Dedinou roka chcú byť aj Matiašovce a Hrabušice

Pozreli sme sa, s akými „kartami budú hrať“ v súťaži Dedina roka 2019 obce nášho regiónu Čirč, Domaňovce, Hrabušice a Matiašovce.

Dedinou roka sa v roku 2015 stal Spišský Hrhov. V roku 2013 titul získala Liptovská Teplička. Snímka: Spišský Hrhov

V 10. ročníku súťaže Dedina roka bude v siedmich kategóriách zápoliť 23 obcí. Porota hľadá napríklad Dedinu ako hospodár, teda tú s „naj“ podnikmi a hospodárskymi zariadeniami či Dedinu ako maľovnú, ktorá najviac rešpektuje znaky regionálnej architektúry. Porota sa pozrie aj na starostlivosť o kultúrne dedičstvo, zhodnotí školstvo, partnerstvá, cestovný ruch a starostlivosť o životné prostredie. Obec s najlepšími výsledkami získa titul Dedina roka a bude nás reprezentovať v súťaži o Európsku cenu obnovy dediny.

Čirč separuje na body

Komisia navštívi obce v máji a v júli, výsledky sa dozvieme v septembri. Na obecných úradoch sme sa pýtali, s čím vstupujú do súťaže obce nášho regiónu. Čirč šetrí peniaze aj životné prostredie – zateplila budovy vo svojom vlastníctve, zrušila žumpy, urobila kanalizáciu a za vodu tu ľudia platia podľa starostu Michala Didika prakticky najnižšiu sumu za meter kubický.

Čirč žije aj každoročnými folklórnymi slávnosťami. Snímka: obec Čirč

Obec podľa jeho slov vo veľkom separuje a do zberu zapojila aj obyvateľov rómskej osady. „Separovanie bodujeme a máme určený minimálny počet, koľko surovín musia vyzbierať na hlavu. Z mesiaca na mesiac separuje stále viac ľudí,“ vysvetľuje Didik. Keďže kataster Čirča hraničí s Poľskom, so severnými susedmi sa podieľajú na stavbe cyklotrasy, obnove storočnej drevenice a pripravujú aj pútnickú trasu.

V Domaňovciach pestujú rakytník

V tejto obci v levočskom okrese zaviedli zber bioodpadu, okrem toho zvážajú aj trávu, konáre či listy zo záhrad. „Tohtoročnou novinkou je, že sme vysadili 660 sadeníc rakytníkových stromčekov na ploche asi 2 500 metrov štvorcových,“ hovorí starostka obce Martina Bednárová.

Obec Domaňovce. Snímka: archív obce

Domaňovce majú predbežnú dohodu s firmou, ktorá by odoberala polovicu rakytníkovej úrody. Druhú polovicu si budú môcť občania obrať sami. Obec podľa starostky žije aktívnym životom – z celoročného okruhu podujatí vyberáme stavanie mája na Turíce či minuloročnú novinku – Deň kroja.

Dedinou roka chcú byť aj Hrabušice, ktoré sa starajú o turistické miesta vo svojom katastri. Z Podlesku sa turisti dostanú na Prielom Hornádu, z Hrabušíc prídete aj do rokliny Suchá Belá, z ďalšieho parkoviska na Hrabušickú pílu a neďaleko je vstup do rokliny Piecky, odkiaľ sa dostanete do rokliny Veľký Sokol.

V katastri Hrbušíc vodáci nastupujú na splav Hornádu. Snímka: Peter Olekšák

„Tým, že máme u nás vstupné mólo na splav Hornádu, zaviazali sme sa, že budeme čistiť tok Hornádu,“ vraví starostka Jana Skokanová. V najbližšej dobe obec čaká ukladanie reťazí v Suchej Belej a rekonštrukcia svietidiel.

Matiašovce dbajú na tradície

Do Dediny roka sa zapojili aj zamagurské Matiašovce. Miestny urbár obhospodaruje väčšinu lesných pozemkov a stará sa tiež o súkromné lesy. Obec uvažuje aj o zriadení obecného podniku zameraného na čistenie a údržbu verejných priestranstiev. Matiašovce dbajú na pôvodnú architektúru v obci a občanom idú príkladom – vystavili drevený amfiteáter, do obce umiestnili drevené autobusové zastávky, koše a lavičky.

Matiašovce obnovili pôvodný kroj. Snímka: rov

Kultúrne dedičstvo reprezentuje stále prevládajúce goralské nárečie a obec oživila aj pôvodný matiašovský kroj, ktorý vystavuje na obecnom úrade. Nezabúdajú tu ani na ekológiu. Pri príležitosti svetového Dňa zeme každoročne organizujú brigádu a na environmentálnej výchove sa venujú aj v škole. Dedina „ťaží“ aj z cestovného ruchu, keďže leží blízkosti Pieninského národného parku. „Zapojili sme sa do tejto súťaže, aby sme ukázali, že tradície a rozmanitosť kultúry našej obce v regióne Slovenska, ktorý je chudobný na prácu, majú veľký potenciál,“ vraví starosta Matiašoviec Marián Štefaňák.

Súťaž Dedina roka vyhlasuje ministerstvo životného prostredia, Slovenská agentúra životného prostredia, Spolok pre obnovu dediny a Združenie miest a obcí Slovenska. V roku 2015 sa Dedinou roka stal Spišský Hrhov, v roku 2007 Liptovská Teplička.

Jana TOMALOVÁ