Popradskí „orli“ vyzvú v baráži účastníka Európskej ligy

Futbalisti si v sobotu mohli vybojovať historický postup do najvyššej súťaže.

Denis Jančo. (Snímka: mik)

Do posledného kola II. ligy vstupovali dva čelné tímy s 58 bodmi. Poprad a Pohronie tak na diaľku hrali o prvenstvo, pričom Pohronie malo lepšiu východiskovú pozíciu. Vzájomné zápasy skončili totožným výsledkom, takže v prípade úspechu oboch by rozhodovalo skóre. Tam Poprad strácal, takže potreboval zvíťaziť vyšším rozdielom. Zverenci Mareka Petruša sa proti Petržalke pred 2 478 divákmi snažili otvoriť skóre už v prvých minútach, ale neúspešne. Na začiatku dvoch sľubných príležitostí bol Kukoľ. Na jeho rohový kop si výborne vyskočil Pajer, no Valach bol pozorný. Petržalský brankár bol výborne postavený, aj keď Kukoľ hľadal Arevala a do tutovky sa z bezprostrednej blízkosti dostal Jančo. Potom trochu prebrali iniciatívu hostia, no veľké šance neprichádzali. Gól však vsietili, keď Gašparovič sprava nacentroval na vzdialenejšiu žrď, kde Horník nekompromisne zbúral Maťaša a loptu úspešne odhlavičkoval za Knurovského.

Enzo Mauro Arevalo Acosta. (Snímka: mik)

Keď to skrátka nepadne…

Podtatranci už v šatni vedeli, že osud im zrejme nebude naklonený. Zatiaľ čo sa sami trápili doma s Petržalkou, Pohronie po 45 minútach viedlo v Šamoríne 0:1. „Orlom“ nebolo súdené skórovať, pretože aj v druhom polčase mali pár nepremenených šancí. Gólom smrdela najmä Arevalova strela, ktorá sa obtrela o jedného z brániacich hostí a následne aj o pravú žrď. Vzápätí ideálne neusmernil svoju hlavičku Luberda a bolo zle. Pohronie medzitým pridalo v Šamoríne druhý i tretí gól a tréner Petruš sa po hodine rozhodol pošetriť Šestáka i Kukoľa na barážový dvojzápas. Aspoň vyrovnanie mal na kopačke Arevalo, no jeho prvú strelu z vnútra šestnástky vyrazil Valach a dorážku Španiel napálil iba na tribúnu. Poprad tak po nepresvedčivom výkone podľahol Petržalke 0:1.

Stanislav Šesták. (Snímka: mik)

Zviazané nohy

„Z výsledku sme sklamaní. Do zápasu sme vstúpili tlakom, aby sme si vytvorili strelecké príležitosti. Zopár ich aj bolo, ale gól sme nezaznamenali. Išli sme dole aj duchom. Musím priznať, že priebežný výsledok zo Šamorína sme vedeli, navyše nám dal súper gól a o to ťažšie to bolo. Jedno finálne sme nezvládli, no mužstvo musím pochváliť za celú sezónu, ako sme stále doťahovali náskoky našich rivalov v boji o postup. Pre nás to teda bolo menšie finále, ale výhodu malo aj tak Pohronie,“ hodnotil Marek Petruš a doplnil ho Stanislav Šesták, ktorého čaká koniec bohatej kariéry:  „Sme smutní. Prehrali sme a nepotešili divákov. Nešlo nám to, na začiatku sme nedali góly, ale asi by nám to aj tak nepomohlo. Pohronie totiž zvíťazilo 0:3 a postupuje zaslúžene, pretože asi 15 kôl bolo na prvej priečke a my musíme bojovať ďalej. Už sme mali byť na dovolenke, ale tak čo už. Ešte týždeň musím ostať (smiech). Favorit baráže je síce jasný, ale my si ten zápas musíme aj užiť. Ak sme potrebovali vyhrať, boli sme v kŕči a výsledky neboli najlepšie. Trenčania boli dlho v kríze a uvidíme. Oni musia tvoriť, my budeme vychádzať zo zabezpečenej obrany. Osobne sa už v II. lige určite neukážem, v prvej by som možno pridal aspoň jeden symbolický štart, ale pred nami je teraz ťažký súper,“ vyjadril sa Stanislav Šesták.

Choreo fanúšikov pre Šestáka. (Snímka: mik)

Trenčín je favoritom

Podtatrancov teda v baráži čaká predposledný tím Fortuna ligy AS Trenčín a dvojzápas sa začne už v utorok večer v NTC a o tom, kto z tejto dvojice si zahrá najvyššiu súťaž, sa rozhodne v sobotu v Žiline. „Musíme dať hlavy hore, pripraviť sa na baráž, ktorá tu v histórii popradského futbalu ešte nebola. Sme blízko veľkého úspechu, ale hrajú sa ešte dva zápasy, v ktorých musíme podať lepší výkon. Doma musíme hrať lepšie defenzívne, pretože vieme o kvalitách súpera v útočnej fáze. Na druhej strane, majú rezervy v obrane a naši chlapci majú kvalitu na to, aby sa dokázali presadiť. Trenčínu sa síce nedarí, ale ide o mužstvo, ktoré pred trištvrterokom odohralo vynikajúce stretnutia v Európskej lige. Celé Slovensko im fandilo a tlieskalo za ten futbal, ktorý predvádzali. Odvtedy však pretieklo veľa vody, ale od príchodu pána Galáda Trenčín našiel nejakú tvár aj v defenzíve a ťažkú sezónu doviedol aspoň do baráže. Favoritom sú oni a my môžeme len prekvapiť,“ ozrejmil Marek Petruš.

Michal KLEIN