Obdarujú aj ťažko skúšaných dospelých

Výťažok z koncertu Lomničania Lomničanom poputuje i do rodín, ktoré sa starajú o chorého príbuzného v dospelom veku.

Daniela a Mária Lackové. Snímka: archív rodiny

V minulom čísle sme vám predstavili osudy dvoch rodín z Veľkej Lomnice, v ktorých si zvýšenú starostlivosť vyžadujú deti. Ide o sestry Timeu a Bianku Kellnerové s cystickou fibrózou a o Michala Kaňuka, ktorý odmala trpí detskou mozgovou obrnou. Okrem nich dostane financie z charitatívneho projektu aj rodina Lacková z Veľkej Lomnice a rodina Mačáková z Kežmarku.

Degeneruje im svalstvo končatín

V rodine Lackovej sú vplyvom genetického ochorenia Beckerova muskulárna (svalová) dystrofia (BMD) pripútaní na vozík traja súrodenci Daniela, Mária a Roman. Ďalší dvaja, Helena a Vojtech, sú zdraví. Ich najstaršia sestra Blažena Lacková na následky tohto ochorenia a pridružených komplikácií umrela v roku 2014. „Ochorenie sa prejavuje približne od pubertálneho veku. Ide o postupné ochabovanie svalstva horných a dolných končatín, pričom vnútorné svalstvo ostáva zdravé. Je to jedna z ľahších foriem svalovej dystrofie. Začína sa častým padaním, problémami vyjsť hore po schodoch,“ opisuje Vojtech Lacko, synovec sestier Daniely a Márie, ktoré budú finančne obdarované. U 49-ročnej Daniely sa problémy začali prejavovať asi v desiatich rokoch. Na invalidnom vozíku je od roku 2007 po tom, čo sa jej na stavcoch vytvorili uzlíky. Nemôže chodiť ani sa poriadne vyrovnať. „Majka sedí na vozíku možno päť rokov, ešte pred polrokom sa ale vedela ako tak pohybovať sama po dome. Teraz to už dokáže len s pomocou vozíka,“ hovorí o svojej 52-ročnej tete Vojtech Lacko, ktorý je jedným z troch rodinných asistentov súrodencov.

Daniela Lacková pociťuje bolesti najmä v lýtkach, ktoré sú podľa nej ako kameň. Snímka: archív rodiny

Chcú si kúpiť auto bez bariér

Bez pomoci si vedia Lackovci umyť zuby, najesť sa či napiť, ak pri tom majú ruky niečím podopreté. Ich asistenti majú úlohy podelené. „Ja pomáham hlavne pri premiestňovaní. V noci sa pri nich striedame, musí pri nich niekto byť, lebo potrebujú polohovať. Sami sa otočiť nedokážu, ani paplón si na seba nenatiahnu,“ pokračuje synovec. Súrodenci absolvujú minimálne raz ročne kúpeľnú liečbu a každé tri mesiace rehabilitácie. „Najviac nás bolia lýtka. Máme ich stuhnuté, akoby boli z kameňa,“ prezrádza Daniela Lacková a dodáva: „Netreba to brať vážne. Človek sa s tým musí vyrovnať. Ja som to najprv nevedela, ale keď som spoznala svojich kamarátov a stala sa členkou Organizácie muskulárnych dystrofikov (OMD v SR), povedala som si, že v tom nie som sama a zmierila som sa.“ Darované peniaze chce rodina použiť na kúpu auta prispôsobeného na prepravu imobilných cestujúcich. „Chceme ho kúpiť, aby sa mohli zapájať do spoločnosti zdravých ľudí. Snažia sa žiť plnohodnotný život, aj keď, samozrejme, s obmedzením,“ uzatvára Vojtech Lacko.

Dcéra robí veľké pokroky

Ešte vo februári sme vás informovali o prípade učiteľky Vladimíry Mačákovej, ktorú minulý rok počas stužkovej slávnosti ranila mŕtvica. Od nešťastia uplynul polrok a dnes už 38-ročná Kežmarčanka dokáže za pomoci barly alebo iného človeka prejsť niekoľko krokov. „Na začiatku len ležala, no teraz už aj chodí, všetko vníma, len ešte nerozpráva. Niečo už síce skúša povedať, ale logopedička v Poprade nám povedala, že to chce čas,“ informuje jej mama Viera Mačáková a pokračuje: „Keďže nerozpráva, dorozumievame sa posunkami alebo tak, že píše na papier. Aj keď je praváčka, píše ľavou rukou, lebo mala postihnutú pravú stranu tela. Noha je na tom lepšie ako ruka. Sú tam veľké pokroky. Dúfame, že sa to bude zlepšovať aj naďalej. Je to mladý človek, má pre koho žiť.“ Vladimíru Mačákovú doma priebežne navštevuje masérka i fyzioterapeutka. Každé ráno s ňou cvičí i jej mama. Okrem barly na pohyb používa aj invalidný vozík. Onedlho ju čaká pobyt v rehabilitačnom centre v Kováčovej. „Keby jej tam bolo dobre, tak zvažujeme, že z vyzbieraných peňazí jej zakúpime pobyt aj v rehabilitačnom centre v Piešťanoch,“ dodáva Viera Mačáková.

Tento rok zahrajú na koncerte Cigánski diabli. Zdroj snímky: www.gypsydevils.com

Zdravie je vrtkavé

„Keď som projekt pred piatimi rokmi zakladal, išlo o to, aby spoluobčania, ktorí žijú v obci, dostali informácie o svojich susedoch alebo známych, o ktorých ani netušili, že majú nejaký problém a aby sa o tom rozprúdila spoločenská diskusia. Za tie roky sa to rozrástlo tak, že chvalabohu, môžeme vždy pridať ďalších ľudí, a tým pádom sa snažím, aby boli obdarovaní nielen ľudia z obce, ale z celého podtatranského regiónu,“ vysvetľuje autor projektu Lomničania Lomničanom Roman Rataj a dodáva: „Recept na ich výber nemám. Viac-menej sa stále snažím reagovať na momentálnu situáciu, pretože to zdravie je vrtkavé.“ Tento rok na charitatívnom koncerte na podporu rodín s neľahkým osudom zahrajú Cigánski diabli. Podujatie sa uskutoční v evanjelickom kostole vo Veľkej Lomnici v nedeľu 19. mája o 19.00 h. Lístky v hodnote 14 eur zakúpite v kaviarni Serena vo Veľkej Lomnici, v Mestskej informačnej kancelárii v Poprade i online na stránke ticket-art.sk.

Ľudmila GROMADOVÁ