Roman Stantien: Na play-off sme pobláznili mesto

Popradskí hokejisti ukončili 2. apríla domácou porážkou s Banskou Bystricou 0:2 sezónu, ktorú zhodnotil tréner Roman STANTIEN.

Roman Stantien napriek semifinálovej účasti v prvej sezóne v HK Poprad skončil. (Snímka: archív/mik)

Ako sa budoval káder?

» Spolu s trénermi i vedením sme sa pozastavili pri každom hráčovi a skladali sme to od brankára cez obrancov po útočníkov. Niektorí chlapci ostali ešte z predošlej sezóny a chceli sme priviesť späť aj zopár odchovancov. Problém hneď na začiatku prípravy nastal s brankárom, pretože Kováč mal vážne zranenie chrbtice. Vybavili sme Luku Gračnara, no on mal vyššie ambície, dohodol sa s tým, že pokiaľ dostane lepšiu ponuku, tak bude môcť odísť, čo sa napokon aj stalo. V obrane sme mali kostru, ale potrebovali sme najmä niekoho na presilovku, kto by mal dobrú prihrávku i strelu. Mali sme dohodnutého jedného Kanaďana, ktorému sa však vrátilo zranenie z predošlej sezóny. Mal otras mozgu a pri tréningoch sa mu točilo v hlave. Mysleli sme si, že náhradou bude Karlsson, no nebolo to to pravé orechové. V útoku sme dopĺňali odchovancov a hokejistov z okolia. Pred play-off sme potrebovali rozšíriť káder, tak prišli tri posily zo zámoria, no neskôr sa ukázalo, že traja boli ešte málo.

Erik Karlsson nenaplnil očakávania. (Snímka: archív/mik)

Okolo úvodného kola Tipsport Ligy HK Poprad absolvoval aj 2. ročník Višegrad Cup-u…

» Plánovali sme to v rámci prípravy a nekládli sme naň veľký dôraz. Chceli sme si vyskúšať nejakých hráčov, otestovať veci a splnilo to účel. Počas základnej časti ste mali vynikajúce výsledky, no z boja o absolútnu špičku vás vyradilo horšie obdobie z prelomu decembra a januára. Celá sezóna bola vyrovnaná až na také dve pasáže. Asi žiadne mužstvo si počas celého ročníka neudrží konštantnú výkonnosť. Vždy príde kríza. Nám to, žiaľ, vyšlo na ten december, kedy prišlo na štadión veľa ľudí. Vidina vrchných priečok tabuľky bola vtedy veľká, ale zápasy nám nevyšli. Boli sme prekvapení z návštevnosti a asi sme chceli ukázať niečo iné, ako sme boli zvyknutí. Pod tlakom tribún sme hru príliš otvárali. Keďže sme hrali proti tým lepším súperom, tí nás za to potrestali. Sklamanie z toho nás trošku pribrzdilo, ale som rád, že sme sa po nej vrátili do módu, ktorý bol predtým. Súťaž bola maximálne vyrovnaná, čo sa ukázalo aj v nadstavbe.

Ani raz na vás nevyzrela Žilina ani Detva, iba po jednej porážke ste zaznamenali aj s čelným duom Banská Bystrica a Zvolen. Naopak, vôbec sa vám nedarilo proti Trenčanom…

» Trenčín s nami vždy vybabral. Vždy sú mužstvá, na ktoré viete zahrať, s inými sa zase nedarí. Poprad s Trenčínom v predošlej sezóne vypadol vo štvrťfinále 4:0, takže to možno na chalanoch zanechalo nejakú stopu a mali väčší rešpekt, čo nerobilo dobrotu. K Detve či Žiline sme vždy pristúpili tak, ako sa má. Body s nimi sme veľmi potrebovali a zvládli sme to. Pritom Detvania vedeli potrápiť hocikoho. Taktiež sme sa vedeli správne pripraviť na tých najlepších.

