Botanická záhrada v Tatranskej Lomnici je už otvorená

Po osemmesačnej prestávke môžete obdivovať tatranskú kvetenu v plnej kráse.

Expozícia tatranskej prírody v Tatranskej Lomnici. Snímka: bur

V Tatranskej Lomnici otvorili v piatok Expozíciu tatranskej prírody. Vyše tristo druhov bylín a drevín, od rastlinstva podhorských lúk cez lesný podrast až po vegetáciu alpínskeho a subniválneho stupňa môže verejnosť pozorovať na 3,2 hektárovej ploche botanickej záhrady.

Máj a jún sú najkrajšie

Rastliny sú rozmiestnené v ôsmich vápencových a žulových alpínach a mokradiach. „Prvosienka najmenšia je spoločne s chudôbkou vždyzelenou a lomikameňom protistojnolistým akýmsi prvým ohlasovateľom jari nielen u nás v expozícii, ale aj v Tatrách. Nám už síce odkvitá, ale rozhodne je čo obdivovať. Práve máj a jún sú totiž mesiace, kedy rastlinky v botanickej záhrade majú svoje optimum. Momentálne kvitne prvosienka holá, horec Clusiov, žeruška alpínska či prvosienka pomúčená, svoje kvietky sa chystá ukázať aj mak tatranský, ktorý je jedným z tatranských endemitov,“ vyratúva Janka Černická, vedúca Expozície tatranskej prírody, ktorú prevádzkujú Štátne lesy TANAP-u.

Botanická záhrada v Tatranskej Lomnici. Snímka: MP

Rastlinky sú aj na predaj

Aj tento rok si môžu záujemcovia vybrané druhy rastliniek kúpiť priamo v areáli botanickej záhrady. „Na predaj máme pripravených 79 druhov rastlín a päť druhov drevín,“ konkretizuje vedúca expozície. Nechýba medzi nimi ani plesnivec alpínsky, ktorý už niekoľko rokov kraľuje rebríčku najžiadanejších rastliniek. Vlani sa ho predalo 343 kusov, záujem bol však aj o horec Clusiov, silenku bezbyľovú, dryádku osemlupienkovú či mak tatranský.

Ešte vlani Štátne lesy TANAP-u v areáli botanickej záhrady zrekonštruovali drevené premostenie cez rašelinsko, zainvestovali aj do nového zavlažovacieho systému. Tohtoročnou novinkou je desať drevených lavičiek, na ktorých si návštevníci budú môcť oddýchnuť. Botanická záhrada je otvorená denne od 9.00 do 17.00 h. Dospelí zaplatia za vstup 2,50 eura. Novinkou je aj rodinné vstupné pre dvoch dospelých a dve deti do 14 rokov za sedem eur. Seniori, školské skupiny, držitelia preukazov ZŤP či regionálnej zľavovej karty Tatry Card majú zľavy.

(rov)