Krátke správy zo športu 21. týždeň

V Himalájach Hámor opäť neuspel

Popradský horolezec Peter Hámor zdolal už všetky osemtisícovky, no stále má pred sebou nové výzvy najmä v podobe nových ciest. Už vlani neuspel pri pokuse o výstup na Mt. Everest a teraz skúšal spolu s dvojicou Rumunov – Horia Colibasanu a Marius Gane zdolať Dhaulágirí severozápadným hrebeňom. Snahu o prvovýstup im však niekoľkokrát zastavil silný vietor a nakoľko boli predpovede počasia už len horšie, horolezci museli minulý týždeň expedíciu ukončiť a prvovýstup odložiť do budúcna.

Mladíci Iskry Svit získali striebro

Seniorské basketbalové súťaže majú už sezónu za sebou, no pre mládež sa začalo obdobie medailových bojov. BAM Poprad vyslala minulý týždeň do Košíc dve družstvá. Juniorky v rámci Final 8 vyradilo domáce Young Angels U17 a skončili šieste. Mladšie žiačky z piatich duelov vyhrali jeden proti Piešťanom a obsadili piatu priečku. Vynikajúco sa darilo starším žiakom BKM Iskra Svit, ktorí v Bratislave zdolali o bod Sereď i Levice, porazil ich len domáci Inter a získali strieborné medaily.

Začína sa nová tradícia v cyklistike

V Spišskom Štvrtku sa 18. mája konal 0. ročník cyklistických pretekov MTB Štvrtočan. Svoje trate mali škôlkari, školáci, ale aj dospelí. Cieľom bolo spopularizovať bicyklovanie, stráviť spoločný deň detí a rodičov ako aj pripomenúť si dôležitosť bezpečnosti pri tomto športe. Súťažilo sa spolu v 14 kategóriách. V kategórii mužov do 40 rokov zvíťazil Miroslav Palička, pred Rastislavom Gondom a Jánom Lesňákom. Prvenstvo medzi mužmi nad 40 rokov patrí Jozefovi Grešovi.

Hasičské súťaže sa rozbiehajú

Podtatranská hasičská liga pokračovala 19. mája druhým kolom v rámci 18. ročníka súťaže O putovný pohár starostky obce Spišský Štiavnik. Kategóriu mužov do 35 rokov v požiarnom útoku s vodou ovládli Sviťania, druhí boli domáci a tretia Spišská Teplica. Spišský Štiavnik II vyhral medzi ženami pred Šuňavčankami a Spišským Bystrým. V kategórii veteránov triumfovali Šuňavčania, druhé skončili Batizovce a tretí domáci. V doraste brali prvenstvá Hranovničania a dievčatá zo Spišského Bystrého.

Mayerová a Garaj reprezentovali

Dvaja kickboxeri popradského PAGA Gym-u sa uprostred mája so slovenskou reprezentáciou zúčastnili Svetového pohára v Budapešti WAKO Hungarian World Cup. Štrban Pavol Garaj v prvom zápase porazil Moldavca Victora Cebaniuca, no v druhom prehral s Ukrajincom Vladislavom Ťurmenkom, ktorý sa stal celkovým víťazom turnaja. Barbora Mayerová zdolala Češku Eriku Stanoeva a podľahla obhajkyni minuloročného prvenstva z Fínska Noore Al-Saffue. Vo svojej kategórii obsadila tretiu priečku.