V Lomnickom sedle by ste si mali zalyžovať aj v máji

Veľkonočná nedeľa na svahoch Štrbského Plesa patrila lyžiarom v karnevalových maskách.

Lyžiari v kostýmoch si zapretekali. Snímka: Snímka: FB Hory zážitkov

Kombinácia jarného slnka a obľúbeného zimného športu nalákala lyžiarov aj na zjazdovky v Tatranskej Lomnici a na Štrbskom Plese. Podľa hovorcu Tatry Mountain Resorts Mariána Galajdu je počas týždňov koncom sezóny aj menší počet lyžiarov na svahoch a výhodnejšie ceny skipasov.

Pretekali v maskách

Radostná Veľká noc zavítala aj na Štrbské Pleso. Okrem jarnej lyžovačky čakal na návštevníkov sprievodný program, najväčším „ťahúňom“ bol nedeľňajší  karneval na lyžiach. Zaregistrovaní lyžiari v maskách získali skipasy za deväť eur, čakali na nich aj preteky v karnevalových kostýmoch.

Snímka: FB Hory zážitkov

Skončil aj ľadový dóm

V Tatranskej Lomnici si už zalyžujete len v Lomnickom sedle. Zvýhodnené skipasy si môžu lyžiari podľa Galajdu zakúpiť cez stránku gopass.sk. V predpredaji spoločnosť ponúka aj Šikovnú sezónku na budúcu zimnú sezónu, ktorá vás na lanovky dostane už aj počas jarnej lyžovačky v tejto sezóne. Okrem Vysokých Tatier máte možnosť lyžovať aj v Jasnej, poľskom stredisku Szczyrk a v českom Špindlerovom Mlyne. Veľká noc znamenala derniéru pre Tatranský ľadový dóm na Hrebienku. Tento rok priniesol motívy Baziliky sv. Petra v Ríme a Berniniho kolonády.

Nezabudnite na údržbu lyží

Po Veľkej Noci čaká lanovky v Tatranskej Lomnici pravidelná údržba. Od 24. do 30. apríla si tak v stredisku nezalyžujete. „Ak bude dostatok snehu, v Lomnickom sedle by sme chceli jarnú lyžovačku aj začiatkom mája,“ uvádza Marián Galajda.

Lomnické sedlo by malo vítať lyžiarov aj v máji. Snímka: jat

Ďalšia údržba lanoviek je naplánovaná na 13. až 17 mája a 20. až 21. mája. Po Veľkej noci budú „oddychovať“ aj lanovky na Štrbskom Plese, a to od 23. do 26. apríla, potom opäť po víkendoch od 29. do 30. apríla, od 6. do 7. mája a od 13. do 17. mája.

Na jarnú lyžovačku treba pripraviť nielen seba a poriadne sa natrieť opaľovacím krémom. Pripraviť by si športovci mali aj lyže. „Keďže kvalita snehu sa v priebehu dňa mení a je viac vodnatý a mäkký, je dobré na to myslieť aj pri úprave lyží,“ uvádza Galajda. Lyže si prevoskujte voskom vhodným na teplejšie počasie. Ak lyže nemajú na sklznici správny vosk, môžu sa zadrhávať a lyžovačku si neužijete, ale budete sa trápiť.

V Tatranskej Lomnici na zjazdovke Lomnické sedlo bolo k 23. aprílu 140 cm snehu.

Jana TOMALOVÁ