Týždeň pod Tatrami pred sto rokmi – 16. týždeň

* V Matejovciach bola 20. apríla veľká svadba. Gertrúda, dcéra fabrikanta Alberta von Scholtza si brala inžiniera Eugena Kallivodu z Budapešti. Na nohách boli celé Matejovce, úradníci a robotníci vytvorili špalier, spieval chrámový zbor. Gertrúda naďalej zostala horlivou organizátorkou kultúrneho života v obci a ženích sa stal významným činiteľom v štruktúrach fabriky.
* Matejovský futbalový klub MAC začal povojnovú zápasovú aktivitu 20. apríla zápasom v Spišskej Novej Vsi proti tamojšiemu SC. Prekážkou k víťazstvu 0:7 nebol ani silný vietor. Prvý gól zápasu padol už v 6. minúte. O góly sa podelili dvaja hráči: Pentka a Roth.
* Zo Župného úradu v Levoči hlásia, že previerky stavu župných ciest nedopadli dobre. Dokonca tam, kde nie je vlakové spojenie, je obtiažne vôbec sa dostať. Na úrade sa množia žiadosti, aby bola čo najskôr vybudovaná cesta Kežmarok – Levoča. Župný stavebný úrad však nevedel dať uspokojivú odpoveď na riešenie ani jedného z problémov.
* V rámci druhého turnusu lyžiarskeho kurzu na Popradskom plese vystúpili 17. apríla Polnisch jun., Bukovčan a Pokorný na Rysy.
* Pretrvávali antagonistické vzťahy medzi prouhorsky orientovanými ľuďmi na Spiši a úradmi. V apríli sa rozšírili letáky, ktoré informovali o údajnej streľbe Čechov do Slovákov, čo sa ukázalo ako lživá propaganda.
* Na zasadnutí Maďarského lyžiarskeho združenia bolo udelené čestné členstvo Dr. Michalovi Guhrovi ako uznanie jeho zásluh o rozvoj lyžovania a budovania systému záchrany v horách.
* Spišský župan Ján Rumann sa vyjadril k vyhlásenému sčítaniu obyvateľstva v novej republike. Prisľúbil, že napriek personálnym a technickým ťažkostiam sčítanie na Spiši uskutočnia v priebehu nasledujúcich troch až štyroch týždňov. Pritom stále ďalší úradníci v rôznych funkciách odmietali zloženie sľubu vernosti novej republike.
* Zásobovací úrad pre Slovensko zasiahol v situácii s nekontrolovaným vývozom potravín. Cez župné úrady nariadil, že k vývozu vybraných položiek budú potrebné dve osvedčenia od rôznych úradov miesto doteraz jedného.

(arg)