Terakotová armáda príde do popradskej galérie

Od soboty 25. mája budete môcť v Tatranskej galérii navštíviť dosiaľ najväčšiu výstavu hlinených vojakov na Slovensku.

Každý z bojovníkov hlinenej armády v Číne je iný. Zdroj snímky: chinadiscovery.com

Terakotovú armádu dal v 3. storočí pred Kristom vybudovať na ochranu svojej hrobky prvý cisár zjednotenej Číny Čchin Š‘-chuang-ti. Nachádza sa v hĺbke asi sedem metrov pod zemou blízko mesta Si-an v provincii Šen-si. Objavili ju náhodne v roku 1974 pri kopaní studne. „Podľa odhadov archeologický nález obsahuje viac ako osemtisíc vojakov, 130 vozov, 520 koní a tisíce zbraní. Je taký obrovský, že sa považuje za nepísaný ôsmy div starovekého sveta. Toto veľdielo má už takmer 2 300 rokov,“ informuje riaditeľka Tatranskej galérie v Poprade Anna Ondrušeková a pokračuje: „Postavy boli vyrobené z terakoty – pálenej hliny, ale perfektne sa zachovali aj jednotlivé časti kovových zbraní. Sochy, ktoré návštevníci na výstave uvidia, sú certifikované, verné kópie. Tvorcovia z Číny sa ich ešte v 20. storočí snažili urobiť približne z tej istej hliny a tou istou technológiou, čiže záujemcovia nemusia cestovať niekoľkotisíc kilometrov do Číny, ale budú si na našej výstave vedieť urobiť naozaj podrobnú predstavu o tejto kultúrnej pamiatke.“ Hlinená armáda bola v roku 1987 zaradená na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Prístupná verejnosti je priamo na mieste vykopávok v zastrešených halách, ktoré ju chránia pred vplyvmi počasia.

Každá socha je iná

Po vstupe do popradskej galérie najprv uvidíte hodinový dokument venovaný terakotovej armáde, z ktorého sa dozviete jej históriu, ako sa robil výskum, vykopávky a čo všetko obsahuje archeologická časť. Taktiež zistíte, aké typy postáv či zbraní sa našli. „Čo je na hlinených vojakoch unikátne, je, že každá postava sa niečím odlišuje, má iný výraz, postoj či tvar. Niektoré stoja, niektoré kľačia a zaujímavé je aj to, že sa zachovali rôzne druhy zbraní,“ vraví Anna Ondrušeková. Exponáty nájdete v celom výstavnom priestore Tatranskej galérie, ktorý predstavuje plochu takmer 800 metrov štvorcových. Budovu tak zaplní viac než 60 sôch bojovníkov, štyri kone s vozmi i zbrane. „Bude tu spolu vyše 80 predmetov, čo je asi jedna stotina z celého nálezu. Každé dielo k nám prišlo špeciálne samostatne zabalené a vystužené v drevenom boxe, aby sa nemohlo pohybovať a nedošlo k jeho poškodeniu. Bolo to dosť náročné na prevoz. Exponáty prišli dvoma veľkými kamiónmi, pretože sochy sú ťažké. Keďže každá je v životnej veľkosti, tak aj váha je taká, akú má živý človek. Okrem toho, kone vážia okolo 500 až 600 kilogramov, takže bude náročné ich do priestorov nainštalovať,“ približuje ďalej riaditeľka.

Pri vstupe do galérie vás privíta terakotový vojak. Snímka: mik

Najväčšia armáda na Slovensku

Výstava bude v Slovenskej republike prvý raz prezentovaná v takomto počte. „Niekoľkokrát už bolo vystavených pár sôch napríklad v obchodných centrách, ale takto komplexne podaná, s odborným výkladom a s prezentáciou výskumu, sa na Slovensku objavuje prvýkrát. Myslím, že ak by ešte niekam na Slovensko poputovala, nebude možnosť vystaviť ju v takom rozsahu, pretože my disponujeme rozsiahlym otvoreným priestorom, ktorý nemá žiadna inštitúcia, čo je výhoda,“ prezrádza riaditeľka Tatranskej galérie v Poprade a dodáva: „Čo je ešte taký unikát, na ktorý sa veľmi teším, je, že návštevníci budú mať k dispozícii v jednotlivých častiach výstavy mobilného sprievodcu v piatich jazykoch – slovenčine, angličtine, nemčine, češtine a poľštine, takže si budú môcť vypočuť podrobný výklad.“

Špeciálne otváracie hodiny

Keďže prehliadka expozície Terakotovej armády bude trvať približne hodinu a pol, popradská galéria si preto dočasne upravila otváracie hodiny. Od soboty 25. mája do 22. augusta môžete výstavu navštíviť počas pracovných dní od 9.00 do 18.00 h okrem pondelka. Cez víkend bude k dispozícii od 11.00 do 18.00 h. Aby si galéria vedela rozplánovať jednotlivé väčšie exkurzie návštevníkov, od počtu osôb šesť a viac je potrebné rezervovať si termín prehliadky vopred. Dospelí zaplatia za vstup 6 eur, dôchodcovia, študenti a ŤZP 3 eurá, deti vo veku šesť až pätnásť rokov budú potrebovať 2 eurá a rodinné vstupné vás vyjde na 12 eur. Terakotová armáda poteší deti v piatok 31. mája v rámci Dňa detí od 9.00 do 16.00 h. Počas tvorivého dňa sa dozviete rôzne zaujímavosti, zahráte si pohybové hry, čakajú vás i tvorivé disciplíny či súťaž. Vstupné bude 1 euro.

Ľudmila GROMADOVÁ