- Podtatranské noviny - http://www.podtatranske-noviny.sk -

Slováci bez Svitanu i Bondru zdolali v Poprade Britov

Príprava našej reprezentácie na domáce Majstrovstvá sveta v hokeji vrcholí.

Patrik Svitana si v Košiciach síce zahrá, ale „iba“ hokejbal. (Snímka: archív/mik)

Minulý rok bol tzv. popradský útok v zložení Dávid Bondra, Dávid Buc a Patrik Svitana jedným z mála príjemných prekvapení zo slovenského tábora na svetovom šampionáte v Dánsku. Tréner Craig Ramsay na to nezabudol a túto trojicu skúšal pohromade aj v príprave na domáce majstrovstvá sveta. Popradčania však neboli produktívni, čo si už 30. apríla odskákal Patrik Svitana, ktorý bol spoločne s Milanom Kytnárom či brankárom Júliusom Hudáčkom vyradený z kádra. Prednosť dostali hráči zo zámoria. Svitana tak už s tímom neabsolvoval ani sústredenie pod Tatrami, ktorého vrcholom bol sobotný zápas proti Veľkej Británii. Malou náplasťou pre neho však môže byť, že v Košiciach si na svetovom šampionáte predsa len zahrá, no nie na hokejovom v máji, ale uprostred júna na hokejbalovom.

Popradský „zimák“ opäť praskal vo švíkoch. (Snímka: mik)

Nehral ani Bondra

Dôvod na radosť pred predposledným prípravným duelom zrejme nemal ani Dávid Bondra. Syn slávneho otca síce ostal s tímom, ale Ramsay ho na zápas v Poprade nenominoval. Podtatranskú stopu tak doma niesol len odchovanec „kamzíkov“ Dávid Buc, ktorý uplynulú sezónu trávil v Banskej Bystrici a Slovane Bratislava. Spomenúť môžeme aj Tomáša Marcinka, no ten sa len v Poprade narodil a brankárovi Marekovi Čiliakovi kryl chrbát Kežmarčan Denis Godla, ktorý už štyri roky pôsobí vo Fínsku. Slováci, za ktorých nastúpili aj také esá ako Tomáš Tatar, Richard Pánik, Andrej Sekera, Erik Černák, Christián Jaroš či Martin Marinčin proti Britom herne napĺňali rolu obrovského favorita, ale 4 513 divákov na góly čakalo.

Slováci si proti Britom konečne zastrieľali. (Snímka: mik)

Najskôr sa presadil Zigo a uprostred stretnutia na Tatarov zásah odpovedal v presilovke Farmer. O víťazovi sa definítvne rozhodlo až v závere druhej tretiny, keď skórovali Matúš Sukeľ i Lantoši. Na záverečné dejstvo sa do brány postavil Godla, ktorý už neinkasoval a výsledok na 6:1 ešte upravili Marinčin a Liška. Napriek tomu si mužstvá ešte vyskúšali samostatné nájazdy, no Godlovi sa vôbec nedarilo. Z piatich pokusov dostal tri góly a raz mu pomohla žŕdka. Za Slovensko sa presadili Studenič s Pánikom, takže Briti vyhrali nájazdy 2:3.

Kežmarčan Denis Godla naskočil aspoň na tretiu tretinu. (Snímka: mik)

Godla bude asi trojkou

„Ani pre mňa, ani pre Čila to nebolo jednoduché. Neboli tam ani strely, nemali sme veľa práce. Zápas sme mohli rozhodnúť aj skôr. Ak by góly prišli už na začiatku, hrali by sme uvoľnenejšie a neboli by sme pod tlakom. Inak to bolo dobré celých 60 minút. Inkasovali sme len z presilovky, súper mal iba zopár šancí, pretože k viacerým sme ich nepustili,“ hodnotil Kežmarčan Godla, ktorý s trénermi pôvodne nebol dohodnutý, že si zachytá: „Povedali mi to iba po druhej tretine, takže som sa rýchlo ponaťahoval a odchytal tretiu dvadsaťminútovku. Marek nemal žiadne problémy, takže vlastne ani neviem, prečo ma tam poslali. Zrejme išlo o akési nastavenie hlavy, pretože môže nastať aj takáto situácia a každý musí byť pripravený. Napokon sme vyhrali a cítil som sa ako doma. Plný štadión, výborná atmosféra, takže super. Klobúk dole pred fanúšikmi. Čo sa týka majstrovstiev, mala by ísť rovnaká trojica ako minulý rok, no otázny je ešte Jaro Halák, ktorý hrá s Bostonom play-off. Ja sa snažím si to tu užiť. Uvidíme.“

Dostane sa na šampionát aspoň Dávid Bondra? (Snímka: archív/mik)

Nomináciu oznámia po Nóroch

Po popradskom zápase v kádri nenastali žiadne škrty a záverečnú nomináciu spoznáme v utorok večer. V poslednom prípravnom stretnutí privítame v Michalovciach ešte Nórov. Godla, Buc i Bondra sú teda stále v hre. „Každý hrá výborne a veľmi sa snaží. Ešte sme sa nerozhodli. Urobíme to až v utorok, ale všetci majú ešte šancu. Bude to nesmierne ťažké, pretože si tam zaslúžia byť, ale máme tu priveľa chalanov,“ vyjadril sa Craig Ramsay.

Michal KLEIN