Správy z kultúry: ZOO v Spišskej Novej Vsi oslávi výročie, v Poprade bude burza starožitností

Scherfelov dom hostí novú výstavu

V Scherfelovom dome v Poprade-Veľkej vystavuje od utorka výtvarníčka Zuzana Benková. Okrem abstraktných malieb sa venuje aj tvorbe úžitkového textilu. Pri práci vychádza z konštruktivizmu, opakovania motívov či geometrickej abstrakcie. Jej obrazy nemajú meno, tvorba je slobodná, kombinuje rôzne priestory. Do svojich diel vkladá pre divákov odkazy, ktorých zmysel býva priamočiary. Výstavu môžete navštíviť do 27. júna. Vstup je voľný.

Spišská ZOO oslavuje 30 rokov

V nedeľu 12. mája sa v Spišskej Novej Vsi chystá celodenný program osláv zoologickej záhrady. Začne sa o 10.00 h vyhodnotením výtvarnej súťaže. Nasledovať bude vystúpenie detí z MŠ Lipová, komediálna šou v podaní Srandy bandy či Country hudba 13 ciest. O 13.00 h sa predstavia žiaci miestnej základnej umeleckej školy. Program bude pokračovať koncertom Paci Pac, speváka Pavla Dzurika a vystúpením ĽH Romana Barabasa. Oslavy okrúhleho výročia ZOO zakončí o 18.00 h ĽH Krompašan.

Spišskonovoveská zoologická záhrada oslavuje okrúhle narodeniny. Ilustračná snímka: spisskanovaves.eu

V Kežmarku vystavuje katolícky kňaz

Galéria u anjela v Kežmarku vás v piatok 10. mája o 18.00 h pozýva na vernisáž výstavy Martina Šafárika s názvom Život pod ľadovcom. Maliar a katolícky kňaz sa pri práci inšpiruje kresťanskou mystikou, biblickými žalmami či slovenským dvojkrížom. Jeho tvorba vás zavedie na neprebádané, nezvyčajné miesta súčasného maliarstva. Diela ukrývajú svoj význam pod povrchom, v hĺbke srdca a možno aj ľadovca. Výstava bude pre návštevníkov galérie k dispozícii do 3. júla. Vstup na vernisáž je voľný.

Zberatelia sa stretnú na blšom trhu

Do októbra sa v Poprade uskutoční raz mesačne v sobotu blší trh a zberateľská burza starožitností. Prvú burzu nájdete v sobotu 11. mája od 8.00 do 14.00 h na parkovisku pri Bille. Na akcii môžete svoje zaujímavosti a kuriozity predať, kúpiť aj vymeniť. V rámci programu uvidíte výstavu automobilových veteránov. K dispozícii bude i možnosť dať posúdiť starožitnosti odborníkom. Mestský útulok vám okrem toho predstaví psíkov, ktorí nemajú domov. Vstup na podujatie bude voľný.

Kežmarská Iskra odhalí príbeh Anežky

Kežmarský filmový klub Iskra vám v pondelok 13. mája o 19.00 h premietne česko-slovenskú drámu Chvilky. Režisérka Beata Parkanová sleduje príbeh mladej ženy, ktorá sa snaží za každú cenu zachovať v rodine a okolí pokoj a dobré vzťahy. Táto filozofia ju stojí veľa ústupkov. Nevidí, že zdanlivý pokoj je len tichom pred búrkou. Snímka zachytáva životné situácie, ktoré pramenia z presvedčenia, že človek dokáže svoje slabiny premeniť na prednosti. Vstupné je 4,50 eura, s klubovým preukazom 3 eurá.