Správy z kultúry: V Poprade uvidíte potápačské filmy, v Spišskej Belej si spomeniete na Mednyánszkeho

Pripomenú si významného maliara

Storočnicu od úmrtia pôvodom slovensko-maďarského autora Ladislava Mednyánszkeho si pripomeniete v stredu 17. apríla o 17.00 h spomienkovým večerom v Slovenskej národnej galérii v Kaštieli Strážky. Z tvorby autora prednesie Zuzana Suchá a Zdeno Suchý. Súčasťou podujatia bude aj koncert pedagógov Základnej umeleckej školy Ladislava Mednyánszkeho v Spišskej Belej. K dispozícii bude i príležitostná poštová známka a pečiatka. Vstup na podujatie je voľný.

Čakajú vás potápačské filmy

V stredu 17. apríla o 17.00 h uvidíte v Dome kultúry v Poprade výber troch filmov z 33. ročníka slovenského Festivalu potápačských filmov, ktoré boli ocenené cenou Grand Prix. Dokumentárna snímka Milana Czapaya s názvom Pramene života nazrie do života horských riek a jazier. Film Meandre Hrona, ktorý natočil predseda popradského Potápačského klubu Vodnár Pavol Svitanek, vzdáva poctu rieke Hron. Český autor Steve Lichtag vám ponúkne snímku Carcharias o atraktívnom obyvateľovi morí. Vstupné je 1 euro.

Potápači počas upratovania lomu v Poprade-Kvetnici. Ilustračná snímka: rov

Pobavia vás smokovecké trhy

Od piatka 19. apríla do nedele 21. apríla si v čase od 10.00 do 18.00 h pre vás Starý Smokovec spolu s Kaviarňou a čajovňou U Vlka pripravili jarné trhy ako aj veľkonočné mestečko. Na podujatí nájdete remeselnícke trhy s drevenými, koženými či veľkonočnými predmetmi. Od 13.00 do 16.00 h v sobotu budú tvorivé dielne, kde budú ukážky maľovania kraslíc či maľovanie na tvár. V sprievodnom podujatí vystúpi ĽS Bystrianka. U Vlka bude v rámci podujatia cyklus moderovaných večerov za vstupné 1 euro.

Budú hovoriť o pôvode Rusínov

V utorok 23. apríla o 17.00 h môžete navštíviť prednášku Martina Karaša v Ľubovnianskej knižnici v Starej Ľubovni s názvom Rozprávanie o dejinách a súčasnosti Rusínov. Podkarpatskí Slovania Rusíni získali podľa historika Ivana Popa svoj názov pri definovaní konfesionálnej orientácie slovanských obyvateľov z podhoria Karpát, ktoré prijalo vieru východnej, byzantskej orientácie. Ich pomenovanie mohlo vzniknúť aj v čase kontaktov maďarských kmeňov so Slovanmi z Karpát. Vstup na podujatie je voľný.

Zapojte sa do hudobných súťaží

Do celoštátnej súťaže a prehliadky hudobného folklóru Vidiečanova Habovka alebo Spievajže si, spievaj môžete zasielať prihlášky do piatku 17. mája. Okresné kolo bude 8. júna v Hromoši. Zúčastniť sa môžu ľudové hudby, speváci aj inštrumentalisti. Do okresnej postupovej súťaže a prehliadky ľudových piesní Makovická struna je potrebné zaslať prihlášku do piatku 10. mája. „Okres“ bude 18. mája v Čirči. Prílohou musí byť text predvádzaných dvoch piesní. Viac sa dozviete na www.osvetalubovna.sk.