Hrad vás zavedie do nahej rozprávky

Ochotnícke divadlo ExTeatro z Ľubice i tento rok na Kežmarskom hrade uviedlo predstavenie pre školákov. Reprízu uvidíte na EĽRO.

Scenárista, režisér i herec rozprávky Kráľ je nahý Marcel Hanáček. Snímka: gro

Diváci tentoraz vstúpia hneď do troch príbehov naraz. „Rozprávka sa v origináli volá Nahý kráľ. Napísal ju Jevgenij Švarc na motívy Andersenových rozprávok Pastier svíň, Princezná na hrášku a Cisárove nové šaty. My sme však rozprávku museli adaptovať na priestor Kežmarského hradu, pretože v ňom sa nehrá len v jednom priestore, ale v šiestich, čo znamená, že príbeh je na pokračovanie,“ informuje scenárista, režisér či herec ExTeatra Marcel Hanáček, ktorý ako herec začínal na Bojnickom zámku a pokračuje: „Rozprávky na hrade hráme už 17 rokov. Stále je to niečo iné. Začínali sme s Dobšinského rozprávkami, potom sme hrali naše autorské veci a teraz ideme po tituloch, ktoré už sú napísané a my ich len prispôsobíme prostrediu hradu.“ Okrem umelcov z ExTeatra v príbehu vystupujú i herci z literárno-dramatického odboru ZUŠ A. Cígera v Kežmarku.

Päť skupín hlavných postáv

Hranie priamo na hrade má svoje špecifiká. „Výhoda je, že hrad je už vybudovaná kulisa, čiže, keď sa v ňom má niečo odohrávať, tak tu stojí. To prostredie je neobvyklé, deti naozaj prídu do hradu. Výhodou je i to, že je to kontaktná rozprávka, deti sú priamo v nej, priamo v scéne. Keď je princezná v kráľovskej komnate, ony sú tam s ňou, čiže divákov máme predspracovaných,“ prezrádza Marcel Hanáček. „Nevýhod je viac. Sme v priestoroch Múzea v Kežmarku, a teda všetky scény, ktoré máme, treba v hrade postaviť. Tým, že sa hrá na pokračovanie, nevýhodou je, že hlavné postavy – tento rok je to krajčír, pastier svíň a princezná – sa presúvajú spolu s deťmi, takže ich potrebujeme mať viacero. Máme piatich krajčírov, piatich pastierov a päť princezien. Ostatné postavy v scénach ostávajú a majú to potešenie, že hrajú za deň aj tridsaťkrát to isté dookola,“ hovorí Hanáček a dopĺňa ho stály člen ExTeatra Rastislav Babič, ktorý v rozprávke Kráľ je nahý hrá kráľa: „Postava kráľa umožňuje byť veľmi kreatívny. Snažím sa zachovať pointu, no priestor na improvizáciu tam je a vždy sa teším, keď vidím, že som pobavil svojich kolegov.“

V najnovšej rozprávke ExTeatra na hrade bude kráľ v závere ozaj nahý. Snímka: gro

Na EĽRO hrajú rozprávku i Krvavé dejiny

Rozprávku na EĽRO uvidíte v sobotu a v nedeľu. „Tešíme sa na festival, kde prídu kombinované výpravy z každej vekovej kategórie. Pre nich sa hrá najlepšie, pretože všetci si v príbehu nájdu tú svoju esenciu, čo je veľmi pekné a takto to aj píšem,“ vysvetľuje vedúci divadla Marcel Hanáček. Okrem rozprávky návštevníci uvidia i tradičné predstavenie v rámci cyklu Krvavé dejiny. „Zameriavame sa na tragické udalosti z histórie Kežmarku, pretože tých bolo viac a písalo sa o nich. Tento rok si Kežmarok pripomína 750. výročie udelenia mestských práv, takže sme sa snažili siahnuť do čo najdávnejšej minulosti mesta, no nemohli sme ísť až do roku 1269, kedy získalo mestské práva, pretože vtedy hrad ešte nestál,“ opisuje Hanáček. Každý príbeh musí mať jasný a dokázateľný dobový kontext. Tento rok diváci uvidia predstavenie Alžbetina pozostalosť o málo známom majiteľovi hradu Mikulášovi Minkovičovi. „Kežmarský hrad vlastnil len niečo cez rok. Pre nás je to výborné, lebo tým, že ho vlastnil len rok, veľa sa o ňom nevie, čiže všetko, čo si vymyslíme, sa mohlo stať,“ uzatvára Marcel Hanáček.

Ľudmila GROMADOVÁ