Historický kalendár – 23. týždeň

5. júna zomrel športový funkcionár a organizátor Ladislav Olexa (21. 9. 1922 Košice – 5. 6. 1999 Poprad). Ladislav Olexa bol vyučený krajčír. V rokoch 1952 až 1983 pracoval ako manipulant v Tatravagónke v Poprade. Aktívne sa zapájal do telovýchovy a športu, ale aj do práce v spoločenských organizáciách. 25 rokov pôsobil ako predseda občianskeho výboru, osem rokov v mestskej rade v Poprade, bol predsedom Závodnej organizácie Československého Červeného kríža v Tatravagónke v Poprade. Aktívne sa zapájal do značkovania turistických trás, bol jedným zo zakladateľov slovenského katolíckeho skautingu v Poprade v roku 1932 a sprostredkovával finančnú podporu pri usporadúvaní hokejového turnaja starších žiakov o Pohár oslobodenia mesta Poprad počas svojho pôsobenia v mestskej rade v Poprade.

Obec Batizovce tento rok jubiluje. Ilustračná snímka: rov

Tohto roku uplynie 755 rokov od prvej písomnej zmienky o Batizovciach. Jej pomenovanie je odvodené od mena člena Mariášiovskej rodiny a jej zakladateľa Batiza. Syn grófa Marka z Markušoviec – kolonizátor Batyz (Botys, Batis), bojoval v roku 1264 v plukoch kráľoviča Štefana proti českému Otakarovi. Za vojenské zásluhy ho Belo IV. odmenil darom „neosídleného lesa Chetene pod pohorím Tortol“ medzi Červeným potokom a Popradom, s Mengusovskou a Batizovskou dolinou, so západnou časťou Velickej doliny a s priľahlými štítmi, ktorý mal byť „opustený, zanedbaný a bez akéhokoľvek obyvateľstva“. Batyz priviedol nových osadníkov na svoje pozemky na úpätí Tatier a ako rodové sídlo tu založil obec Batizovce na zákupnom práve. V roku 1279 Batiz poveril dedičných richtárov Gotšalka z Matejoviec a Frolinga z Veľkej, aby vyklčovali les a osídlili. Batiz zrejme nebol zakladateľom obce, ale len obnoviteľom staršej obce Cetina z poveľkomoravského obdobia, ležiacej na dôležitej ceste z Veľkej do Lučivnej. Mariášiovci dali v 16. storočí postaviť renesančný kaštieľ, ktorý v 18. storočí prestavili. Barokový kaštieľ postavili Mariášiovci v roku 1756.

Tohto roku uplynie 115 rokov od otvorenia Grandhotela v Starom Smokovci. Projektantom hotela bol Guido Hoepfner. Postavili ho za neuveriteľne krátky čas. Projektant predložil vo februári 1903 správnej rade levočskej Spišskej úverovej banky projekt hotela. Po niekoľkých úpravách bol projekt prijatý a už 7. apríla 1903 sa uskutočnil slávnostný výkop stavby hotela. Hotel stavala budapeštianska firma Popper a Dávid a niekoľko ďalších domácich i zahraničných podnikateľov. 11. júla 1903 správna rada rozhodla o tom, že názov nového hotela bude veľký hotel – v maďarčine označovaný ako Nagyszálló a v nemčine ako Grandhotel. Projektant navrhol Grandhotel ako secesnú, prepychovo riešenú trojpodlažnú budovu celkovo so 150 miestnosťami, z toho 120 obývateľnými izbami, s jedenásťosovou hlavnou fasádou, členenou arkiermi, ústupkami a drevenými balkónmi. Izby boli prepychovo zariadené, takmer každá s osobitnou predsieňou, budova bola elektricky osvetlená a mala ústredné vykurovanie. Hotel bol oficiálne otvorený 30. júna 1904, no už 28. júna evidoval prvých návštevníkov. Po jeho otvorení sa v Smokovci zdvojnásobil počet návštevníkov.

Pripravené v spolupráci s Podtatranskou knižnicou v Poprade.