Mladí popradskí volejbalisti doma získali striebro

V úvode mája sa hral pod Tatrami finálový turnaj Majstrovstiev Slovenska kadetov.

Zo zápasu VK Junior 2012 Poprad (modrí) a VKM Stará Ľubovňa (žltí). (Snímka: mik)

Dlhodobá časť súťaže volejbalistov určila sedmičku postupujúcich tímov a VK Junior 2012 Poprad mal ako usporiadateľ miestenku zaručenú. Z východu sa v popradskej Aréne predstavil aj Svidník či Stará Ľubovňa. „Postúpili sme z druhého miesta, ale mali sme aj výkyvy, keď sme prehrali zápasy, ktoré sme prehrať nemali. Rozhodovalo sa medzi nami a Prešovom, s ktorým sme všetky štyri vzájomné duely zvládli,“ ozrejmil tréner kadetov VKM Stará Ľubovňa Marek Kseňák. Zo západu pod Tatry pricestovali Komárno, Myjava či spojený bratislavský a nitriansky VKP – SPU. Bojovalo sa počas troch dní a hneď na úvod sa v piatok 3. mája zrodilo prekvapenie, keď Poprad zdolal Svidník 3:0 a tešili sa aj Staroľubovňania, ktorí zase porazili Komárno 3:1. Vzájomné stretnutie podtatranských tímov lepšie zvládol Poprad 3:0. V sobotu sa im až tak dobre nedarilo. Ľubovňa prehrala 0:3 so Svidníkom i VKP – SPU, ktorý porazil 1:3 aj Poprad. Domáci však zvíťazili nad Myjavou 3:0.

Zo zápasu VK Junior 2012 Poprad (modrí) a VKM Stará Ľubovňa (žltí). (Snímka: mik)

Ľubovňania boli mladší

O konečných umiestneniach rozhodovali nedeľné súboje. Kopaničiari zdolali Starú Ľubovňu 3:0 a rovnakým výsledkom uspel aj Poprad proti Komárnu, takže Ľubovňania skončili na piatej priečke pred Komárnom a štvrtá je Myjava. „Mali sme tu veľmi mladé družstvo. Chlapci sú ročník 2002 a mladší, takže budú kadetmi aj v ďalšej sezóne. Tento turnaj bol totiž pre ročníky 2001 a mladších, takže pre nás bude prioritou budúci rok. Vedeli sme, že teraz na najvyššie priečky nemáme, ale chceli sme skončiť čo najlepšie, teda o priečku, možno dve nahor. Nerobíme však z toho tragédiu. Fyzicky sme na tom boli dobre, ale chýbala nám psychická pohoda. Navyše, pri rozcvičke pred zápasom proti Svidníku sa nám zranil kľúčový hráč, čo poznačilo náš výkon,“ hodnotil Marek Kseňák.

Zo zápasu TJ Slávia Svidník (bieli) a VKP – SPU (modrí). (Snímka: mik)

Kvarteto z COP Trenčín

O medailových pozíciách rozhodoval až posledný zápas turnaja medzi VKP – SPU a Svidníkom. Pokiaľ by ho vyhrali východniari, zlato by brali Popradčania. VKP – SPU však triumfoval 3:1 a titul si tak odniesol on. Striebro ostáva v Poprade a bronz putuje do Svidníka. „S turnajom sme maximálne spokojní. Zahrali sme si super volejbal s dobrými tímami. Prvý deň bol pre nás excelentný, keď sme porazili Sláviu Svidník, ktorý bol favoritom z východu i odvekého súpera zo Starej Ľubovne. Prišli k nám chalani z Trenčína, čo bolo pre nás veľkou posilou, nakoľko ide o reprezentantov. Poviem to ambiciózne, šli sme do toho s tým, že ideme na majstra, ale s Nitrou nám povolila psychika,“ hodnotil domáci turnaj kapitán a najlepší hráč VK Junior 2012 Poprad Tomáš Jasič a doplnil ho tréner Andrej Vojčík: „Odohrať päť zápasov za tri dni je fyzicky dosť náročné, ale mali sme sedemnásť chalanov, ktorí sa striedali, no na druhú stranu na takýchto turnajoch je to viac-menej o základnej šestke plus ďalších dvoch navyše. Musím ich pochváliť za prístup i výkony, no škoda, že nám nevyšiel posledný krôčik proti VKP, ale môžeme byť spokojní. Bolo vidieť, že štvorica z Trenčína je zohraná, boli dôraznejší a už majú veľa skúseností v obrane, na sieti aj v útoku. Náš level sa vďaka ním zvýšil. Mali svoj zaužívaný systém, ale ďalší chalani si pri nich taktiež plnili svoje úlohy. Cieľom bolo hrať rýchlo a presne, čo nám väčšinou vychádzalo.“

Strieborní kadeti VK Junior 2012 Poprad. (Snímka: mik)

Keď kadeti vyrastú…

Koncom apríla seniori VKM Stará Ľubovňa vypadli z Edymax extraligy mužov a klub stojí na rázcestí. „U nás je problém v tom, že chlapci sú inteligentní, študujú na gymnáziu, takže pôjdu na vysoké školy. Zaujímavé je, že každý druhý volejbalista v Ľubovni je doktor, príp. zubár. V tom veku nám odchádza možno 90 percent chlapcov. Na profesionálov zase nemáme peniaze, takže v extralige to bolo akurát trápenie, a preto chýbala asi aj snaha hrať ju počas ďalších rokov, čo sa týka vedenia klubu. Teraz sa rozhodne, či vôbec nastúpime do 1. ligy, teda môže sa stať, že muži ani nebudú existovať. Pri mládeži máme, našťastie, ako jeden zo štyroch klubov garanciu Útvaru talentovanej mládeže, čo je dotované štátom,“ opísal situáciu Marek Kseňák. VK Junior 2012 Poprad sa od svojho vzniku zameriava výhradne na mládež, ale napriek tomu jeho predstavitelia myslia aj na to, čo bude s odchovancami ďalej.

Trio trénerov VK Junior 2012 Poprad – Andrej Vojčík, Lukáš Javorský a Igor Krišanda. (Snímka: mik)

„Na mape slovenského volejbalu sme už sedem rokov, no momentálne nám naše personálne podmienky nedovoľujú rozšíriť sa. Sme tu len traja tréneri a aktuálne pracujeme na štvrtom. Sme teda nastavení len po kategóriu kadetov, resp. kadetiek. Nad seniorským tímom sme síce neuvažovali, ale do budúcna túto možnosť nevylučujeme. Dovtedy chceme spolupracovať s inými klubmi, ktoré hrávajú juniorské, príp. extraligové súťaže. Volejbalistov môžeme posúvať napríklad do Prešova, kde je aj vysoká škola, prípadne do Centier olympijskej prípravy – chlapcov do Trenčína a dievčatá do Nitry,“ vysvetlil predseda VK Junior 2012 Poprad Igor Krišanda.

Michal KLEIN