Sľubná tradícia sa po ôsmich rokoch končí

Uprostred mája napísal svoj 8. ročník Medzinárodný volejbalový turnaj v Levoči.

Medzinárodný volejbalový turnaj v Levoči. (Snímky: Pavol Zmuda)

Už 16. mája mali na kurty vybehnúť žiaci, no organizátori museli nakoniec pôvodný plán okresať. „Každý rok sme mali žiacku kategóriu, čo sa nám darilo vďaka sponzorom, príp. grantom. Veľkú rolu pri tom zohrávalo OZ Zober loptu, nie drogy, ktoré nás podporovalo najmä tričkami, my sme zohnali lopty a priestory, plus sme mali sponzora na občerstvenie. Teraz to však nevyšlo. Zober loptu, nie drogy je závislé od ministerstva vnútra prípadne partnerov, ktorí ich dotujú, takže zrejme museli škrtať výdavky a zároveň akcie. Chceli sme podporovať hlavne mládež, veď žiaci boli pre nás gro, aby sa hýbali a mali zmysluplné trávenie voľného času. Samozrejme, dôležitá je aj protidrogová prevencia,“ ozrejmil riaditeľ turnaja Ján Gibľák.

Triumf ide do Česka

Silné povedomie o jednom z najväčších stredoeurópskych turnajov zabezpečilo, že 18. mája vybehlo na šesť kurtov v štyroch levočských halách 27 tímov zo Slovenska, Českej republiky, Poľska, Maďarska či, dokonca, Rumunska. „Hrá sa šestkový mixový volejbal amatérskych tímov. Hráči teda musia byť neregistrovaní, a teda neprofesilonáli. Každý tím musí mať na ihrisku súčasne aspoň dve ženy. Turnaj sme rozdelili na šesť základných skupín, z ktorých postúpili prví dvaja do osemfinále a pridali sa k nim štyria najlepší z tretích miest. Potom sa KO-systémom prebojovali až do finále,“ vysvetlil Ján Gibľák. Český Perfect Team BVK vo finále zdolal česko-slovenský Rododendron a tretie miesto patrí poľskému Siatkarze z Majami. „Keď sme začínali, bolo to viac o emóciách a nie o výsledkoch. Ako sa však hlásili kvalitnejšie tímy, vznikala tam zdravá súťaživosť. Každým rokom teda úroveň stúpala a teraz sme dosiahli asi ten vrchol. Súboje od štvrťfinále vyššie pripomínali skoro ligové zápasy, takže sa na to dalo pozerať,“ hodnotil riaditeľ turnaja.

V Levoči skončili

Zaujímavé podujatie vzniklo pred ôsmimi rokmi, keď sa zopár priateľov a amatérskych volejbalistov, ktorí spolu chodili na turnaje, rozhodlo vytvoriť malú súťaž aj na východe Slovenska. Premiérového turnaja sa v roku 2012 zúčastnilo len desať tímov, no veľmi rýchlo sa počty vyšplhali až na 700 nadšencov a v roku 2017 bojovalo v historickom meste až 78 družstiev. „Chceli sme sa zavďačiť ostatným organizátorom za skvelé akcie, na ktoré sme chodili po Slovensku a blízkom okolí. Povedali sme si, že sa stretneme aj u nás v Levoči. Spočiatku sme tento nápad brali ako také doťahovanie alebo žart. Začali nám však volať kamoši, takže sme úplne na kolene zorganizovali prvý ročník. Vznikli sme na základe levočských tímov, ale keďže tu nemáme ligu, vytrácalo sa to. Z nich sa teda postupne vyselektovali najlepší, ktorí vytvorili dve-tri lepšie družstvá,“ pokračoval Gibľák, ktorý odhalil aj neradostný scenár: „Prípravy začínajú asi pol roka pred turnajom, keď hľadáme finančné zdroje a rezervujeme aj ubytovanie pre účastníkov. Mali sme množstvo myšlienok ako podujatie spropagovať a zlepšiť. Mesto Levoča je však veľmi konzervatívne a zdá sa mi, že nemá veľké pochopenie pre tento turnaj, ktorý sme museli pretláčať. Aj preto sme to tohto roku uzavreli a v Levoči končíme. Komunikácia s mestom nie je jednoduchá. Nie sú nadšení, že niečo také sa koná. Nechcem priveľa prezrádzať, ale máme ponuku z väčšieho mesta, kde by náš turnaj mohol byť súčasťou iného podujatia. Uvidíme, aké budú rokovania. Možno teda budeme pokračovať, ale závisí to od podmienok a prístupu.“

Pribudne nový klub?

Osem vydarených ročníkov neprehliada ani Slovenská volejbalová federácia, ktorá turnaj podporuje – nie len materiálne. „Dostali sme ponuku zo SVF, ktorá by nám vedela pomôcť, ak by sme založili v Levoči klub. Ja však cestujem po svete, takže nemám dostatok času, aby som sa tomu venoval naplno. Zháňame teda nejakých ľudí, ktorí by sa volejbalu chceli venovať, no zatiaľ sme ich nezohnali. Musí to byť človek, ktorý je fyzicky, ale aj srdcom v Levoči a musí mať rád volejbal. Ak by sa niekto taký ozval, vieme mu poskytnúť potrebné informácie a dáta,“ dodal Ján Gibľák. Ten je súčasťou partie mladých ľudí, ktorá sa snaží zapájať do života turnaja aj obyvateľov Levoče. Množstvo sprievodných akcií tvorí malý festival, kde môžu športovci, turisti, ale aj domáci tráviť čas a objavovať historickú tradíciu, čím pozitívne vplýva aj na rozvoj turizmu.

Michal KLEIN