Bežecká séria bude mať s určitosťou novú kráľovnú. Kráľa chce obhájiť Dubašák

City Trailom v sobotu odštartoval 5. ročník Tatry v pohybe Prestige Tour.

Známe podtatranské tváre viedli rekreačných bežcov hneď od štartu. (Snímka: Katarína Bohušová)

Už tradičná päťdielna séria v našom regióne sa medzi bežcami stala veľmi populárna, o čom svedčí obrovský záujem pretekárov, ktorí naplnili limit 500 už týždeň pred podujatím. Na 4. ročník smokovského City Trailu organizátori pripravili tri trate pre dospelých, ale nezabudli ani na behy a súťaže pre deti, najmladší účastník nemal ani dva roky. Toto podujatie je najzaujímavejšie kombináciou horského a mestského prostredia. Pre rekreačných či začínajúcich bežcov, ale aj rodiny s deťmi bol určený 4-kilometrový Mini Trail, ktorý za 16:28 min vyhral Martin Michalik z Behamsrdcom a najrýchlejšou ženou bola Kežmarčanka Kristína Špitková s časom 18:13 min. Táto trať však, podobne ako tie detské, nebola zaradená do Tatry v pohybe Prestige Tour.

Jozef Dubašák rázne vykročil za obhajobou. (Snímka: FB Sport Club 1896 Štrbské Pleso – Tatry)

Kráľ chce titul obhájiť

O body do série sa bojovalo na 8 a 16 kilometrov. Na kratšej trase dominovalo trio Popradčanov. Jozef Dubašák z AK Steeple prvenstvom v čase 30:12 min odštartoval obhajobu titulu kráľa Tatier z minulého roka. „Ako vždy som sa poctivo pripravoval, veď predo mnou stojí výzva, aby som sa pokúsil obhájiť víťazstvo z týchto pretekov, ale aj celkové prvenstvo na Tatry v pohybe Prestige Tour. Pokiaľ mi čas dovolí, posnažím sa zúčastniť všetkých behov série. Chcel by som nazbierať čo najviac bodov, takže pokiaľ by to bolo nevyhnutné, budem musieť ísť aj dlhšie trate. Súperi sa ma snažia zdolať a mám pred nimi rešpekt. Ja sa však snažím predbehnúť každého, ale ak niekoho porazím desaťkrát, to ešte neznamená, že na jedenásty ma nemôže poraziť on,“ vyjadril sa Dubašák. Druhý skončil Ľubomír Griger a tretí aktuálny víťaz Zimnej bežeckej série Štefan Bachratý. Na päty im dýchal aj bývalý reprezentant v behu na lyžiach Martin Bajčičák. Tesne pod 40 minút sa dostala iba jedna žena Jarmila Fajtová z Tatranských zverov. Štrbianka Jiřina Šerfelová skončila medzi ženami druhá a Janka Hirnerová z Eleven Running Team tretia. Osmička poslúžila aj nordic walkingu, kde triumfovali Viktor Lapšanský zo Starej Ľubovne a Janka Pohorelcová z Horehronu.

Pavol Orolin je historicky prvým bežeckým kráľom Tatier z roku 2015 a pokiaľ sa pretekov zúčastní, vždy patrí medzi špičku. (Snímka: FB Sport Club 1896 Štrbské Pleso – Tatry)

Vyzve Dubašáka Orolin?

Najdlhšiu 16-kilometrovú trať zvládol pod jednu hodinu (59:34 min)  zabehnúť iba pretekár RaidLight a zároveň Bežeckého klubu Poprad Pavol Orolin zo Spišského Bystrého: „Odkedy sa tieto preteky behávajú, tak vyšlo najlepšie počasie. Od začiatku som šiel v skupine s Jožkom Dubašákom a Ľubom Grigerom, no oni potom odbočili do cieľa, ostal som sám a už si šiel svoje tempo. Zimnú prípravu som nemal vlastne žiadnu, lebo po návrate z Himalájí som šiel hneď do práce na Chopku. Som prekvapený časom, aj keď to určite nebolo 16, ale tak 13,5 až 14 km, no zrejme mám už akoby zakonzervované nohy v tom, čo som už nabehal v predošlých rokoch. Ja som sa zatiaľ registroval len na jedny preteky, ale pokiaľ budem doma, nejako si to zariadim a postupne sa prihlásim aj na zvyšok série.“ Tesný súboj dvoch Popradčanov o druhú priečku vyšiel lepšie Tomášovi Grigerovi a Martin Bálint sa musel uspokojiť s tretím miestom.

