Folklórne slávnosti v Červenom Kláštore a vo Vernári sú už tento víkend

Cez víkend si môžete vychutnať folklór v severnom i južnom kúte nášho regiónu.

Zamagurské folklórne slávnosti sú tu. Ilustračná snímka: rov

Sezóna folklórnych festivalov sa už naplno rozbehla. Prvý vrchol sezóny sa chystá už tento víkend v Červenom Kláštore, kde sa uskutoční 43. ročník Zamagurských folklórnych slávností, v rovnakom termíne sa uskutoční vo Vernári aj 12. ročník Vernárskych folklórnych slávností.

Každý deň nabitý program

Zamagurské folklórne slávnosti začnú už v piatok 14. júna o 13.00 h živou pozvánkou domácich súborov v obciach Zamaguria. Uvítací program sa uskutoční o 17.00 h v Spišskej Starej Vsi. V sobotu otvoria už o 10.00 h trh remesiel v Červenom Kláštore. Kultúrny program sa začne splavom účastníkov na pltiach od 14.00 h. Presne o hodinu neskôr nasleduje v areáli Kúpeľov Smerdžonka v Červenom Kláštore otvárací program pod názvom Svadobné zvyky na Spiši a u Goralov, v ktorom vystúpi aj Maguranka zo Spišskej Starej Vsi, Talar z Novej Ľubovne, Folkmarčan, Jánošík senior zo Svitu, Harihovčan, Vagonár stará škola z Popradu či Lomničan z Veľkej Lomnice. O 17.00 h sa predstaví jubilujúci Folklórny súbor Magura. Večer na pódiu zaspieva Zuzana Smatanová.

V nedeľu po omši, ktorú bude priamo vo festivalovom areáli slúžiť Andrej Filipek o 8.30 h, bude pokračovať trh remesiel. O 10.30 h sa predstavia detské súbory. Záverečný program slávností je naplánovaný na 14.00 h. Vstúpia Frankovčan, Bystrianka a Stráne z Važca, Rozsutec zo Žiliny a Jánošík zo Svitu. Na záver to bude profesionálny súbor PUĽS z Prešova, informovala Zuzana Barilová z Podtatranského osvetového strediska, ktoré je hlavným organizátorom podujatia. Vstupné na jednotlivé dni je šesť, sedem a osem eur. Trojdňová vstupenka stojí 16 eur. Osobitné vstupné je aj na piatkový večerný program. Dôchodcovia, deti a osoby ZŤP majú zľavu.

Vernárske folklórne slávnosti. Snímka: archív obce Vernár

Vo Vernári hlavne v sobotu

Na sobotu a nedeľu 15. a 16. júna pripravujú folklórne slávnosti aj v obci Vernár. Hlavná časť folklórneho programu je sústredená na sobotu. Začne sa v amfiteátri o 14.00 h. V hlavnom programe, ktorý začne o hodinu neskôr vystúpia súbory a skupiny Vernár, Poničan z Poník, Gemer z Dobšinej a Stromíš z Vlachova. Vyvrcholením bude vystúpenie súboru Jánošík z Fiľakova s Ľudovou hudbou Ďatelinka. Vo večerných hodinách je na programe zábava s Ľudovou hudbou skupiny Vernár.

Na nedeľu o 16.00 h je naplánované divadelné predstavenie Už sú všetci v jednom vreci v podaní ochotníkov z Liptovskej Tepličky. K sprievodným podujatiam bude patriť výstava o miestnej škole, výstava fotografií z predchádzajúcich ročníkov slávností, výstava mincí a bankoviek či ukážky práce remeselníkov. Vstupné na festival sú dve eurá.

Rastislav OVŠONKA