Krátke správy z regiónu – 21. týždeň

V Dunajci pri Majeroch sa utopil pltník

Minulú stredu vyhasol v Pieninách život 50-ročného poľského pltníka. Podvečer dostali záchranári HZS žiadosť o pomoc od náhodného svedka, ktorý v prístavisku Majer spozoroval vo vode muža. Vybral sa za ním popri brehu, medzičasom už na miesto smerovali záchranné zložky. Svedok vytiahol muža na breh a začal ho oživovať, v resuscitácii pomáhali aj záchranári HZS a RZP. Napriek snahe všetkých prítomných sa nepodarilo poľského pltníka zachrániť. Bližšie okolnosti nehody vyšetruje polícia.

Splav Dunajca na pltiach je hlavnou atrakciou Pienin. Snímka: rov

Dobrovoľníci vyčistia Starú Ľubovňu

Mesto organizuje na podnet Prešovského samosprávneho kraja 20. až 24. mája festival priateľstva a dobrovoľníckej činnosti Milujem svoje mesto – Milujem svoj kraj. Cieľom je prispieť k úprave a skrášleniu verejných priestranstiev. Pridať sa môže každý. Dobrovoľníci budú čistiť okolie cyklotrasy, potoka Jakubianka a rieky Poprad. Čistejší by mal byť aj lesopark pri Ľubovnianskom hrade, vstup do mesta na Poľskej ulici či okolie kaplnky na Levočskej ulici. Prihláste sa na t. č. 052/43 15 266.

Kežmarčania organizujú stretnutie

Kežmarčania, ktorí vyrastali na uliciach Krvavé pole, Vyšný mlyn, Mučeníkov, Huncovská, Sihoť a Tatranská, sú pozvaní na spoločné stretnutie rovesníkov z „Horného konca“. Vítaní sú všetci, no predovšetkým tí narodení rokoch 1943 až 1953. Príďte v sobotu 13. júla na festival EĽRO do Kežmarku. Stretávka bude pred vstupnou bránou do areálu na ulici Dr. Alexandra (od železničnej stanice). Ak máte fotografie a spomienkové predmety, prineste ich so sebou. Kontakt: 0914 256 028, 0915 262 772.

Politickí väzni si zaspomínajú na obete

V utorok 28. mája si popradská organizácia Svetového združenia bývalých politických väzňov pripomenie ľudí usmrtených na hraniciach v rokoch 1948 až 1989. V tom čase prišlo o život na československých hraniciach viac ako 400 občanov bývalého Československa, Nemecka, Rakúska, Poľska a Maďarska. Tí, ktorí si chcú pripomenúť ich tragické osudy a vzdať česť ich pamiatke, sa stretnú o 13.00 h na starom cintoríne v Kežmarku pri Pamätníku usmrtených na hraniciach v rokoch 1948 až 1989.

Kemp v Červenom Kláštore neotvoria

Štátne lesy Tatranského národného parku upozorňujú milovníkov kempovania, že počas tohtoročnej letnej sezóny nebudú prevádzkovať známy Autokemping Červený Kláštor. Areál leží na brehu Dunajca a má priamy prístup k rieke raftom alebo kajakom. Kempom prechádza turistický chodník spájajúci Lesnicu a Červený Kláštor a prejdete ním aj Prielom Dunajca. Štátne lesy majú zámer dať autocamping do nájmu, postupovať budú ďalej v zmysle zákona o správe majetku štátu.

 

Chata pri Popradskom plese. Snímka: rov

 

Skolaboval 29-ročný turista

Záchranári HZS dostali v piatok podvečer žiadosť o pomoc pre 29-ročného Slováka, ktorý ležal na zemi v bezvedomí. Počas túry na Tatranskej magistrále z Popradského na Štrbské pleso náhle skolaboval. Príčiny kolapsu zatiaľ nie sú známe. Na miesto vyrazili leteckí záchranári spolu so záchranárom HZS, turistovi poskytli zdravotnú pomoc. Vrtuľníkom ho previezli do Nemocnice Poprad, po záchranára prišli kolegovia terénnym vozidlom na Popradské pleso a vrátili sa do Domu HZS v Starom Smokovci.

Mubea začala s výstavbou závodu

Spoločnosť Mubea sa omeškala s výstavbou závodu na výrobu automobilových komponentov, stavebné práce v priemyselnom parku sa však už začali. Začiatok stavby bol podľa pôvodných plánov určený na august 2018. V rámci závodu má vyrásť aj inžinierske centrum pre výskum. 51-miliónová investícia prinesie do Kežmarku 500 pracovných miest. Spoločnosť Mubea získala pomoc do maximálnej výšky 15 miliónov eur, 3. apríla vláda firme schválila návrh na vydanie osvedčenia o významnej investícii.

Poprad dostal certifikát za separovanie

Systém ENVI-PAK prevádzkuje triedený zber odpadu a mesto Poprad ako jeho súčasť v roku 2018 prispelo triedením zberu komunálneho odpadu v objeme 3 602 051 kilogramov. Zberom, zhodnocovaním a recykláciou pomohlo k celkovej úspore produkcie skleníkových plynov. Úspora Popradčanov podľa webovej stránky mesta predstavuje toľko skleníkových plynov, koľko by vyprodukovalo osobné auto, ktoré by obehlo Zem 5 480-krát. Samospráva vyzýva obyvateľov, aby pristupovali k triedeniu odpadu zodpovedne.

Ilustračná snímka: rov

Vozne pomenujú po štítoch

Železničná spoločnosť Slovensko ukončila súťaž pre grafikov a kreatívcov. Úlohou bolo navrhnúť motív polepu nových elektrických jednotiek. V roku 2021 pribudne päť nových vozidiel, ktoré budú nosiť mená piatich tatranských vrcholov, ktoré sú možno mnohým menej známe – Ganek, Kostolík, Stredohrot, Bradavica a Vysoká. Víťazný návrh patrí dvojici z Novej Lesnej. O grafiku sa postaral programátor Jakub Rusnák a s myšlienkou prišla Lenka Syrovátková, ktorá pracuje v cestovnom ruchu.

Rokovali aj o kamerovom systéme

Vo štvrtok sa stretli poslanci Spišskej Starej Vsi. Na programe mali schválenie spolufinancovania projektu rozšírenie kamerového systému a rokovali aj o návrhu na schválenie odhalenia pamätnej tabule prenasledovaným občanom v rokoch 1948 až 1989. Mestské zastupiteľstvo sa zaoberalo aj aktivitami spojenej školy, programom odpadového hospodárstva na roky 2016 až 2020 či správou o kontrolách hlavnej kontrolórky. Poslanci schvaľovali aj nariadenie o výške príspevku na náklady pre spojenú školu.