Timea Mihoková vždy privíta konkurenciu. (Snímka: FB Sport Club 1896 Štrbské Pleso – Tatry)

Mihoková by sa Puklovej nebála

Medzi ženami sme nenašli celkovú víťazku minulého ročníka Tatry v pohybe Prestige Tour Patríciu Puklovú, ktorá si od behu teraz oddýchne, pretože čaká dieťa. Už vlani ju však dokázala poraziť aktuálna držiteľka titulu zo Zimnej bežeckej série Timea Mihoková z Batizoviec. Práve táto členka Bežeckého klubu Poprad v čase 1.12:14 h vyhrala City Trail pred Krompašankou Slavomírou Uličnou a Andreou Grendovou. „Je to pekný beh, na ktorý som zvyknutá a viem, čo ma na trati čaká. Bežalo sa celkom fajn, počasie bolo takmer ideálne, aj keď ráno bola zima. Takéto kopce som dlhšie nebehala, takže som nešla vyhrať, ale skôr podať dobrý výkon a neobzerala sa za seba. Pokiaľ sa budem môcť zúčastniť ďalších podujatí série, tak pôjdem. Zatiaľ je isté len trojdňové Tatry Running Tour v júni a ostatné budem riešiť 2-3 týždne vopred. Nemyslím si, že Paťa je pre mňa súperkou, ktorej by som sa mala báť, ale konkurencia je vždy vítaná. Môže prísť niekto lepší a ja budem len rada, že ma potiahne dopredu. Človeka však poteší každé víťazstvo či osobák, takže ani celkový titul by som neodmietla, ale kalendár je nabitý,“ hodnotila Timea Mihoková.

Bežci pomáhali tým, ktorí behať nemôžu. (Snímka: FB Sport Club 1896 Štrbské Pleso – Tatry)

Bežci pomáhali

Športový víkend v Starom Smokovci pokračoval v nedeľu populárnym cvičením najmä pre ženy Kari Traa Urban Training a popoludní charitatívnym behom. Vysoké Tatry sa druhýkrát zapojili do Wings for life World Run, ktorý sa koná formou organizovaného APP Run-u. Stovka účastníkov vyštartovala spred Švajčiarskeho domu v Starom Smokovci na dvojkilometrový okruh a po polhodine za nimi vyrazilo virtuálne auto, ktoré podľa vopred známeho algoritmu zvyšovalo rýchlosť, až kým nepredbehlo „posledného“ z nich. Ním bol Pavol Orolin, ktorý úspešne unikal takmer 27 kilometrov a „poslednou“ ženou sa s 19 km stala Timea Mihoková. Dôležitejšia však bola charita. Zaplatené štartovné pomôže výskumu poranení miechy, takže účastníci pomáhali tým, ktorí behať nemôžu.

Ak ste sa v sobotu nezúčastnili City Trail-u, prostredné „T“ vám už bude do zbierky určite chýbať. (Snímka: FB Sport Club 1896 Štrbské Pleso – Tatry)

Nasleduje Night Run

Druhé kolo série čaká pretekárov 16. júna na Štrbskom Plese. Odbehnú si 4,5-kilometrový Night Run, ktorý je súčasťou trojdňovej Tatry Running Tour. Následne sa 14. júla popasujú s Malým štrbským maratónom na 31 km , prípadne jeho 10-kilometrovou verziou. O víkend neskôr, 20. júla, pobežia z Novej Lesnej na Hrebienok v rámci jubilejného 20. ročníka Memoriálu Jána Stilla a králi budú korunovaní 1. septembra na Námestí sv. Egídia v Poprade po Podtatranskom polmaratóne a Primátorskej desiatke. Adepti na celkový titul môžu jedno z podujatí aj vynechať, pretože najhorší výsledok sa im v konečnom účtovaní aj tak odškrtne.

Michal KLEIN