženského basketbalu

Basketbalistky spod Tatier sa v stredu rozlúčili so sezónou.

Vedenie Basketbalového klubu Poprad malo uplynulé leto veľa práce s dodržaním termínu na prihlášku a do podobnej situácie už nechce ísť znova. (Snímka: archív/mik)

Uplynulé leto sa BAM-ka prihlásila do Extraligy žien na poslednú chvíľu, čo sa odzrkadlilo aj na stavbe kádra. Kormidla sa chopila Tatiana Gallová, ktorá Popradčanky doviedla do play-off zo 6. priečky, ale tesne pred sériou s Young Angels Košice sa s klubom dohodla na ukončení spolupráce. „Ťažko sa skladá káder, keď začnete 30. júna. Hráčky, ktoré tu aj chceli ostať, nemohli dovtedy čakať. Celkom sa nám to však podarilo. Dievčatá sa nemajú za čo hanbiť. Základný cieľ sme splnili, baby sa pobili o miesta na palubovke a dôstojne sme reprezentovali mesto Poprad na slovenskej basketbalovej mape. Zmeny na poste trénera k športu patria a tento rok to baby viac naštartovalo. Košice majú kvalitnejší káder, ale s Bystricou, s ktorou sme mali v nadstavbe problémy, sa baby zomkli,“ ozrejmil športový riaditeľ BK Poprad Michal Weinciller.

Počas sezóny do kádra pribudla Slovinka Teja Goršič. (Snímka: mik)

Dráma vďaka trojkám

Práve po štvrťfinálovej porážke s Košicami sa BAM-ka dostala do bojov o umiestnenie. Banskobystričanky zdolala 2:0 na zápasy a v priamej konfrontácii o 5. priečku sa stretla s Nitrou. Úvodné stretnutie pod Zoborom prehrala jednoznačne 73:48, takže v stredu tak pod Tatrami musela zvíťaziť, aby si vybojovala rozhodujúci duel v Nitre. Popradčanky však začali veľmi zle a po koši Martiškovej nabrali 8-bodové manko. Museli ho tak postupne sťahovať, čo sa im darilo najmä vďaka slušnej produktivite spoza perimetra, zatiaľ čo Nitranky netrafili ani jednu trojku počas celého zápasu. Práve streľba z diaľky bola elementom, ktorý sa postaral o jedno z najzaujímavejších stretnutí v krátkej histórii BAM Poprad.

V súboji o piate miesto uspeli Nitranky. (Snímka: mik)

Keď sa v štvrtej štvrtine trafila za tri body Grigerová a následne aj Sojáková, domáce sa prvýkrát dostali do vedenia. Nitranky to nezlomilo, naďalej si hrali svoju hru, pridávali koše a v absolútnom závere opäť odskočili na tri body. Trefou na 58:58 to však zmazala Havranová a išlo sa do predĺženia, ktoré sa nieslo v rovnakom duchu, ako koniec riadneho hracieho času. Popradčanky opäť v posledných sekundách potrebovali trojku. Znovu sa jej exekúcie zhostila Havranová, no tentoraz neúspešne, ale loptu doskočila Goršič, prihrala na os ihriska Sojákovej a bolo vyrovnané. Počas zostávajúcich ôsmich sekúnd však Nitranky stihli preniknúť pod kôš, kde faul Havranovej znamenal dva trestné hody. Fehérová ich premenila, čím rozhodla o triumfe Nitry 64:66 pp v zápase a 2:0 v sérii.

Sezónu dokoučoval Ľuboslav Kovalský. (Snímka: mik)

Rozlúčili sa dôstojne

„Už aj v Nitre nám súper hneď v prvej štvrtine vysoko ušiel, v útoku sme sa hľadali, nehrali sme plynulo. Možno je to aj tým, že na konci sezóny sú dievčatá trochu unavené, tréningový proces bol trochu oklieštený, pomalší. Máme aj nejaké zranenia, takže sme rotovali osem dievčat. Dôsledkom bolo množstvo zahodených príležitostí v prvom polčase, kedy sme nevedeli dať ľahký kôš. Niekedy to býva tak, že jednou strelou sa chytíte a zápas je iný. Bol určite hektický, ale aj veľmi zaujímavý pre diváka. Nás len mrzí, že neskončil tak, ako sme si predstavovali a sezónu sme nezakončili domácim víťazstvom,“ hodnotil Ľuboslav Kovalský, ktorý zhruba pred mesiacom prevzal trénerskú taktovku: „Pre každého je ťažké prísť k tímu, ktorý bol osem mesiacov inak naladený, fungovala tam iná psychológia, iná chémia. Ja som mal trochu iné myšlienky, ale nechcel som to dievčatám ani veľmi meniť. Chcel som, aby niečo dobré fungovalo aj z toho starého, ale i z toho nového. Potom je to také pozliepané a pre dievčatá ťažké hrať podľa našich predstáv. Snažil som sa, aby boli motivované, aby posledné zápasy nevypustili. Keby sme trošku pridali v tréningu a v niektorých momentoch viac chceli, bolo by to ešte lepšie. Ale na druhej strane, prešli sme 2:0 cez Bystricu, s ktorou to boli náročné duely. Nitra bola taktiež ťažkým súperom, ale doma sme odohrali veľmi dobrý zápas. Dievčatám nemám čo vyčítať. Bola to dôstojná rozlúčka, aj keď jeden krôčik k spokojnosti chýbal.“

Eva Filičková. (Snímka: mik)

Bude BAM-ka pokračovať?

„Sezóna bola dosť hektická. Začali sme dobre, ale v zime prišlo zlé obdobie, kedy nám nič nešlo a stretnutia so Slovanom či s Banskou, ktoré sme predtým vyhrávali, sme prehrali. Prišiel iný tréner, takže aj tréningy boli úplne iné. Veľká zmena, ale zažili sme to aj minulú sezónu. Dostali sme sa do toho a spoločnými silami sme to dobojovali. Pre nás bol asi najhlavnejší zápas doma s Banskou Bystricou, ktorý sme zvládli, takže to dopadlo nakoniec fajn.  Môžeme byť spokojné najmä s tým, akým výkonom sme sa rozlúčili s divákmi i so sezónou. Cieľ sme splnili – sme zachránené,“ hodnotila uplynulý ročník kapitánka BAM Poprad a k neistej budúcnosti klubu sa vyjadril Michal Weinciller: „Všetko je otvorené a najbližšie dni ukážu, či bude Extraliga v Poprade pokračovať a ak, tak s akým kádrom a na akej úrovni. Necháme sa prekvapiť. Závisí to najmä od materiálneho zabezpečenia. Podmienky, čo sa týka haly, sú zabezpečené a basketbal tu má svoje miesto. Druhou otázkou sú partneri a sponzori, ktorí prinášajú financie. Každý rok je to zložitejšie, ale chceme sa vyhnúť tomu, aby sme opäť skladali na poslednú chvíľu. Takže buď, alebo…“

Michal KLEIN