Kežmarský hrad bude hostiť aj výstavu Yuriho Dojca

Po Starej Ľubovni otvoria túto nedeľu letnú turistickú sezónu aj múzejníci v Kežmarku.

Kežmarský hrad dostáva novú podobu. Snímka: rov

V nedeľu o 12.45 h vyrazia bubeníci z Batidy od radnice k hradu a stanú sa tak živou pozvánkou na otvorenie letnej turistickej sezóny Múzea v Kežmarku. „Program sme koncipovali tak, aby sme ponúkli niečo zážitkové a pekné. Dali sme priestor aj našim školám – ZŠ Grundschule, ZUŠ Petržalská, ZŠ Nižná brána a do programu sa zapoja aj stredné školy, a to Súkromná stredná škola Biela voda, ktorá nám pripravila módnu prehliadku odievania od najstarších čias až po 30. roky 20. storočia,“ vraví riaditeľka múzea Erika Cintulová. Stredná umelecká škola si pripravila divadelnú scénku o krajčírskom cechu.

Malých návštevníkov potešia aj poníky. Snímka: archív PN

Večer o 18.30 h sa návštevníci môžu tešiť na koncert zboru Cantus Villa Nova a deň uzavrie o 21.40 h ohňová šou v réžii Spolku šarišských šermiarov Sarus z Prešova. Nebudú chýbať poníky, skákací hrad, trdelníky či ukážka výroby lukov, šípov a keramických výrobkov.

Spomenú si aj na Židov

Nedeľa však bude len vstupnou bránou do sezóny. Už na 13. mája múzejníci pripravujú Dni židovskej kultúry. „Našou snahou je poukázať na život menšín v meste. Začneme práve židovskou komunitou. V podkroví hradu budú prednášky o osudoch Židov v období druhej svetovej vojny v Kežmarku. Poobede vo výstavnej sieni na ul. MUDr. Alexandra sprístupníme výstavu Last folio od Yuriho Dojca,“ hovorí Erika Cintulová.

Vypočujete si aj prednášku o osude Židov počas druhej svetovej vojny. Snímka: archív Múzea v Kežmarku

Pozriete si umelecké fotografie inšpirované opustenou židovskou školou na východnom Slovensku. Kuchári Hotela Hviezdoslav pripravia kulinárske špeciality židovskej kuchyne a večer v artikulárnom kostole zahrá Pressburger Klezmer Band. Keď hovoríme o národnostných menšinách, spomeňme aj karpatských Nemcov, ktorí sa stretnú 22. júna na Sviatku kultúry a vzájomnosti.

Pripravujú výstavu o Ruskinovciach

V Kežmarku sa bude 23. júna stáť „šóra“ na nulaeurovú bankovku. „Chceli by sme odprezentovať bankovku s portrétom Imricha Thökölyho. Kežmarský hrad za tých posledných sto rokov, odkedy ho mali Thökölyovci, prešiel veľkými úpravami,“ hovorí Erika Cintulová. V hrade si od 21. júna pozriete výstavu o zaniknutej obci Ruskinovce. Okrem panelovej výstavy s bohatým textovým, kartografickým aj fotografickým materiálom uvidíte aj artefakty ako časti oltára ruskinovského kostola či sochy. Novinkou tejto sezóny je Festival Viva Italia, 14. júna si návštevníci pozrú netradičnú svetelnú šou v podaní talianskeho umelca doplnenú o hudbu na nádvorí hradu.

Kežmarské múzeum pripravuje nulaeurovú bankovku s portrétom Imricha Thökölyho. Snímka: archív

Rok 2019 sa nesie v znamení osláv 750. výročia udelenia mestských práv. „Spustili sme prednáškový cyklus z histórie Kežmarku. Samostatná výstava k tejto historickej udalosti bude v našich priestoroch od septembra do konca novembra. Máme archívne materiály, ich kópie a naozaj zaujímavé mapy, kde sú vyznačené chotárne hranice, katastrálne územie, ako sa mesto vyvíjalo,“ hovorí Erika Cintulová. Nová výstava o dejinách hradu pribudne v exteriéri na drevených stánkoch. Novinkou je, že na nádvorie sa po rokoch vráti program Literárneho Kežmarku.

Pracujú na lapidáriu

Počas sezóny chcú múzejníci sprístupniť lapidárium s pôvodnými artefaktmi Kežmarského hradu a originálom Svetlonosky a v máji by sa mala začať rekonštrukcia meštianskeho domu z financií PSK. V kalendári múzea nájdeme aj tradičné podujatia ako Noc múzeí a galérií, Festival krojovaných bábik, rozprávka na hrade či letné kino.

Jana TOMALOVÁ