Krátke správy z regiónu – 20. týždeň

Rokovali o popradských školách

Včera, v pondelok 13. mája, zasadalo zastupiteľstvo Prešovského samosprávneho kraja (po našej uzávierke). Poslanci mali na stole návrh na dofinancovanie nadlimitných výdavkov na projekty týkajúce sa zvýšenia počtu žiakov Strednej odbornej školy a Strednej zdravotníckej školy v Poprade na praktickom vyučovaní. Učebne by sa podľa projektu mali prestavať. PSK by malo uvoľniť aj peniaze na dofinancovanie zníženia energetickej náročnosti budov SOŠ elektrotechnická, Poprad-Matejovce a SPŠ Poprad.

Stredná zdravotnícka škola v Poprade. Ilustračná snímka: rov

Kúpele Smerdžonka otvárajú dvere

Túto nedeľu od 8.00 do 16.00 h chystajú Kúpele Smerdžonka v Červenom Kláštore Jarný deň otvorených dverí. Čakajú vás lekárske konzultácie, vyšetrenia, rady a tipy od fyzioterapeuta ako správne zaťažovať pohybový aparát a kĺby v každodenných situáciách. Organizátori pripravili aj prednášku o prevencii onkologických ochorení. Pozriete si aj priestory kúpeľov a dozviete sa niečo o ich histórii. Návštevníci si môžu vyskúšať i Kneipp terapiu nadväzujúcu na balančný chodník. Vstup je voľný.

Ministerka sľubuje viac peňazí

V pondelok 6. mája rokoval predseda ZMOS a starosta Štrby Michal Sýkora s ministerkou školstva Martinou Lubyovou. Ministerstvo by malo uhradiť rekreačné poukazy v základných školách. Reč bola aj o prevádzkovom normatíve a Lubyová prisľúbila, že v tomto roku bude problémy riešiť v dohodovacom konaní a pre rok 2020 bude normatív navýšený v rámci novely. Smernicami v záujme vykrytia výdavkov by sa malo pre samosprávy riešiť odmeňovanie zamestnancov aj financovanie tzv. „obedov zadarmo“.

Hlásia výluku na tatranskej električke

Železnice Slovenskej republiky tento týždeň opravujú priecestia na úseku Starý Smokovec – Tatranská Polianka – Vyšné Hágy. Výluka bude od 7.30 h a bude trvať v utorok do 17.25 h, v stredu do 15.25 h a vo štvrtok a v piatok od 7.00 do 13.25 h. ZSSK zabezpečí náhradnú autobusovú dopravu. Obmedzenia čaká aj priecestie na odbočke na Sibír v Novom Smokovci pri ČS Slovnaft. Uzavreté bude od utorka do štvrtka v čase od 7.00 do 21.00 h. Obchádzka bude označená dopravným značením.

Záchranári pomáhali horolezcom

Na Deň víťazstva nad fašizmom pomáhali záchranári turistovi, ktorý zakopol na Tatranskej magistrále smerom na Skalnaté pleso a zranil si hlavu. Súbežne zasahovala HZS aj v Batizovskom žľabe, kde si horolezec zranil nohu pri schádzaní z Gerlachovského štítu. Spolulezec ranenému podal prvú pomoc, skupina horolezcov mu pomáhala pri zostupe. Vrtuľník pre hmlu vysadil záchranárov až pod žľabom, tí pokračovali oproti horolezcom. Po stretnutí 36-ročného Slováka evakuovali vrtuľníkom.

Ilustračná snímka: HZS

Slovenský raj má detskú ferratu

V sobotu 4. mája otvorili na Čingove v Slovenskom raji prvú detskú ferratu. Malí turisti si ferratový systém vyskúšajú na 77 metroch, trasa ich privedie k dvom jaskyniam. Stúpačky prispôsobili špeciálne na detský krok, táto ferrata je však určená aj dospelým, ktorí sa chcú pripraviť na náročnejšie ferraty, napríklad v rokline Kyseľ. Autorom projektu je bývalý profesionálny horský záchranár Karol Dzúrik. Za priaznivých podmienok by mohla byť detská ferrata na Čingove otvorená aj celoročne.

Škôlka v Mlynici otvára dvere

Ak neviete, do ktorej škôlky zapísať vaše ratolesti, tento štvrtok a piatok vám môže otvoriť nové možnosti. Súkromná materská škola v Krásnych sadoch Mlynica vás pozýva na dni otvorených dverí. Oba dni si od 8.00 do 16.00 h môžete pozrieť novú škôlku v lesnom prostredí. Deti by tu mali mať priestor pre všestranný rozvoj, pohybové aktivity v prírode či prácu s prírodnými materiálmi. Zápis do súkromnej škôlky potrvá do 31. mája. Stavebný projekt Krásne sady žije filozofiou harmónie s prírodou.

Múzeum TANAP-u skúma zver

Pracovníci Výskumnej stanice a Múzea Tatranského národného parku v Tatranskej Lomnici spolupracujú s Prešovskou univerzitou v Prešove a ochrannými obvodmi Štátnych lesov TANAP-u. Biochemická analýza jelenej, srnčej a diviačej zveri vo vzorkách orgánov, svaloviny, krvi a trusu uhynutej alebo ulovenej zveri im má pomôcť dôkladnejšie spoznať prirodzenú potravu zveri a na základe toho správne riadiť ich výživu. Predmetom výskumu bude aj okolité prostredie, najmä pôda, voda a potrava.

Múzeum TANAP-u v Tatranskej Lomnici. Ilustračná snímka: rov

Opravili poškodenú strechu

V piatok navštívil Spišské Bystré generálny tajomník služobného úradu ministerstva školstva Mario Schrenkel, podpredseda rady športu ministerstva školstva Ján Krišanda a ďalší hostia, aby sa zúčastnili slávnostného odovzdania strechy na ZŠ s MŠ do užívania. Školská strecha bola v havarijnom stave, rekonštrukčné práce stihla firma Sagansport v marci tohto roku. Ministerstvo školstva obci poskytlo dotáciu 60-tisíc eur, Spišské Bystré zo svojej pokladnice uvoľnilo ďalších 7,5-tisíc eura.

Babičky ukázali tradície

V Kine Tatra v Starej Ľubovni v utorok 30. apríla predvádzali babičky ľubovnianskeho okresu už po štvrtýkrát tradície svojej dedinky. Súťažili babičky z Hniezdneho, Jakubian, Jarabiny, Kamienky, Kolačkova, Nižných Ružbách, Plavnice, Šarišského Jastrabia aj Starej Ľubovne. Predstavili detský kroj svojej obce alebo mesta, prerozprávali príhody z minulosti a v záverečnej voľnej disciplíne ukázali svoju zručnosť. Babičkou regiónu Stará Ľubovňa 2019 sa podľa poroty stali všetky babičky.