Už dnes môžu svitskí basketbalisti postúpiť do semifinále

Minulý týždeň pokračovalo štvrťfinále play-off Eurovia SBL.

Saša Avramovič. (Snímka: mik)

Podtatranci stretnutím pod Dubňom dúfali, že sa Kuntič dá zdravotne dohromady, ale nehral ani v stredu, ani v sobotu doma. Svit sa ujal vedenia, ktoré si šesť minút udržiaval, potom sa v ňom súperi striedali, až kým Merešš a Dickson nepremenili pokusy spoza perimetra. Práve trojková streľba sa ukázala ako kľúč k víťazstvu. Na trojku Tota v druhej štvrtine síce Galata rovnakou zbraňou odpovedal, ale dvakrát sa z ďiaľky trafil aj Jackson a Žilina „medveďom“ odskočila na polčasových 48:40. Po zmene strán domáci nenápadne zvyšovali rozdiel a po ďalších trojkách Merešša či Jacksona viedli už o 16, resp. 15 bodov. Iskre neostávalo nič iné, ako nabehnúť na vlnu, no trojbodové koše Washburna či Avramoviča aj tak vývoj zásadne nezmenili. V úvode záverečnej desaťminútovky síce Baldovský znížil na rozdiel jediného bodu, ale Žilinčania potiahli 12-bodovú šnúru, ktorú prerušil až Avramovič, no aj na to Rožánek odpovedal ako inak trojkou a bolo vymaľované. Sviťania ešte zabojovali o zázrak, ale definitívu priniesla tretia Mereššova trefa z diaľky a Žilina vyhrala 91:79. „Bol to veľmi ťažký zápas s extrémne agresívnou obranou zo žilinskej strany. Trochu nás tým šokovali a kým sme sa dostali späť na jeden bod, stratili sme príliš veľa síl,“ vyjadril sa tréner BK Iskra Svit Michal Madzin.

Chris Washburn. (Snímka: mik)

Súper sa nevzdával

Sobotný duel pod Tatrami sa pomalšie rozbiehal, veď prvý kôš zaznamenal až domáci Guillory po vyše dvoch minútach. Potom však trafil Baldovský trojku, ale postupne sa to rozbehlo aj na strane Žiliny, kde zabral najmä Merešš a hostia boli chvíľku aj vo vedení. Sviťania však skóre ešte v úvodnej štvrtine otočili na 21:15. Jej záver bol navyše vyhrotený, keďže konflikt medzi sebou mali po vzájomnom súboji Galata s Karaličom a pridal sa aj Tot. Iskre vďaka košom Baldovského, Davisa či práve Galatu vynikajúco vyšiel vstup do druhej desaťminútovky a mohli tak pracovať už so 16-bodovým náskokom. Žilinčania manko postupne skresávali, ale pribrzdila ich v tom trojka Avramoviča, no polčas prehrali len 40:30. Po návrate zo šatní stále hrýzli, no prišli dve Davisove trefy spoza perimetra a „medvede“ opäť odskočili. Na začiatku štvrtej štvrtiny sa zdalo, že diváci v Iskra aréne uvidia napínavú koncovku, pretože Žilina skresala manko na rozdiel dvoch košov, ale Sviťania znovu skórovali za tri body tentoraz v podaní Galatu, ktorý pozastavil stíhaciu jazdu súpera. Poslednú štipku nádeje ešte vykresal Merešš, ale domáci si už nenechali zápas uchmatnúť. Vďaka Washburnovi, Avramovičovi a Davisovi prišla sedembodová šnúra a tréner Madzin mohol na ihrisko poslať mladíkov. Svit síce o pohodlný náskok prišiel, ale triumfoval 81:73 a v sérii vedie 2:1.

Andrew Guillory. (Snímka: mik)

Svit už má mečbal

„Máme veľkú radosť, že sme zvíťazili. Bolo to náročné, pretože keď sme už viedli aj o 15 bodov, Žilina sa stále dotiahla. V závere sme síce vyhrávali, ale nemali sme to úplne vo svojich rukách. Rozhodla však naša agresívna obrana. Pomáhali sme si, všetci piati sme dobre rotovali, preberali si hráčov, nútili ich k ťažkým strelám, ktoré sme doskakovali, vďaka čomu sme následne dávali jednoduché koše. Sú tam aj emócie, veď bojujeme o postup do semifinále. V utorok ideme do Žiliny, kde budeme chcieť ukončiť sériu, ale im pôjde o všetko. Očakávam boj o každú loptu a kto nastúpi agresívnejšie či v obrane alebo v útoku, tak zvíťazí,“ povedal Sviťan Stanislav Baldovský a doplnil ho tréner Madzin: „Vydreté, ale zaslúžené víťazstvo. Dali sme do toho obrovskú energiu, pridali výbornú obranu a s výkonom môžem byť veľmi spokojný. Stále to však nič neznamená, pretože hráme na tri víťazstvá a zatiaľ máme iba dve. Ak by sa nám to podarilo už v Žiline, ušetrili by sme mentálne, no najmä fyzické sily na ďalšiu sériu.“