Najnavštevovanejší hrad otvoril svoje brány

Na Spišskom hrade pokračuje rekonštrukcia Kapitánskeho domu.

Počas sezóny budú na hrade pokračovať rekonštrukčné práce. Snímka: rov

Už tento piatok ukončia na Spišskom hrade generálnu opravu exteriérového osvetlenia hradu. Naďalej však pokračuje prvá časť prvej etapy rekonštrukcie horného hradu. Práce za takmer 628-tisíc eur na Kapitánskom dome by mali byť ukončené až v marci 2021. „Návštevníci hradu sú obmedzení len minimálne. Vyžaduje sa zvýšená pozornosť, ohľaduplnosť, pomalší pohyb po chodníkoch a na zúžených trasách. Prehliadka ani múzejné expozície nie sú skrátené,“ informovala Dáša Uharčeková Pavúková zo Spišského múzea v Levoči. Okrem týchto prác sa začala aj sanácia hradného brala.

Novinkami sú komorné koncerty

Letnú turistickú sezónu na najnavštevovanejšom hrade u nás slávnostne otvorili už prvú májovú sobotu. Aj počas tohto roka pokračuje Spišské múzeum v overených podujatiach. „Novinkami sú komorné koncerty na strednom nádvorí, a to Lenka Filipová 19. júla a bratia Geišbergovci 23. augusta. Pokračujeme v divadelných piatkoch a vrcholom bude určite monodráma v podaní Zuzany Krónerovej 12. júla,“ doplnila Uharčeková Pavúková. Top podujatiami na Spišskom hrade počas letnej sezóny budú Tajomné noci so živými sochami 13. júla a 29. augusta. Pre najmenších návštevníkov to bude Deň detí na Spišskom hrade a prvé dva júnové týždne už tradičné podujatie Hradohranie.

Vstupné nemenili

Hrad je otvorený denne od 9.00 do 18.00 h. Vstupné na hrad sa tohto roku nemenilo. Dospelí zaplatia osem eur, študenti a dôchodcovia šesť eur, deti do 18 rokov štyri eurá. Nočné prehliadky sú o dve eurá drahšie. Múzeum ponúka aj rodinnú vstupenku pre dvoch dospelých a dve deti za 19 eur. Na Spišskom hrade, na rozdiel od iných v regióne, platí prvá voľná nedeľa v mesiaci, to znamená voľný vstup s obmedzením, že v tento deň je z technických príčin zatvorená hradná veža. Spišský hrad bol v roku 2018 najnavštevovanejším slovenským hradom, cez jeho brány prešlo 211 476 návštevníkov. Celková návštevnosť Spišského múzea, ktoré je súčasťou Slovenského národného múzea, za rok 2018 bola 244 988 návštevníkov. Múzeum okrem hradu prevádzkuje aj expozície Dom Majstra Pavla, historickú radnicu či expozíciu priamo v Levoči.

Rastislav OVŠONKA