V Poprade sprístupnia prvú vyhliadkovú vežu

Na vežu kostola sv. Egídia sa dostanete každý pracovný deň len na vlastné riziko.

Ochodza Kostola sv. Egídia v Poprade sa nachádza vo výške viac než 26 metrov nad zemou. Snímka: rov

Súčasťou sprevádzanej prehliadky námestím a kostolom sv. Egídia bude od nedele 5. mája aj výstup na kostolnú vežu. Zásluhu na tom má mesto Poprad v spolupráci s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Región Vysoké Tatry a Rímskokatolíckou farnosťou Poprad. „V meste dlhodobo chýbal nejaký bod, z ktorého by bol panoramatický výhľad. Žijeme v nádhernom prostredí a bola by škoda nevidieť celú tú krásu z výšky. Veže u nás však boli stavané prioritne ako kostolné. Sú to technické stavby, ktoré slúžia svojmu účelu a nie je v nich priestor na to, aby tam chodili ľudia, ale dá sa povedať, že veža na kostole sv. Egídia je v najlepšom stave, čo sa týka sprístupnenia verejnosti,“ prezrádza pracovník Mestskej informačnej kancelárie (MIK) v Poprade Rastislav Hudec.

Deväťdesiat strmých schodov

Na to, aby ste sa ocitli na ochodzi prvej popradskej rozhľadne, ktorá sa nachádza vo výške viac ako 26 metrov nad zemou, budete najprv potrebovať zdolať deväťdesiat schodov. „Treba si uvedomiť, že sú to schody napr. ako v starých sypancoch – sú drevené a ozaj strmé. Pri výstupe sa musíte zábradlí držať obomi rukami, čiže kráčate takmer ako po rebríku,“ opisuje riaditeľka MIK v Poprade Lucia Pitoňáková a dopĺňa ju Rastislav Hudec: „Návštevníkom sa následne naskytne výhľad na celú panorámu Vysokých Tatier. Okrem nej uvidia aj Kráľovu hoľu, Roháče, časť Slovenského raja či celú Podtatranskú kotlinu. Výborne je tiež vidieť Stráže, Veľkú aj Spišskú Sobotu.“

Aj takýto výhľad ponúkne vyhliadka z veže Kostola sv. Egídia v Poprade. Snímka: rov

Najviac desať osôb naraz

Veža bude spočiatku sprístupnená počas pracovných dní v rámci prehliadok so začiatkom vždy o 15.00 h. Počas letnej sezóny budú prehliadky zrejme i častejšie. „Ak by mali návštevníci záujem o iný termín či deň, treba nám to vopred dať vedieť, pretože výstup na vežu je viazaný na prehliadku kostola. Niekedy tam totiž môžu byť mimoriadne bohoslužby alebo svadba, ale nie je problém zorganizovať to aj v iný deň, pričom minimálny počet návštevníkov pri špeciálnom termíne je aspoň päť osôb. Pri bežnej prehliadke tento počet nie je stanovený, stačí aj jedna osoba. Na vežu bude pritom môcť vystúpiť vždy maximálne desať osôb naraz,“ vysvetľuje Rastislav Hudec a dodáva: „Ďalším faktorom je počasie, veža bude v mimoriadnych prípadoch, keď bude silný vietor alebo búrka, neprístupná, aby sa predišlo situáciám, ktoré by mohli návštevníkov ohroziť.“ Jej návštevníci musia byť podľa Lucie Pitoňákovej zdravotne zdatní, kondične pripravení, vhodne obutí a oblečení. „Deti pustíme iba s dospelou osobou. Napriek tomu, že sme vykonali všetky bezpečnostné opatrenia, každý návštevník pred výstupom na vežu podpíše, že ho absolvuje na vlastné riziko,“ vraví riaditeľka MIK v Poprade.

Na otvorení bude vstup voľný

Celá prehliadka námestia, kostola i veže by mala bežne trvať asi hodinu a pol. Poplatok za ňu bude tri eurá. V nedeľu 5. mája, v deň slávnostného otvorenia veže pre verejnosť, sa uskutočnia iba samotné výstupy na kostolnú vežu, ktoré budú bezplatné. O 13.00 h v rámci sprievodného programu pri vchode do veže vystúpi DFS Venček a na organe v kostole sv. Egídia zahrá Peter Čapó. Prvý výstup na vežu v najviac osemčlenných skupinách bude o 13.30, posledný o 16.30 h. „Predpokladáme, že v nedeľu sa na vežu nedostanú všetci záujemcovia, preto budú mať od 13.30 h možnosť zapísať sa na nasledujúce dni, aby ešte mohli využiť výstup zdarma,“ uzatvára pracovník MIK v Poprade Rastislav Hudec. Na medziposchodiach kostolnej veže bude pre návštevníkov permanentne k dispozícii aj časť výstavy o Poprade a histórii jeho mestských častí.

Ľudmila GROMADOVÁ