„Kamzíkom“ sa proti Banskobystričanom celú sezónu veľmi darilo, ale v semifinále na „baranov“ nestačili. (Snímka: mik)

HK Poprad sa v play-off po štyroch rokoch prebojoval do semifinále Tipsport Ligy a obsadí konečné 4. miesto. Aké boli tieto série?

» V sérii s Košicami som bol prekvapený, že sme sa hneď dostali do vedenia 3:0. Košičania nás síce potom ešte vytrápili, ale my sme tiež ukázali, že vieme hrať a chlapci primárny cieľ splnili a cez prvé kolo postúpili. Asi len po dvoch dňoch oddychu sme naskočili do semifinále, kde nás čakala Banská Bystrica, ktorá má taký široký káder, že v pohode dokáže vymeniť aj celú päťku. Všetky stretnutia s ňou boli vyrovnané a často rozhodoval prvý gól. Malou výnimkou bol prvý duel, v ktorom sme hneď prehrávali 3:0, ale vyrovnali sme. Chlapci sa nemajú za čo hanbiť. Veril som, že cez Bystricu prejdeme, ale pár hráčov dostalo virózu, ešte pred tým nám vypadol Rado Macík i Kevin Miller a zranil sa aj Dano Brejčák. Citeľne nás to oslabilo a sily dochádzali.

Po šiestich rokoch bolo vypredané a 4 323 lístkov šesťkrát zmizlo za maximálne pár hodín. Čo na to hovoríte?

» Už počas dlhodobej súťaže sme nehrali zle, ale na štadión nechodilo toľko ľudí, ako by som si predstavoval. Poprad je však aj hokejové mesto, takže som bol z toho trochu sklamaný. Zmenilo sa to až v období Vianoc, no paradoxne nám to vtedy nevyšlo. Potom som bol príjemne prekvapený, že na play-off sme pobláznili mesto. Aj chalani vďaka tomu cítili väčšiu zodpovednosť i tlak, ale určite im pomáha, keď vidia, že ľudia majú záujem.

Popradský „zimák“ v play-off praskal vo švíkoch. (Snímka: mik)

Čo je najväčším pozitívom uplynulej sezóny pre HK Poprad?

» Chalani sa dali dohromady a ako celok chceli urobiť výsledok. V každom zápase odvádzali maximum a nedá sa im odoprieť ani obetavosť. Hlavne v play-off bolo extrémne vidieť zblokované strely, išli na krv.

Kde vás najviac tlačila topánka?

» Celý rok sme horeli na presilovkách, nemali sme tam nikoho s tvrdou presnou strelou ani žiadneho playmakera na modrej čiare. Zvolen, Bystrica i Nitra tam práve takýchto Kanaďanov mali. Patrik Svitana sa ako pravák o to snažil z pravej strany, ale pretočilo sa tam veľmi veľa chlapcov, no nešlo nám to. Evidentné to bolo najmä v piatom semifinálovom zápase v Banskej Bystrici. V závere sme mali dvakrát presilovú hru a pokiaľ chcete byť v play-off úspešní, musíte takéto šance využiť.

Justin Buzzeo bol súčasťou poslednej várky príchodov a určite nesklamal. (Snímka: mik)

Spomínate rozdielových Kanaďanov. Aký je váš názor na legionárov v Tipsport Lige?

» Ak chcete zohnať nejakých dobrých hokejistov počas sezóny, tak na Slovensku v decembri rozdielových nenájdete. Musíte hľadať alternatívu a skúsiť najväčší trh, čo je Kanada a Amerika. Na nich potom aj vidno, že svoje miesto si zastanú, rovnako ako Švédi či Fíni. Pridávajú teda súťaži na kvalite. Pokiaľ sa bavíme o našej trojici zo zámoria, tak nemôžem povedať, že by boli o level vyššie ako ostatní, ale ak sa pozrieme na pomer výkon-cena, tak sme s nimi spokojní. Taktiež český brankár Vošvrda nás držal od začiatku až po posledný zápas play-off a potvrdil, že pokiaľ chce tím hrať niekde navrchu, tak bez kvalitného gólmana to nejde.

