Vláda rokovala o investorovi v Kežmarku. Pomôže mu aj s byrokraciou

Minulú stredu vláda schválila návrh na vydanie osvedčenia o významnej investícii pre firmu Mubea. Pod Tatry prichádza s 51-miliónovou investíciou.

Podpredseda vlády Richard Raši (zľava), predseda vlády Peter Pellegrini a minister práce Ján Richter na rokovaní v Levoči. Ilustračná snímka: rov

Spoločnosť Mubea Automotive Slovakia podala na ministerstvo hospodárstva žiadosť o vydanie osvedčenia o významnej investícii. Zákon č. 175 z roku 1999 hovorí o niektorých opatreniach týkajúcich sa prípravy významných investícií. V praxi by to malo znamenať, že investícia sa bude riadiť špeciálnym režimom v prípade problémov pri povoľovaní či vybavovaní administratívnych záležitostí, ide teda o „uľahčenie“ administratívneho procesu v medziach zákona.

Samospráva oceňuje miesta vo vývoji

Mubea prichádza do priemyselného parku v Kežmarku a plánuje vybudovať nový závod na výrobu automobilových komponentov. „Konkrétne závesov stabilizátorov a svoriek. Súčasťou podnikateľského zámeru je aj založenie inžinierskeho centra a nástrojárne, ktorých hlavnou úlohou bude podpora slovenského závodu a súčasne aj iných závodov v rámci skupiny Mubea,“ uvádza sa v predkladacej správe návrhu na rokovanie 149. schôdze Vlády Slovenskej republiky. Investor by mal pod Tatry priniesť 51 miliónov eur počas rokov 2018 až 2023 a pracovné miesta pre 504 ľudí. Z toho 115 pozícií vznikne v inžinierskom centre a nástrojárni. Podľa primátora Kežmarku Jána Ferenčáka schválením návrhu vláda deklarovala, že ide o významnú investíciu nielen pre región, ale aj pre celé Slovensko. „Je to potvrdenie našej práce. Investor tu zriadi aj výskumné pracovisko, a tak vzniká pridaná hodnota. Keď sa toto všetko spustí a zrealizuje, očakávame príchod vysokokvalifikovaných ľudí, ktorí by sa prisťahovali aj s rodinami,“ uviedol Ján Ferenčák.

Základný kameň závodu v júni minulého roku poklepali (zľava) primátor Kežmarku Ján Ferenčák, premiér Peter Pellegrini, konateľ a majiteľ spoločnosti Mubea Thomas Muhr a minister hospodárstva Peter Žiga. Snímka: jat

Výskumné pracovisko by malo spolupracovať so slovenskými univerzitami aj strednými školami. Majiteľ a konateľ švajčiarskej spoločnosti Mubea Thomas Muhr v júni 2018 pri poklepaní základného kameňa závodu povedal, že centrum vývojových a inžinierskych činností bude slúžiť aj pre ďalšie podniky Mubea.

Získali takmer 15 miliónov

Spoločnosti Mubea ešte v júli 2018 vláda odsúhlasila aj štátnu pomoc, dôvodom bol tiež fakt, že okres Kežmarok sa dlhodobo zaraďuje medzi najmenej rozvinuté okresy Slovenska. Investičná pomoc má dosiahnuť maximálne takmer 14 miliónov 948-tisíc eur. Z toho 5,3 milióna vo forme dotácie na dlhodobý hmotný majetok, 5,8 milióna ako úľavu na dani z príjmu a vo forme príspevku na vytvorenie nových pracovných miest do 3,7 milióna eur, čo predstavuje viac ako sedemtisíc eur na jedno vytvorené pracovné miesto. Štát investuje ďalšie dva milióny do infraštruktúry v priemyselnom parku.

Začiatok stavby bol pôvodne naplánovaný na august 2018, spustenie výroby na január 2019 a dosiahnutie plnej kapacity na rok 2025. Investor by mal začať stavať tento rok.

Jana TOMALOVÁ