Týždeň pod Tatrami pred sto rokmi – 18. týždeň

* Z Popradu hlásia, že 2. mája zúrila búrka neobyčajných rozmerov a sily, po ktorej zostala spúšť nielen v samotnom meste, ale širokom okolí. Silný vietor, ktorý sprevádzal búrku, strhol niekoľko striech v meste, ale poškodil aj objekty v Smokovci a v Tatranskej Lomnici. Niekoľko dní nepremávala električka.
* V Kežmarku začal Eugen Kubovcsik nábor mládeže do telovýchovných aktivít. Zamerať sa chcú najmä na deti 6 až 14-ročné, ktorým chýbajú tieto aktivity v dôsledku svetovej vojny. Iniciatíva vyšla z nemeckých telovýchovných organizácií a mala byť pokračovateľkou turnerských tradícií.
* V spišskej regionálnej tlači sa veľmi intenzívne preberala otázka možnej zmeny administratívno-správnych celkov na území novej republiky, teda zániku takmer 800-ročného správneho celku Spiš. Rezonovala najmä otázka kultúrnych tradícií v kontexte s ohrozením možností autonómie Nemcov.
* Aj nemecké regionálne noviny na Spiši informovali o tragickej smrti generála Milana Rastislava Štefánika, hodnotili jeho osobnosť, no k samotnej udalosti nezaujali žiadne stanovisko.
* Kežmarský profesor tamojšieho lýcea Jozef Revay sa stal riadnym profesorom Budapeštianskej univerzity. Tento fakt prijali v meste s nadšením, pričom v rozlúčkovom prejave uviedli, že sa vláda v Budapešti vzdáva starých a prežitých kádrov, pričom otvára cestu novým odborníkom.
* V Prahe otvorili 2. mája slávnostne Tatranskú výstavu. Na jej otvorení sa zúčastnil prezident T. G. Masaryk a prakticky celý diplomatický zbor zo 65 krajín sveta. Osobitne pražská tlač kvitovala usporiadanie exponátov a fakt, že dámy z diplomatického zboru boli nadšené pri prehliadke krojov. Ďalšou raritou výstavy bola veľkoplošná plastická mapa Vysokých Tatier (je aj teraz exponátom Podtatranského múzea).
* Na Spiš dorazila ďalšia potravinová pomoc. Americkej múky bolo dodaných 4 654 q a o jej rozdelenie sa postaral Potravinový úrad. Jeho vedúci Ernest Winkler vypísal pre Spišskosobotský okres úradné hodiny aj pre účely spravodlivého rozdelenia.

(arg)