Extreme verziu etapovej série po prvýkrát vyhral Slovák

Od piatka do nedele sa bežal 9. ročník Tatry Running Tour.

Tri dni, ktoré sa točili okolo Štrbského Plesa. (Snímka: Michal Tomko)

Trojdňová séria štandardne štartuje 4,5-kilometrovým okruhom okolo Štrbského Plesa. Night Run je zároveň 2. kolom Tatry v pohybe Prestige Tour, takže účastníci zbierajú body do dvoch sérií súčasne. Prvá dvojica bola totožná ako vlani, keď časom 14:56 min zvíťazil Čech Jiří Petr pred Pavlom Orolinom zo Spišského Bystrého. Tretiu priečku obsadil Maďar Adam Kovacs. Batizovčanka Timea Mihoková bola s časom 17:46 min najrýchlejšou ženou, no v pätách mala Češku Gabrielu Veigertovú a Renáta Šikulová z Pezinka bola tretia. Medzi nordic walkermi si prvenstvá vybojovali Viktor Lapšanský zo Starej Ľubovne a Štrbianka Jiřina Šerfelová.

Timea Mihoková začala svoju púť za ružovým tričkom už na Night Run-e. (Snímka: Michal Tomko)

Petr našiel premožiteľov

Etapové preteky sa delia na Classic a Extreme verzie, keď sa „klasikári“ v sobotu vydajú na 12-kilometrový Cross Run, kde si „odskočia“ zo Štrbského Plesa až k Bielemu Váhu. Za 51:33 min to najlepšie zvládol člen RaidLight/Bežeckého klubu Poprad Pavol Orolin, ktorý nadelil dve minúty Čechovi Vítězslavovi Šolcovi i Popradčanovi Tomášovi Grigerovi. Bežecký klub Poprad zaznamenal double, keďže Timea Mihoková prišla do cieľa presne za hodinu, opäť pred Veigertovou a treťou Lucou Németh z Maďarska. Nordic walkeri na výber nemali a museli ísť práve za pätami „klasikárov“. Medzi mužmi triumfoval Ľubomír Gašpar z Tatranskej Lomnice a najlepšie zo žien si počínala Janka Pohorelcová z Horehronu. Extrémni trailoví vytrvalci si k poriadnej horúčave pridali aj porciu 34 kilometrov. Compressport Sky & Clouds Run štartoval opäť na Štrbskom Plese a bežci sa postupne cez Popradské, Batizovské i Velické pleso dostali na Sliezsky dom a odtiaľ nabrali opäť smer Popradské, resp. Štrbské Pleso. Dlhoročným kráľom tejto „vyhliadkovej“ trasy po tatranských plesách je Jiří Petr, no v sobotu nebol na 100 percent fit a skončil „až“ štvrtý. Výborným časom 3.49:52 h aj vzhľadom na horúčavu ho zastúpil Bratislavčan Martin Halasz. Inak rodák zo Šale porazil aj svitského ultrabežca Tomáša Kačmarčíka i Maďara Kovacsa, ktorého krajanka Nikolett Dendel vyhrala časom 4.46:00 h medzi ženami. Druhá skončila Žilinčanka z Running Zone Brno Linda Beniačová a tretia Zuzana Dudášová z Dolného Kubína.

Martin Halasz sa s tatranským terénom vysporiadal perfektne. (Snímka: Michal Tomko)

Suverénka Mihoková

Pred nedeľným Interski Run-om na 7 kilometrov okolo Snowparku boli karty trojdňovej série dosť zreteľne rozdané. Časom 29:56 min sa po piatku pripísal ďalší triumf Jiří Petr, ktorý zdolal Pavla Orolina i Martina Halasza, no v sobotu nabral priveľkú stratu a na celkové prvenstvo mu to už nemohlo stačiť. Timea Mihoková si časom 36:17 min medzi ženami pripísala čistý hetrik. Druhá bola znovu Veigertová a tretia Dendel. Viktor Lapšanský vyhral kategóriu nordic walking a najrýchlejšou ženou bola Janka Pohorelcová, ktorú okrem Lapšanského predstihol z mužov iba Ľubomír Gašpar.

Do tretice Orolin

Vyhlasovanie celkových výsledkov Tatry Running Tour spestrujú aj rôznofarebné tričká, ktoré si obliekajú jednotliví víťazi. Zelené pre najlepšieho vrchára z minulého roku obhájil Tomáš Griger, ružové za triumf medzi „klasikárkami“ získala narodeninová oslávenkyňa Timea Mihoková a tretím žltým za tri roky skompletizoval víťazný hetrik jej oddielový kolega Pavol Orolin: „Tento rok som chcel práve uzavrieť hetrik. V piatok to bolo dosť rýchle, ale počas všetkých troch dní som čakal iné počasie. Najmä v sobotu nemali problémy bežci len na dlhej, ale i na krátkej trati. Kto prepálil tempo, mal to o to ťažšie. Ja mám Tatry nabehané asi tak, že od začiatku roka som tu bol súťažne raz a asi dvakrát som si bol zabehať a aj to na inej strane. Tieto trate si teda môžem maximálne pamätať z predošlých ročníkov. Konkurencia bola podobná ako vlani, ale prišlo aj niekoľko nových tvárí, pretože na najdlhšej trati sa dali zbierať ITRA body. Dotiahlo to aj mnoho zahraničných bežcov, s ktorými sme sa v piatok dobre ponaháňali. V sobotu ma po prvú občerstvovačku prenasledoval Tomáš Griger, ale keď sme sa už dostali na kopec, urobil som si náskok. V nedeľu som nevedel, ako to dopadne, lebo som si myslel, že sa uvarím, ale dosiahol som na tejto trati svoj najlepší čas. Bol som vpredu s Jiřím Petrom a vedel som, že v mojej kategórii ma už nikto nedobehne, tak som si mohol ísť svoje.“

Víťazi dostali biele tričká s farebnými emblémami. (Snímka: Michal Tomko)

Naháňačka s kamarátom

Extreme verziu po prvýkrát v deväťročnej histórii vyhral Slovák – Martin Halasz: „Bol to krásny víkend. Prišiel som sem s priateľkou, ktorá bežala taktiež super, keď medzi ženami skončila siedma. Preteky boli skvelo zorganizované a nesú sa vo výbornej atmosfére. Komunita horských-trailových bežcov je taká iná. Nie je to úplná masovka, ale o to príjemnejšie. Vyšlo aj počasie, no teplo bolo trošku extrémne. Keďže behávam ultravzdialenosti 50+, najviac mi sedela sobota. Strávili sme tam aj najviac času, ostatné boli na mňa príliš rýchle, no všetky boli niečím zaujímavé. S Tomášom Kačmarčíkom sme veľmi dobrí kamaráti, takže možno by som bol rád, keby sme prišli do cieľa spolu, ale tak aspoň sme sa ponaháňali.“ Maďarka Nikolett Dendel triumfovala medzi ženami „extrémistkami“ a kategóriu nordic walking ovládli Ľubomír Gašpar s Jankou Pohorelcovou.

Michal KLEIN