Rallye Tatry zavíta aj za Maguru. Titul obhajuje Koči

Cez víkend napíše najstaršia automobilová súťaž na Slovensku 46. ročník.

Obhajcom prvenstva je Martin Koči na Škode Fabia R5. (Snímka: archív/mik)

Minulý týždeň sme vám priniesli základné informácie o najstaršej automobilovej súťaži na Slovensku, ktorá sa bude konať od 3. do 5. mája. Teraz sa bližšie pozrieme na posádky, program či uzávierky ciest, resp. obchádzkové trasy.

Víťaz ERT ambasádorom

O celkové prvenstvo sa pobije desať posádok so špeciálmi triedy R5, ale aj jeden WRC, na ktorom jazdí Jaroslav Melichárek. Aj on je jedným zo štvorice víťazov z nedávnej minulosti Rallye Tatry podobne ako Jozef Béreš, Grzegorz Grzyb a vlaňajší titul obhajuje Martin Koči na Škode Fabia R5. Medzi favoritov určite patrí aj aktuálny ambasádor podujatia na Ford Fiesta R5 Ondřej Bisaha: „Pre náš tím a pre mňa ako športovú osobnosť je to pocta. Stojí nás to však množstvo energie podobne ako organizátorov, ktorí sú srdeční a pomáhajú napríklad aj u nás v Česku s Valaškou. Sme predsa Čechoslováci a keď súťažíme proti vám Slovákom, zisťujeme, že ste rovnako dobrí, úžasne to prepája tento šport a zvyšuje to jeho popularitu v daných lokalitách. Prial by som vám, aby ste sa už dostali aj na úroveň Európskej rally trofeje, ktorú som minulý rok vyhral. Prilákalo by to posádky z Chorvátska, Slovinska či Rakúska, čo by malo presah aj do ekonomickej roviny. “

Ondřej Bisaha prijal rolu ambasádora. (Snímka: rov)

Deväť áut pod Dudžákom

Na 46. ročník Rallye Tatry podalo prihlášku 74 posádok a bohaté zastúpenie medzi nimi bude mať aj podtatranský región. Súťažiť budú Vallušovci, Čechovci, Krišandovci, Leškovci, Tibor Kovacs, Augustín Podhájecký, Martin Stoklas, Andrej Kacvinský, Erik Melioris a navigátorom Petra Gavláka je Emil Horniaček. Navyše, tím Popradčana Martina Dudžáka zastreší až deväť automobilov. Jazdiť bude aj samotný Martin Dudžák a pod jeho hlavičkou vystúpia i posádky Martina Dusíka, Jána Dudžáka, Ivana Nepraša, Tomáša Zelenku, Radka Polcara, Milana Kundisa, Pavla Kravárika či Dezidera Krajčoviča. Štartové čísla im organizátori pridelia až v dejisku rely. Súčasťou podujatia bude aj Rallye Tatry Legend, kam sa prihlásilo 13 historických vozidiel a pokiaľ vlastníte elektromobil, prípadne hybrid, aj vy si môžete zapretekať v rámci 2. ročníka Green Rallye Tatry.

Tradičná tlačová konferencia pred podujatím sa konala už 17. apríla. (Snímka: rov)

Cesty sa uzavrú

Trasa meria 448,5 km no čas sa bude merať na 139,5 km v rámci 12 rýchlostných skúšok, ktoré budú rozmiestnené na piatich rôznych úsekoch. Servisné parkovisko sa nachádza už tradične v areáli bývalých kasární na popradskom sídlisku Západ a štartovú, resp. cieľovú rampu rozložia pred OC Forum. V tomto nákupnom centre sa v piatok od 16.30 h môžete tešiť na autogramiádu a slávnostný štart organizátori naplánovali na 18.00 h. Sobotné ráno poslúži jednotlivým tímom na doladenie nastavení v rámci tzv. shakedownu. Od 8.00 h do 11.00 h na to budú mať 2,4-kilometrový úsek medzi Štrbou a Šuňavou. Cesta č. 3062 sa uzatvára polhodinu vopred a obídete to cez obec Štrba po ceste č. 3061. Pretekať sa začne práve zo Šuňavy cez Liptovskú Tepličku do Vikartoviec. Z ani do Liptovskej Tepličky sa medzi 12.15 a 20.00 h nedostanete. Jazdci tento úsek absolvujú trikrát, podobne ako trať zo Spišského Bystrého cez Visovú, popri strelnici až k záhradkám pri Kvetnici. Visová bude neprejazdná od 12.45 do 21.30 h a obísť to môžete cez Hranovnicu. Chýbať nesmie ani atraktívny nočný okruh pri popradskom Tescu na mimoúrovňovej križovatke a ceste 1/18. Vodiči tam neprejdú od 18.30 do 1.30 h, ale už v piatok sa tam uskutoční obhliadka trate medzi 20.00 h a polnocou. Obídete to cez Veľkú a letisko. K Tescu i do Spišskej Teplice smerom od Svitu sa dostanete.

Po kežmarskom okrese

V nedeľu sa bude dvakrát súťažiť z Podhorian cez Vojňany do Reľova. Nadväzovať na to budú tri rýchlostné skúšky zo Spišských Hanušoviec cez Veľkú Frankovú, Osturňu a cez les až pod Okrúhlu. Dotknutými komunikáciami neprejdete od 9.15 do 17.30 h. Posádky sa po poslednom prejazde vydajú cez Ždiar, Tatranské Matliare a Veľkú Lomnicu do Popradu. Prvé autá uvidíte na cieľovej rampe pred OC Forum o 16.30 h. Diváci si premiérovo zaplatia aj vstupné po 2 eurá na osobu za rýchlostnú skúšku i za návštevu servisného parkoviska. V priestoroch štartu a cieľa sa platiť nebude.

Michal KLEIN

DETAILNÉ INFORMÁCIE O TRATIACH A DIVÁCKE MIESTA