Festival Viva Italia nebude o veľkých menách

Už na budúci týždeň, 12. až 15. júna, sa v Poprade uskutoční 7. ročník festivalu talianskej kultúry a gastronómie.

Viva Italia. Ilustračná snímka: Pre mesto

Talianske trhy budú na hlavnom popradskom námestí pritom už od pondelka 10. júna. Hosťovským regiónom tohtoročného festivalu bude Sardínia, odkiaľ príde pod Tatry 70-členná delegácia. Pouličnú taliansku atmosféru zabezpečí najmenej 40 gastrostánkov z rôznych talianskych regiónov a večerné Street bands. Okrem tradičných stánkov s jedlom a s výrobkami talianskeho trhu sa v tomto roku po prvýkrát uskutoční aj „Sardínske mestečko“, venované výlučne sardínskym hosťom, ich kuchyni, hudbe, kultúre a umeniu.

Bez mesta by to nešlo

Hlavným organizátorom podujatia je popradské občianske združenie Pre mesto. Spoluorganizátorom je mesto Poprad. „Bez mesta by sa takýto festival ťažko organizoval,“ uviedol hlavný organizátor podujatia Fabio Bortolini z Pre mesto. Slávnostné otvorenie podujatia je naplánované na budúcu stredu o 18.00 h na Námestí sv. Egídia. Súčasťou programu bude koncert sardínskej detskej organovej školy. O hodinu neskôr bude v evanjelickom kostole oficiálny otvárací koncert mužského zboru Canto a tenore Populu Sardu di Oliena na Sardínii, ktorí sú zapísaní ako nehmotné dedičstvo UNESCO. Podľa Bortoliniho tohto roku nepozývali na festival veľké mená, ale viac sa organizátori sústredili na vytvorenie talianskej pouličnej atmosféry.

Druhý deň bude venovaný Sardínii. Súčasťou programu bude večerný sprievod sardínskych kostýmov, na hlavnom pódiu predstavia Sardínčania svoj folklór. Každý deň sa bude konať špeciálna Apúlska varná dielňa s putujúcou kuchárkou Alessandrou Ferramosca, ktorá naučí nadšencov varenia, ako pripraviť apúlske cestoviny a ďalšie špeciality.

Festival Viva Italia opäť ponúka taliansku gastronómiu. Snímka: Pre mesto

Zavítajú aj do Levoče a Kežmarku

Tohtoročnou novinkou bude spolupráca hotelovej školy IIS Deodato z Oristane a Hotelovej akadémie Otta Brucknera z Kežmarku. Školy budú kurátormi Galavečera festivalu, ktorý ponúkne to najlepšie zo sardínskej gastronómie. V popradskom Aquacity sa uskutoční kuchárska šou sardínskej kuchyne pre kuchárov a hotelierov z tatranského regiónu.

Súčasťou kultúrneho programu bude aj večerné premietanie talianskych filmov v kine Tatran. V Tatranskej galérii sprístupnia výstavu Morská čiara talianskeho maliara Mariana Chela. Súčasťou festivalu bude aj pavilón venovaný talianskym spoločnostiam pôsobiacim v regióne.

Tohto roku sa do festivalu zapoja aj mestá Levoča a Kežmarok, v ktorých sa okrem talianskych gastrostánkov predstavia aj tenoristi zo Sardínie na samostatných koncertoch v Bazilike sv. Jakuba v Levoči a Drevenom artikulárnom kostole v Kežmarku. Celé podujatie vyvrcholí v sobotu 15. júna záverečným galavečerom v Aquacity a následnou Streets band na Námestí sv. Egídia.

Rastislav OVŠONKA