Ján Drobný: Určite sa dá hrať aj s Interom, ale…

Inter Bratislava a Prievidza už rozohrali finále Eurovia SBL. Bronz brali Levice a BK Iskra Svit, ktorého sezónu zhodnotil prezident klubu Ján DROBNÝ.

Prezident BK Iskra Svit Ján Drobný. (Snímka: mik)

Ako sa skladal aktuálne bronzový káder?

» Podarilo sa nám angažovať veľmi kvalitného rozohrávača Guilloryho a aj Washburn naplnil očakávania. Nebolo to však len o zahraničných basketbalistoch, ale museli sme riešiť aj situáciu po odchode Lošonského, čo sa nám úplne podarilo dohodou s Baldovským. Je to síce iný post, ale na základe toho sme už zvyšok mohli riešiť prostredníctvom zahraničných basketbalistov. Jedným z dôvodov úspechu je však aj určitá stabilita kádra, pretože sme si udržali Avramoviča i Davisa a Galatovi plynul dvojročný kontrakt. Ešte na začiatku sezóny sme tím doplnili o Vučičeviča. V priebehu ročníka, keď bolo jasné, že nemôžeme počítať s Marekom Ivanom, sme angažovali Davorina Kuntiča, aby sme odbremenili od veľkej záťaže Guilloryho a rozložili silu mužstva na viac hráčov. Dopĺňali to naši mladíci a veľký progres zaznamenal najmä Martin Bizub, ktorý by už mal v budúcej sezóne stabilne vybiehať na palubovku.

Michal Madzin a Milan Veverka v debate so Sašom Avramovičom. (Snímka: mik)

K tímu pribudol aj asistent trénera Milan Veverka…

» S pánom Veverkom sme boli v kontakte už dlhodobo, ale vždy predlžoval svoje pôsobenie v Brne. V lete sa však už vrátil do Svitu, takže sme sa rýchlo dohodli. Cieľom bolo rozšíriť realizačný tím a k mladému trénerovi pribudol skúsený. Absolvoval úplne celý tréningový proces, no boli sme dohodnutí, že nemusí chodiť na zápasy. Necestoval s tímom vonku, doma bol, no nesedel na lavičke.

Aká bola základná časť, v ktorej ste obsadili 4. priečku?

» Už na prípravu sa nám podarilo vybaviť 12 veľmi kvalitných súperov, takže bola náročná, ale vydarila sa. Prispelo to k výbornému štartu do sezóny a boli sme milo prekvapení, ako nám to vyšlo. Pretože súperi prešli obmenou a nevedeli sme, kde sa budeme nachádzať. Tím sa dal dokopy, sadol si, každý si našiel svoju rolu. Prezentovali sme sa kolektívnou atraktívnou hrou, hrali sme rýchlo, strieľali sme veľa bodov a kvalitne sme aj bránili. Liga bola vyrovnaná, každý mohol poraziť každého a nepozoroval som tam veľké rozdiely. Až v novom roku odskočil Inter.

Bratislavský Inter bod nad sily Sviťanov. (Snímka: mik)

Čo hovoríte na play-off, kde ste vyradili Žilinu 3:1 na zápasy, no bratislavskému Interu ste podľahli 4:0?

» Celú sezónu sme sa nachádzali na vrchných priečkach tabuľky, čím sme si vybojovali výhodu domáceho prostredia vo štvrťfinále, ktorá sa ukázala ako kľúčová. Inter je extrémne hladný po úspechu, má obrovskú kvalitu a už ju aj dominantne potvrdzuje. Videli sme to už v závere základnej časti, ale aj v play-off. Či už hral proti Spišskej Novej Vsi, proti nám, alebo aj v sobotu sme mohli vidieť jednoznačný priebeh vo finále s Prievidzou. Určite sa dá hrať aj s Interom, ale na to by sme museli nastúpiť kompletní a podať výkon na hranici možností. V najhoršej chvíli nás postihla viróza, pre ktorú do Bratislavy vycestovalo sedem hráčov. V takej zostave sa im konkurovať nedalo. Keď sa chlapci dali do poriadku, doma sme predviedli výkon, za ktorý sa nemusíme hanbiť, no nebolo to na hranici možností.

Napriek tomu sme na vašej tvári videli úsmev.

» Po piatich rokoch sme si vybojovali bronzové medaily, takže musíme byť spokojní a ako vedenie hodnotíme sezónu mimoriadne úspešne. Tak to cítia asi aj hráči a fanúšikovia, ktorí chodili do Iskra arény. Najmä domáce zápasy s Interom boli veľmi dôstojné a ukázali sme, že sa s ním dá hrať. Bratislavčanov sme však zachytili v momentálne vynikajúcej forme.

Medaila po piatich rokoch je veľkým úspechom. (Snímka: mik)

Čo musíte teraz prioritne riešiť?

» Opäť nás čaká obdobie skladania nového kádra, ale najprv si musíme potvrdiť financovanie. Zabezpečiť peniaze na celú sezónu nie je vôbec jednoduché. Záruka na to nie je žiadna, ale robíme všetko preto, aby sme existovali ďalej. Situácia na Slovensku, čo sa týka športu, je v tomto smere veľmi zlá. My sme však optimisti a verím, že budeme hrať. Nasledovať budú rokovania s hráčmi, ale aj s trénerom, ktorému sa skončila zmluva. S niektorými už sme predbežne dohodnutí, ale zatiaľ to nie je na papieri, takže to nemôžem konkretizovať. Pokiaľ to potvrdíme podpisom, budeme o tom informovať. Samozrejme, po úspešnej sezóne sa budú mnohí chcieť posunúť do kvalitnejšej ligy a až pokiaľ nedostanú adekvátnu ponuku, tak nastane naša šanca.

Aká je teda aktuálna situácia Michala Madzina?

» Nemám informácie, či rieši iné ponuky, ale my, samozrejme, máme záujem na pokračovaní spolupráce a rozhodne sa o tom už v najbližších dňoch. Michal Madzin je náš tréner, my sme si ho vyhliadli, dali mu šancu, takže verím, že budeme spolu pokračovať naďalej.

Michal Madzin z pozície hlavného trénera koučuje Iskru už tri sezóny. (Snímka: mik)

Slovenská basketbalová asociácia pred časom deklarovala záujem postaviť niekoľko nových hál. Vy sa, podobne ako BAM Poprad, o jednu z nich uchádzate, takže aká je situácia teraz?

» Novú halu by sme súrne potrebovali, ale nemám žiadnu informáciu, že by sa veci nejako posunuli. Myšlienka tam bola, ale má to na starosti prezident SBA.

Čo ešte BK Iskra Svit chystá, kým odštartuje nový ročník 2019/20?

» Už teraz od 31. mája do 2. júna organizujeme Majstrovstvá Slovenska v kategórii žiakov. Obdobný turnaj bude vo Svite po deviatich rokoch, čo bude pre nás odmena a 13. júla plánujeme tradičný streetball, ktorý chceme poňať ako oslavu tretieho miesta. Večer by mali vystúpiť kapely Polemic i Heľenine oči. Príprava sa začne štandardne začiatkom augusta, ale trénovať plánujeme s hráčmi, s ktorými sa dohodneme, už teraz do konca júna a pred štartom nového ročníka nás, samozrejme, čaká Baťov pohár.

Michal KLEIN