Rybári nahodili udice

V utorok 16. apríla sa začala nová rybárska sezóna.

 

Rybári na rieke Poprad. Snímka: jat

 

Na brehoch riek aj v našom regióne ste mohli v tento deň vidieť desiatky aj stovky rybárov, ktorí po zime mohli prvýkrát nahodiť udicu a chytiť si prvú rybu v tomto roku.

Na rybačku len s povolením

„Začalo sa loviť na tečúcich pstruhových vodách. Naši rybári majú k dispozícii nové pstruhy dúhové, takže je predpoklad, že každý rybár dnes odíde spokojný,“ povedal predseda Miestnej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu v Poprade Štefan Kolcún. Na lov pstruhov čakali rybári už od septembra. „V tomto období dochádza k neresu pstruhov. Je to čas, keď sa rodí nový život,“ dodal Kolcún. Na rybačku mohli však ísť len tí, ktorí majú platné rybárske povolenie. Cena celoročného rybárskeho povolenia stojí približne 150 eur. Ceny si určuje každá organizácia samostatne. Rybárom neprekážalo ani to, že v prvý deň boli teploty nezvyčajne nízke, pod Tatrami klesli pod bod mrazu.

Mimo záujmu rybárov sú zatiaľ oba rybníky v Poprade, ktoré sú až do 1. júna hájené a nie je možné na nich momentálne loviť. V tomto období popradskí rybári nádrže zarybňujú zubáčmi, šťukami, kaprami, amurmi. Ešte pred začiatkom sezóny rieku Poprad zarybnili 75 kilogramami pstruha dúhového, rovnaké množstvo pribudne do rieky aj tento týždeň.

Ilustračná snímka: Ján Paraňa

V popradskom regióne sa dá loviť v pstruhových revíroch na rieke Poprad a Hornád a na Velickom, Slavkovskom, Červenom, Studenom, Skalnatom, Vernárskom a Gánovskom potoku a potoku Bystrá vo vymedzených úsekoch a na kaprových revíroch v Grébparku.

Kormorány a čajky predstavujú problém

Nie všetci rybári, ktorí sa vybrali v utorok na ryby, si chytenú rybu aj zobrali so sebou. „Sú aj tzv. rybári chyť a pusť, čiže ulovia rybu, odfotia sa s ňou a následne ju pustia naspäť do vody. Samozrejme, mnoho je takých, ktorí si svoj úlovok donesú domov,“ dodal Kolcún. Popradská miestna organizácia združuje do 400 členov. „Tohto roku nám pribudlo kopec detí a mládeže, máme dosť veľkú členskú základňu aj v dôchodkovom veku, ale máme aj zastúpenie žien. Je to rôznorodé,“ uviedol Kolcún.

Rybári na rieke Poprad. Snímka: jat

Vážnym problémom pre rybárov v posledných rokoch sú kormorány a ďalšie rybožravé vtáky ako volavka popolavá či rôzne druhy čajok. „Kormorány a čajky sú invázne druhy, nie sú tu pôvodné. Zrejme to súvisí s globálnym otepľovaním. Keďže v našich rokoch je potravy dosť, dochádza tu k značnému decimovaniu rybej osádky a keďže tieto vtáky sú chránené, ich odstrel je povolený len v určitom období a počte, nemôžeme však konštatovať, že by sa ich počty nejako výrazne znížili. Nálety týchto kŕdľov sú veľké,“ povedal Kolcún. Jeden kormorán zožerie denne asi tri dospelé ryby, čo je približne jeden kilogram. Výnimka na odlov sa nevzťahuje na čajky.

Rastislav OVŠONKA