Krátke správy z regiónu – 19. týždeň

Levoča chystá nulaeurovú bankovku

Levoča sa pridá na mapu miest, ktoré ponúkajú suvenír v podobe nulaeurovej bankovky. Samospráva ju pripravuje pri príležitosti 770. výročia prvej písomnej zmienky a kúpiť si ju budete môcť začiatkom letnej turistickej sezóny. Na bankovke je vyobrazená budova historickej radnice, vyjde v náklade 10-tisíc kusov. Nulaeurové bankovky nesú ochranné prvky ako hologram, mikrotlač či UV ochranné prvky. Keďže sú číslované rovnako ako pravé bankovky, každý vydaný kus je unikátny.

 

Levoča. Snímka: archív mesta Levoča

 

Strom spadol na cyklistu v Pieninách

Prvého mája požiadali poľskí turisti horských záchranárov o pomoc pre muža v Prielome Dunajca. Poľského 39-ročného cyklistu počas jazdy nešťastne privalil na turistickom chodníku strom, ktorý poškodil bobor. Na miesto dorazili záchranári Horskej záchrannej služby, hasiči, posádka RZP aj polícia. Poľského cyklistu záchranári ošetrili, zafixovali mu zranenú nohu a transportovali ho vrtuľníkom. Mužove veci odovzdali slovenskí členovia HZS svojim kolegom z poľského GOPR-u.

Podtatranci vystúpia na Kozí kameň

V stredu 8. mája napoludnie sa na vrchole Kozích chrbtov stretnú turisti spod Tatier. Cieľ je spoločný – Kozí kameň s nadmorskou výškou 1 255 metrov – no vyrážať sa bude z Hranovnice, Kravian, Liptovskej Tepličky, Lučivnej, Spišskej Teplice, Spišského Bystrého, Svitu, Šuňavy aj Vikartoviec. Účastníci hviezdicového výstupu si budú môcť zakúpiť novú vrcholovú turistickú známku „Kozí kameň“. Sviťania sa stretnú pri kolibe o 8.00 h, stredne náročný výstup by mal trvať asi štyri hodiny.

Pri oprave mosta našli mŕtvoly

Policajný zbor Slovenskej republiky na sociálnej sieti v nedeľu 5. mája informoval, že počas rekonštrukcie mosta na ceste I/18 v Poprade medzi autobazárom a stavebnou predajňou OBI sa na stavbe našli pozostatky dvoch ľudských tiel. Polícia sa prípadom intenzívne zaoberá a viac detailov zatiaľ nezverejnila. Podľa informácií, ktoré zverejnila Televízia Markíza boli na mieste fľaše a matrac. Mohlo by teda ísť o bezdomovcov, ktorí v mostnej konštrukcii hľadali úkryt pred zimou.

Ilustračná snímka: Polícia SR

Schválili projekty aj pre región

V rámci poľsko-slovenskej spolupráce z fondov EÚ si PSK prilepší o 23,5 milióna eur. V rámci ochrany prírodného a kultúrneho dedičstva zmodernizujú Štátne lesy TANAP-u turistickú infraštruktúru v Pieninách. Ľubovnianske regionálne združenie miest a obcí bude pokračovať výstavbou cyklistickej trasy EuroVelo11 v Starej Ľubovni a Chmeľnici a v Levočskej doline pribudnú náučné chodníky. Združenie Euroregión Tatry získalo financie na cezhraničné centrum vzdelávania v rámci celoživotného vzdelávania.

Kežmarčania spustili petíciu na Juhu

V pondelok 29. apríla odštartovali členovia petičného výboru petíciu v otázke dlhoročného sporu o obyvateľov sídliska Juh medzi Kežmarkom a Ľubicou. Adresujú ju predsedovi vlády Petrovi Pellegrinimu, hárky mu chce primátor odniesť osobne. Občania mesta starší ako 15 rokov môžu vyjadriť svoj názor, že chcú ostať Kežmarčanmi. Ako prví ju budú podpisovať samotní obyvatelia spornej časti sídliska Juh, neskôr sa do petície zapoja aj ďalší Kežmarčania, ktorí chcú „Južanom“ vyjadriť podporu.

 

Sídlisko Juh v Kežmarku/Ľubici. Snímka: rov

 

Hokejistom sa bude fandiť aj pod Tatrami

Kto si nestihol kúpiť lístky na Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji, ktoré bude hostiť Slovensko od 10. do 26. mája, môže našich podporiť aj v popradskej fanzóne pri Aréne či v Starej Ľubovni v parku pri pošte. Okrem hokejovej atmosféry sa môžete v našich fanzónach tešiť aj na dobré jedlo a pitie, v Poprade vás tiež čakajú koncerty slovenských interpretov. Fanzóny otvoria svoje brány každý hrací deň hodinu pred prvým zápasom a zatvoria sa hodinu po poslednom zápase. Vstup je zdarma.

Kraj opraví cestu v Spišskej Novej Vsi

Košický samosprávny kraj zrekonštruuje cestu od veľkej križovatky v centre Spišskej Novej Vsi až po železničné priecestie pri sídlisku Západ na Duklianskej ul., ide o cestný úsek C3 III/3244. Podľa informácií mesta hovoríme o dvoch kilometroch cesty, ktoré budú kraj stáť viac ako 430-tisíc eur. KSK investoval aj do strediska správy ciest. Rekonštrukcia vykurovania objektov v podobe náhrady plynovej kotolne stála kraj 85-tisíc eur. Priestory navštívil 2. mája predseda VÚC Rastislav Trnka.

 

Ilustračná snímka: rov

 

Popradská zberateľská burza

Klub filatelistov v Poprade vás pozýva na Popradskú zberateľskú burzu, ktorá sa uskutoční v sobotu 11. mája 2019 od 7.00 do 12.00 h v Poprade v priestoroch Strednej odbornej školy na Okružnej ulici 25. Na svoje si určite prídu zberatelia z odborov filatelia (známky), ale aj filokartia (pohľadnice), numizmatika (mince) a notafilia (bankovky). Ostatné zberateľské odbory sú vítané.