Ľudovít Jurinyi: Máme nastavený strop, hráčov nepreplácame

Sezóna sa európskym klubom už skončila a nastal čas pripravovať sa na nový ročník. Ako to vyzerá s „kamzíkmi“, nám porozprával riaditeľ HK Poprad Ľudovít JURINYI.

Riaditeľ HK Poprad Ľudovít Jurinyi. (Snímka: Daniel Laškody)

Na čom aktuálne pracujete najintenzívnejšie?

» Sú to dve fázy. Jedna sa začala už v januári, keď sme mali prvý náčrt, aké mužstvo by sme chceli zložiť, s ktorými hráčmi by sme počítali a s ktorými nie. Skladáme káder a máme tam ešte dve-tri okienka voľné. Druhá vec je finančné nastavenie sezóny, takže ide o rozhovory s partnermi. Väčšina z nich chce ostať, ale musím priznať, že budget bude nižší o 100 až 150-tisíc eur. Vypadli nám dvaja silní partneri, ale snažíme sa to dohnať vďaka novým. S dobrými výsledkami sa nám však otvárajú možnosti, takže verím, že nakoniec budeme v podobných číslach. Najskôr sa obzeráme v regióne, ale komunikujeme aj na celoslovenskej úrovni. Nie je to jednoduché presviedčanie, lebo každý šport chce mať silných partnerov. Debaty nás stoja množstvo času a energie.

Aký rozpočet teda potrebujete naplniť?

» Kompletné náklady sa pohybujú okolo 1,1 milióna eur mimo mládeže. Je to pre nás dosť veľký nadštandard, ale chceli by sme to na tejto úrovni udržať. Vďaka tomu dokážeme priniesť potrebnú kvalitu pre hokejistov, divákov a organizáciu ako takú. Je to veľa peňazí, ale stále je v lige pred nami štyri-päť klubov, ktoré pracujú s vyšším rozpočtom. Sme na dobrej ceste, ale udržanie sa na nej už závisí od toho, ako budú chlapci hrať a prepojené je to aj s návštevnosťou. Ak chceme rásť, musíme mať na štadióne viac ľudí.

Štadión v play-off praskal vo švíkoch. (Snímka: archív/mik)

Pri šiestich posledných dueloch dopyt prekročil kapacitu, čo je zrejme dobrým signálom pre predaj permanentiek…

» Pomohlo by nám, keby sa predalo viac permanentiek. Na štvrťfinále i semifinále bol problém so vstupenkami a bol by som rád, keby ľudia pomohli klubu aj zakúpením permanentky. Zatiaľ sa predávajú približne rovnako, ako vlani, takže nevidím žiaden boom. Musíme to však viac podporiť aj my, lebo síce prebiehajú majstrovstvá sveta, ale klubové obdobie je v tomto smere trošku hluchšie. Zrejme sa to naplno rozbehne až pred sezónou. Ľuďom chceme vyjsť v ústrety aj možnosťou splátok. Podporia tak chlapcov i klub. Posledné tri ročníky sa mi potvrdzovalo, že na hokej sa chodí najviac počas vianočných sviatkov. Ľudia sú doma a bolo takmer vypredané. Prišlo však štvrťfinále s Košicami a následne aj semifinále a zápasy sa vypredali behom hodiny, čo bolo famózne. Svedčí to o tom, že záujem je, ale prial by som si, aby fanúšikovia chodili aj počas dlhodobej časti.

Ako vyzerá proces od výberu hokejistov po podpis zmluvy?

» Nie je to iba na mne, ale fungujeme ako hierarchia. Najskôr sedíme s realizačným tímom, podľa našich kritérií si rozpíšeme, aké typy hráčov by sme chceli a následne cez agentov a naše vlastné cesty sa dopracujeme ku konkrétnym menám. Potom dáme dohromady kopec faktorov, pozeráme videá, referencie, posudzujeme hráčov fyzický i psychický stav a všetko, čím si prešiel. Keď sa zhodneme na niektorých, posledný krok je už na mne, aby som to dotiahol finančne.

Majú hokejisti o pôsobenie pod Tatrami záujem?

» Je to biznis, takže, samozrejme, sú aj takí, ktorí ponuky odmietli. Situácia sa však oproti tomu, keď som sa ujal funkcie, diametrálne zlepšila. Tým, že výplaty a všetko okolo vyplácame načas, máme dobré meno aj v zahraničí, takže k nám chcú chodiť i cudzinci. Otázkou je, koľko u nás dokážu zarobiť. Máme totiž nastavený nejaký strop a hráčov nepreplácame. Je to o tom, že majú chuť niečo dokázať, prípadne sa cez nás posunúť ďalej.

