Kežmarčania sa po rokoch dočkajú fontány

Predstavujeme vám predpolie radnice, ktoré by sa podľa vizualizácie malo zmeniť do štyroch mesiacov. Samospráva verí, že sa tak stane aj skôr.

Projekt revitalizácie námestia navrhol Jozef Figlár. Vizualizácia: Matúš Figlár

Poslanci na zasadnutí mestského zastupiteľstva vo štvrtok schválili prekleňovací úver na dva projekty. Prvým z nich je projekt Spája nás voda v spolupráci s Nowym Targom, druhým zníženie energetickej náročnosti budovy škôlky na Cintorínskej ulici. Mesto získa peniaze z externých zdrojov v refundácii, teda až po zrealizovaní rekonštrukcií. Samospráva potrebuje vyriešiť situáciu prekleňovacím úverom, aby vykryla 420-tisíc eur na úhradu faktúr.

Súťaž vyhlásili nanovo

Nefunkčnú fontánu zo 60-tych rokov odstránili v roku 1997 počas rekonštrukcie námestia.

Snímka: archív Nory Baráthovej

O tom, že na kežmarské námestie sa vráti voda, sme vás informovali už v marci minulého roku. Pôvodné plány hovorili o realizácii v lete 2018, nakoniec by sa malo predpolie radnice zmeniť o rok neskôr, v lete 2019. „V podstate pri všetkých projektoch, kde ide verejné obstarávanie na kontrolu, je dlhšia doba, kým dôjde k realizácii. Keď došlo k podpisu zmluvy, dodávateľ zistil, aké sú aktuálne ceny na trhu a skonštatoval, že za tú sumu, ktorú ponúkol v rámci výberového konania, to nie je schopný urobiť. Požiadal o dohodu medzi investorom a dodávateľom a odstúpil od zmluvy,“ vysvetľuje vedúca oddelenia územného plánu, životného prostredia a stavebného poriadku MsÚ v Kežmarku Eva Kelbelová.

Nechýbajú stojany na bicykle. Vizualizácia: Matúš Figlár

Mesto dalo vypracovať nový rozpočet a vyhlásilo výberové konanie. Vyhrala spoločnosť Milanko, ktorá rekonštruovala aj zimný štadión v Kežmarku či stavala telocvičňu pri škole vo Vrbove.

Fontánu chcú do EĽRO

Poslanci schválili vo štvrtok aj zmenu rozpočtu mesta. Jej súčasťou bola rozpočtová položka týkajúca sa projektu Spája nás voda. Pôvodne bolo v rozpočte 180-tisíc eur, mesto potrebuje zhruba 194-tisíc. Z tejto sumy získa Kežmarok z európskych zdrojov 76-tisíc eur, zvyšok uhradí z vlastných zdrojov. „Teraz môžeme pristúpiť k podpisu zmluvy a po podpise sa ihneď začnú realizovať práce. Firma má na to štyri mesiace, je také naše zbožné prianie, aby sme to do EĽRO stihli. Aj dodávateľ potvrdil, že pre to urobí všetko,“ vraví Eva Kelbelová.

Vizualizácia: Matúš Figlár

Technologickú časť inštaluje firma do pivničných priestorov, kde je studňa. Nasledovať bude povrchová úprava predpolia, položenie mramorovej dlažby a samotnej fontány s technológiou. Projekt počíta aj s lavičkami, sprievodnou zeleňou, stojanom na bicykle, výtokovým stojanom na pitnú vodu a osvetlením. Klietka hanby by sa mala posunúť smerom ku kinu.

Pribudnú fitness prvky

Mesto za zníženie energetickej náročnosti škôlky na Cintorínskej ulici zaplatí takmer 350-tisíc eur, z toho získa nenávratný finančný príspevok vo výške 331-tisíc eur. Poslanci sa zaoberali aj návrhmi na schválenie predloženia žiadosti troch projektov cezhraničnej spolupráce. „Plánuje sa realizácia zabezpečenia variabilných LED panelov na propagáciu kultúrnych podujatí v rámci cezhraničného územia Kežmarok – Nowy Targ,“ vraví poverená vedením oddelenia projektov Marta Markočiová. Predpokladaný náklad je 71-tisíc eur. Mesto plánuje kúpiť aj rozložiteľné pódium za 95-tisíc eur. Ďalších 20-tisíc eur by mala stáť modernizácia cyklotrasy. „Mali by pribudnúť fitness prvky zamerané na všetky vekové kategórie. Plánuje sa to pri Tescu, ako je zrekonštruované detské ihrisko,“ dopĺňa Markočiová.

Jana TOMALOVÁ