Protipólom k nim sú mladíci, ktorým ste dali možnosť aspoň nakuknúť do seniorského hokeja…

» Veľmi dobre sa tu pracuje s mládežou. K nám je najbližšie juniorka, takže s tou sa snažíme najbližšie spolupracovať. Často sme sa bavili s trénerom, kto by mohol ísť do Á-čka a čo treba zlepšiť. Dokonca sme mali aj jednotný herný systém, aby juniori u nás neboli stratení, ale aby hneď vedeli, čo a ako. Napríklad posledné zápasy bol s nami Kundrik, ktorý si zastal svoje miesto na sto percent, ale chlapcov sme mali u nás počas sezóny celkom dosť. Oni však potrebujú čas, aby sa stali lídrami a začali sa viac presadzovať. Na trénera navyše vždy tlačia výsledky, takže alternatívou je pustiť ich niekam, kde budú viac na ľade. Napríklad s Bjalončíkom sme mali takú dohodu, že zváži, či ostane u nás alebo pôjde do Francúzska, odkiaľ si ho vyžiadali. Verili sme, že tam bude dostávať veľa priestoru, čo sa aj potvrdilo. Sezóna mu vyšla a od budúceho ročníka by mohol byť naplno zapracovaný do zostavy. Nie je to zlá cesta aj keď mnoho ľudí si povie, že Francúzsko… Ale asi by sa viacerí čudovali, keby si pozreli tamojšiu súťaž, kde to nie je žiadna sranda.

Peter Bjalončík si po vynikajúcom štarte sezóny v materskom klube zvolil hosťovanie vo Francúzsku. (Snímka: archív/mik)

Aké najväčšie negatíva vidíte v slovenskej súťaži?

» Problém sme mali s elektronickou matrikou, ktorá nešliapala tak, ako mala. Nechcem veľmi otvárať tému rozhodcov, ale pokiaľ nebudú profesionáli a budú to robiť popri zamestnaní, tak to nie je správna cesta. Na nich nikto nemá páky, lebo kto by tu pískal? Rozhodcov je na Slovensku málo a v tom máme ešte veľké medzery. Malo by sa tu zlepšiť aj zázemie v rámci hál. Niekedy nám na „zimáku“ stačilo, že sme tam len stáli a pozerali sa na hokej. Teraz potrebujú diváci určitý štandard a komfort. Ťažko sa pozerá na to, keď cez prestávku chcete ísť do bufetu, ale čakáte v dvadsaťmetrovom rade alebo ak chcete ísť na záchod, tak aby ste sa tam báli ísť.

Premiérový tipsportligový ročník majú za sebou maďarské kluby z Miškovca a Budapešti…

» Mali svoju kvalitu. Hrali taký strojový kanadský hokej. My sme s nimi aj dosť veľa zápasov prehrali. Ťažko sa o nich hovorí, že sú to Maďari, keď na súpiskách majú kopu Kanaďanov, Američanov, Fínov či Švédov. Hanbu našej súťaži určite neurobili.

V sezóne 2019/20 pod Tatrami neuvidíme Žilinčanov. (Snímka: archív/mik)

Prekvapilo vás, že Žilina nezvládla baráž a po 18 rokoch bude medzi slovenskou elitou chýbať?

» Minulý rok som trénoval Dubnicu, takže celkom vidím do 1. ligy. Michalovce sa rok čo rok pokúšali o postup. Mali to koncepčne vymakané, ale aj napriek tomu som nebol presvedčený, že by Žilinu mohli poraziť. Zrejme to tam už dlhšie roky nefungovalo ani v mužstve, v zázemí či celkovo v tom prostredí. Stačí sa pozrieť, koľko ľudí chodilo na hokej tam a koľko na 1. ligu do Michaloviec. Z tohto pohľadu je asi lepšie, že tam budú teraz Michalovce. Za tie roky, čo sa tam o to starajú, si to zaslúžili.

Michal KLEIN