Krátke správy z regiónu – 23. týždeň

Na priechode zrazil chodca, ten neprežil

Uplynulý štvrtok zahynul pri dopravnej nehode v Poprade 56-ročný Daniel. Nehoda sa stala na priechode pre chodcov na križovatke ulíc Štefánikova a Levočská. Tu ho zrazil so svojou Fabiou 74-ročný Spišskobeľan Ján. Chodec utrpel pri nehode zranenia, ktorým po prevoze do nemocnice podľahol. Dychová skúška u vodiča bola negatívna. Chodcovi bola odobratá krv. Vyšetrovateľ začal vo veci trestné stíhanie pre prečin usmrtenia. Pri nehode zahynul aj jeden z dvojice psov, s ktorými bol chodec na prechádzke.

Ilustračná snímka: Lenka Burdová

V tatranských potokoch pribudnú ryby

Od júna majú pracovníci Štátnych lesov Tatranského národného parku na pláne zarybňovanie vôd v našich veľhorách. V Stredisku genofondu rýb vo Východnej čaká na nový domov viac ako 60-tisíc kusov násad. V sústave rybníkov pri železničnej stanici Východná chovajú ryby s cieľom zarybňovania potokov v TANAP-e pôvodnými druhmi rýb. V tatranských bystrinách budú mať ideálne podmienky pre život. Priebeh zarybňovania podľa štátnych lesov závisí od počasia, ale aj vodného režimu.

Vitalij neprežil nehodu na diaľnici

Len 15 minút po piatkovej polnoci došlo na diaľnici Mengusovce – Jánovce k tragickej dopravnej nehode. Z doposiaľ nezistených príčin 27-ročný Josip z Ukrajiny zišiel s Daciou Sandero mimo cestu, narazil do betónového zvodidla a následne do odvodňovacieho žľabu. V aute bolo spolu päť ľudí, z ktorých 27-ročný spolujazdec Vitalij utrpel zranenia, ktorým na mieste podľahol. Ostatní traja spolujazdci utrpeli len ľahké zranenia. V prípade bolo začaté trestné stíhanie pre prečin usmrtenia.

V Poprade sa stretnú modelári

Sobota 8. júna od 9.00 do 17.00 h patrí 10. ročníku medzinárodnej výstavy Popradský modelársky deň v Aréne Poprad. Modelári sa môžu tešiť na mestečko pre RC trucky a preteky RC truckov, RC áut a drift naháňačku. Nebudú chýbať ani modely tankov, lodí, lietadiel a vrtuľníkov či modelová železnica. Organizátori pripravili aj tvorivé dielne, RC autoškolu pre deti a jazdenie s RC modelmi nákladných áut v detskej zóne. Vstupné pre dospelých je dobrovoľné, deti majú vstup na akciu zdarma.

Ilustračná snímka: rov

Novela má znížiť výrub lesov

V stredu 29. mája schválila Vláda Slovenskej republiky novelu zákona o ochrane prírody a krajiny. Nová legislatíva podľa ministerstva zakazuje plošné výruby v chránených územiach. Štátna ochrana prírody má mať právo veta pri akomkoľvek zásahu do lesných porastov v celom chránenom území, nielen v piatom stupni ochrany. Aktivista a ochranár Erik Baláž však tvrdí, že realita môže byť iná a že hoci sa kompetencie Štátnej ochrany prírody zvýšia, bez ďalších krokov novela situáciu nevyrieši.

Gerlachovský štít je stále lákavý

V nedeľu 26. mája sa dvaja českí horolezci pokúsili vystúpiť na náš najvyšší štít Martinovou cestou. Rozhodli sa však vrátiť a uviazli v komplikovanom teréne. Požiadali o pomoc HZS, vrtuľník však už v tme nemohol zasiahnuť. Lezci vo veku 25 a 57 rokov museli prečkať noc v horách. V pondelok skoro ráno vysadil vrtuľník dvoch záchranárov vo Východnom Batizovskom sedle. Postupovali k uviaznutým, s ktorými vystúpili opäť do sedla a ďalej na úroveň Kostolíka. Odtiaľ mužov evakuovali vrtuľníkom.

Spišská Belá. Snímka: rov

Stretli sa poslanci Spišskej Belej

Vo štvrtok 30. mája zasadalo mestské zastupiteľstvo Spišskej Belej. Poslanci mali na programe aj žiadosti mesta o budúce odkúpenie pozemkov na výstavbu cyklochodníka v Strážkach. S týmto zámerom súvisí i žiadosť o budúcu zámenu pozemkov v Strážkach. Zaoberali sa aj dobudovaním cyklistickej infraštruktúry v meste. Poslanci diskutovali i o akčnom pláne práce s mládežou a o koncepcii práce s mládežou na nasledujúce roky. Zastupiteľstvo riešilo tiež modernizáciu kamerového systému mesta.

Spomínali na obete režimu

V utorok 28. mája na starom cintoríne v Kežmarku pripravilo Svetové združenie bývalých politických väzňov pietnu spomienku pri príležitosti 15. výročia odhalenia Pamätníka usmrtených na hraniciach v rokoch 1948 až 1989. Pri pamätníku spočívajú Ondrej Brejka a Milan Dlubač, ktorých zabili pohraničníci pri pokuse o útek do Rakúska 7. júla 1980. Na spomienku prišli príbuzní oboch pochovaných, zástupca ÚPN Ján Endrödi, členovia združení bývalých politických väzňov a žiaci ZŠ Sv. Kríža.

Ilustračná snímka: archív PN

ZMOS chce modernejšiu samosprávu

Už takmer rok pracuje Združenie miest a obcí Slovenska na národnom projekte, ktorý má zmodernizovať miestnu územnú samosprávu. Hovorca združenia Michal Kaliňák informoval, že projekt sa sústreďuje na štyri piliere – príklady dobrej praxe, včasnú intervenciu, podporu spolupráce medzi obcami a rozbor zázemia samosprávy. Na workshopoch si predstavitelia samospráv vymieňajú tipy na smart riešenia a cieľom projektu je aj audit kompetencií či audit fungovania spoločných obecných úradov.

Pozor cestou na Zbojnícku chatu

Štátne lesy TANAP-u aj Horská záchranná služba upozorňujú turistov, aby boli opatrní na túre do Veľkej Studenej doliny. Drevený mostík v lokalite Brána je po zime poškodený. Pracovníci Štátnych lesov TANAP-u ho plánujú do začiatku letnej turistickej sezóny opraviť. Do toho času by však mali byť návštevníci národného parku opatrní a prechádzať po lávke len po jednom. Turisti by nemali testovať jej odolnosť, tak ako v prípade mosta ponad Studený potok, ktorý minulého roku poškodili povodne.