Martin Belluš (vľavo) sa sťahuje do Košíc. (Snímka: archív/mik)

Koho už v drese s kamzíkom neuvidíme?

» Viacerí chlapci vrátane Patrika Nechvátala budú pôsobiť v Nice, takže sa tu ukážu na Tatranskom pohári. Máme s nimi výbornú spoluprácu a aj vďaka nim môžu naši chlapci napredovať, keďže sa viac vyhrajú v kvalitnej francúzskej lige. Mrzí ma odchod Maťa Belluša do Košíc. Chceli sme sa s ním dohodnúť, pretože u nás odviedol skvelú robotu. My sme však mali spomínaný strop, tak išiel za lepšími finančnými podmienkami. Chcem sa poďakovať aj hráčom ako Marcel Petran, Rado Macík či Rado Heizer, s ktorými nerokujeme o predĺžení spolupráce. Otvorené je to ešte s Jindrom Abdulom, ale na tie tri miesta máme rozpracovaných iných.

Peter Bjalončík. (Snímka: archív/mik)

V spomínanom Les Aigles de Nice hrávali počas uplynulej sezóny aj talenty ako Matej Paločko a Peter Bjalončík…

» Keď odtiaľto odchádzali, tak podpísali zmluvy na ďalší rok, pretože inak by som ich tam neposlal. Išli tam s nejakou víziou, mali sa viac vyhrať, dostali veľa priestoru v prvých dvoch formáciách, hrali presilovky i oslabenia. Zo strany Nice bola s nimi veľká spokojnosť. Teraz sa môžu ukázať u nás a verím, že sa presadia a ukážu, že sa niekam posunuli.

Ako to vyzerá s popradskými reprezentantmi, prípadne ďalšími známejšími odchovancami?

» Od Dávida Bondru máme prisľúbené, že ak by ostal na Slovensku, tak bude hrať v Poprade, ale rieši Česko. S Paťom Svitanom sme sa už bavili o kontrakte a s Dávidom Bucom a jeho agentom sme absolvovali pár rozhovorov, ale zrejme bude pokračovať inde. Mal som nejaké sms správy i krátky rozhovor s Adamom Lapšanským, ale naše názory sa nejako nestretli, takže sme konverzáciu neposúvali ďalej. Kvalitnú ponuku dostal Majky Vandas, ale on chce vyčkať na ponuky asi až do augusta. Bavili sme sa s Dávidom Skokanom, no na stole má lepšie ponuky, ako tá naša.

S návratom Dávida Buca ku „kamzíkom“ priveľmi nepočítajte. (Snímka: mik)

Aké sú vaše vzťahy s novým vedením mesta?

» Som rád, že spolupráca so samosprávou je veľmi dobre nastavená. Samospráva a pán primátor sú ochotní pomáhať klubu, o čom svedčí aj fakt, že pán primátor sa stal predsedom správnej rady pri mládeži, kde vystriedal pána Švagerka. V minulosti už pri popradskom hokeji pôsobil, je bývalým rozhodcom, takže je znalý problematiky. Pomáha klubu, aj čo sa týka mužov, lebo vidí, že hokej je tu športom číslo jeden a zaslúži si, aby to tu fungovalo. Sústredí sa hlavne na to, aby všetko fungovalo, najmä čo sa týka mestských dotácií.

Popradský primátor Anton Danko na prvom domácom stretnutí play-off proti Košiciam. (Snímka: archív/mik)

Mládeži sa bude venovať množstvo starých-známych tvárí a z pozícií asistentov trénerov aj Arne Kroták či Radoslav Suchý, s ktorými ste mali naštrbené vzťahy…

» Netajil som sa tým, že priestor u nás dostanú všetci, ktorí sa budú chcieť vzdelávať v rámci trénerstva. Už minulý rok som sa bavil s Peťom Kloudom i Romanom Tomasom a klub ich poslal na školenia na B-licenciu. Povedali sme si víziu, stále sa učia a uvidíme, ako sa zhostia pozície na trénerskej lavičke. Čo sa týka Rada Suchého a Arneho Krotáka, vzťahy tam neboli najlepšie, ale klubu záleží na tom, aby po kariére pôsobili v Poprade. Nastavili sme si veci tak, že bez problémov komunikujeme a verím, že to tak bude pokračovať v prospech hokeja. Sú teda zapojení do trénovania mládeže, sú aktívni a musím ich pochváliť za prístup.

Michal KLEIN