Týždeň pod Tatrami pred sto rokmi – 21. týždeň

* Dištriktuálny konvent evanjelickej cirkvi augsburského vyznania sa konal 19. a 20. mája v Liptovskom Mikuláši. Ukázali sa však vážne rozpory, ktoré mali dokonca vyústiť do útokov na zachovanie spišského dištriktu, ktorého záujmy obhajovali Dr. Gejza Okáli i profesor Lýcea v Kežmarku Jur Hronec.
* V Tatranskej Lomnici, dosť zdevastovanej rozkrádaním po prevrate, vyriešili otázku niektorých prenájmov. Turistický dom prenajal známy šéfkuchár Grandhotelu Heinrich Metz-ger. Lekáreň získala manželka Dr. Huga Galdyho, no a kúpeľným lekárom v Tatranskej Kotline sa stal lekár generálneho štábu z Košíc Dr. Alexander Szepesi.
* K vážnej nehode došlo na trati tatranskej elektrickej železnice 24. mája. Motorvodič Ignác Mörth pracoval na trati do Tatranskej Lomnice na oprave pri vypnutom elektrickom prúde na určitý čas. Za zatiaľ neznámych okolností však prúd do troleja zapli o trištvrte hodiny skôr a nešťastníka našli ležať po zásahu elektrinou na zemi. Keď ho našli, bol pri vedomí, ale na oboch rukách mal ťažké popáleniny. Napokon ho previezli do nemocnice v Bratislave.
* V Huncovciach zaznamenali 22. mája vlámanie. Oznámil ho chrámový sluha Adolf Zinn, ktorý zistil krádež časti obradných odevov a zariadenia. Zlodej nezabudol „vyčistiť“ aj kostolnú kasičku. Napokon bol ako zlodej rýchlo odhalený občan z tejto obce Ján Skokan, u ktorého boli aj nájdené viaceré z ukradnutých vecí.
* Vo Veľkom Slavkove bola 20. mája milá slávnosť. Tamojší učiteľ Albert Ambrózy spolu s manželkou už plné štvrťstoročie vedú poštový úrad veľmi svedomito a lojálne voči službe. Vyšší poštový úrad za službu poďakoval v podobe slávnostného večera.
* Sporiteľňa piatich horných miest so sídlom v Spišskej Sobote oznámila 19. mája verejne jednotlivé položky svojho hospodárenia v roku 1918. Zároveň oznámila program valného zhromaždenia, ktoré sa nieslo v duchu 50. výročia existencie.

(arg)