Beľania obnovia vetrom zničený les na Čiernom potoku

V piatok a v sobotu môžete aj  vy prispieť k vysadeniu okolo 1 500 sadeníc na území Lesov mesta Spišská Belá pri Ždiari. Stačí vám vedro a menší krompáč.

Zapoja sa deti aj dospelí. Snímka: mesto Spišská Belá

Spišskobelianski lesníci organizujú už 4. ročník dobrovoľníckej akcie Zasaď si svoj strom. Zapojiť sa môže každý, komu osud podtatranských lesov nie je ľahostajný. Dobrovoľníci sa stretnú v piatok aj v sobotu o 7.00 h pri budove mestských lesov na Šarpanci. V prípade veľkého záujmu mesto zabezpečí aj autobus, ktorý vás odvezie o 6.45 h z parkoviska pri DHZ v Spišskej Belej. Nezabudnite si priniesť aj vedro na stromčeky a menší krompáč – nie motyku – pre jednu dvojicu. Vašu účasť potvrďte do štvrtka na telefónnom čísle 0940 426 943 aj s informáciou, či sa na miesto viete dopraviť. Po akcii vás lesníci pozývajú na poctivý guláš.

Vietor ničí lesy každý rok

Každý rok zasiahne veterná kalamita územie Lesov mesta Spišská Belá. Len tento rok už vietor úradoval trikrát. Cieľom dobrovoľníckej akcie Zasaď si svoj strom je následne tieto lokality obnovovať pôvodným drevinovým zložením, ide hlavne o buk, jedľu, smrekovec, borovicu, jelšu a lesníci dopĺňajú aj smreky.

Podľa Františka Pisarčíka je potrebné zalesňovať územie lesov pôvodnými drevinami. Snímka: jat

„Snažíme sa, aby po kalamitách vznikali zmiešané porasty, či už ihličnaté alebo zmiešané ihličnato-listnaté. Vietor nám totiž láme porasty, ktoré majú 60 – 70 rokov,“ vraví vedúci lesnej správy Lesov mesta Spišská Belá František Pisarčík. Stromy podľa jeho slov nedosiahnu životnosť, akú by mali.

Vysadia 1 500 stromčekov

Tento rok čaká zalesňovanie kalamitnej plochy lokalitu Čierny potok pred Ždiarom. V piatok sa práce chopia ôsmaci a deviataci mestských škôl, v sobotu verejnosť. „Minulého roku v jeden deň deti posadili 725 sadeníc, tento rok bude 90 detí. Rátame, že vysadia 800 až 900 stromov. Na druhý deň príde podľa mňa 25 až 40 ľudí, ktorí vysadia nejakých ďalších 700 sadeníc. Spolu počítame okolo 1500 sadeníc v druhovom zložení smrekovec a buk,“ odhaduje František Pisarčík.

Vo štvrtok si žiaci prvého stupňa pozrú ukážku práce koňa v lese. Snímka: rov

Tento počet podľa neho zodpovedá lesu, ktorý v tejto lokalite zničila kalamita, živel napáchal škody na tisícke kubických metrov drevnej hmoty, čo predstavuje približne 1 500 stromov.

Deti čakajú náučné aktivity

Akcia sa začne už vo štvrtok pre deti prvého stupňa zo základných škôl v Spišskej Belej v lesnej škôlke na Fľaku. „Najmenším deťom chcem ukázať, ako získavame semennú surovinu zberom šišiek zo stromov a ako sa semenná surovina vysieva v lesných škôlkach. Deti si môžu vyskúšať, ako sa sadí stromček do zeme,“ hovorí František Pisarčík. Deti čaká aj ukážka práce koňa v lese a náučné aktivity. Odmenou im bude vetvička z jedličky a opekačka. V piatok nastupujú ôsmaci a deviataci a dobrovoľníci, ktorí si nájdu čas aj cez pracovný týždeň a začnú s obnovovaním lesa na Čiernom potoku.

Jana TOMALOVÁ