Krátke správy z regiónu – 24. týždeň

Sila charity je v regiónoch

Týždeň od uplynulej nedele až do soboty 15. júna patrí 2. Národnému týždňu charity. Ten sa nesie v duchu hesla Sila charity je v regiónoch a mapuje činnosť dobrovoľníkov. Slovenská katolícka charita vás pozýva do Spišskej Novej Vsi, kde vás čakajú workshopy o dobrovoľníctve v utorok od 8.00 do 12.00 h v dennom stacionári a v Centre pre deti a rodiny a vo štvrtok opäť v dennom stacionári od 8.00 do 12.00 h. V Starej Ľubovni v stredu od 10.00 h v Dome sv. Anny pripravili deti so zdravotným znevýhodnením deň aktivít.

Ilustračná snímka: archív PN

Hľadajú fotografie starej fontány

Na Hlavnom námestí v Kežmarku si už obyvatelia a turisti všimli stavebný ruch pred radnicou. V polovici mája sa totiž začala výstavba fontány, ktorá by sa mala do Kežmarku vrátiť po 22 rokoch. Tú pôvodnú podľa vedenia mesta odstránili v roku 1997 a práve na ňu si má projekt zaspomínať. Radnica preto vyzýva všetkých, ktorí majú doma historické fotografie pôvodnej fontány, aby ich zapožičali oddeleniu projektov a verejného obstarávania v budove reduty, kde predtým sídlila knižnica.

V Kvetnici sa prejdú nordic walkeri

Samospráva pripravila v Kvetnici vyše desaťkilometrový úsek pre nordic walkerov, bežcov, cyklistov aj turistov. V sobotu 8. júna ho slávnostne otvorili po sprístupnení nového úseku primátor Anton Danko, viceprimátori a členovia cyklistického a bežeckého klubu. Na trasu sa napojíte v malom kameňolome oproti jazierku a pokračujete na strelnicu, kde prejdete aj na cyklochodník od sídlisk. Trasa pokračuje okolo zverníka cez mestské lesy, záhrady poza horáreň a späť k východiskovému bodu.

Červený Kláštor. Ilustračná snímka: rov

Záchranári pomáhali aj v Pieninách

V nedeľu pri schádzaní zo Zeleného plesa dostal kŕče a nedokázal zísť na parkovisko 15-ročný turista z Litvy. Vyčerpanému a dehydrovanému chlapcovi išli na pomoc horskí záchranári z Vysokých Tatier. Po príchode mu poskytli zdravotnú starostlivosť a previezli ho na parkovisko na Bielej vode. Popoludní zasahovali záchranári aj v Pieninách. Ošetrovali poľského cyklistu, ktorý spadol v Prielome Dunajca a poranil si hlavu a ruku. Po ošetrení muža previezli na parkovisko, ďalej pokračoval sám.

Levočská nemocnica ocenila sestry

V utorok 4. júna si Všeobecná nemocnica s poliklinikou Levoča uctila svoje zdravotníčky. Kristínu Fabišíkovú ocenili za dlhoročnú zodpovednú prácu a za odovzdávanie pracovných skúseností. Magdaléna Jarabová a Alžbeta Lisoňová získali cenu za svedomitú prácu sestry a tolerantný prístup. Adriana Brnová dostala spoločensky významnú cenu Biele srdce, Ľubica Klímová a Margita Mihálová sa zúčastnili okresnej súťaže Žena roka. Masérka Margita Mihálová sa už 40 rokov obetavo venuje pacientom.

V huncovskej osade mali divoký večer

Polícia rieši prípad, keď sa 15-ročný mladík vyhrážal s nožom v ruke 10-ročnému chlapcovi. Obvinený je mladík z Huncoviec, ktorý mal v stredu 5. júna podvečer v rómskej osade naháňať s kuchynským nožom chlapca a kričal, že ho zabije. Po príchode hliadky mladík nôž zahodil, kládol odpor a dal sa na útek, a preto policajti použili donucovacie prostriedky a zadržali ho. Huncovčan „nafúkal“ viac ako dve promile alkoholu. V prípade, že mu vinu preukážu, čaká ho až 18 mesiacov odňatia slobody.

Burza práce priniesla úspechy

Uplynulá streda patrila v Starom Smokovci v Grand Hoteli Bellevue Burze práce v Tatrách. Úrad práce v Poprade a Združenie cestovného ruchu zamerali burzu najmä na „lov“ nových hotelierov, kuchárov, čašníkov či chyžné. Spolu 110 evidovaných uchádzačov a ďalších 60 účastníkov, ktorí prišli z vlastnej iniciatívy, diskutovali o možnosti zamestnať sa v našom regióne. Pre zamestnávateľov nie je jednoduché obsadiť pozície v cestovnom ruchu, preto považujú organizátori burzu za potrebnú.

Tieto električky slúžia už polstoročie. Snímka: rov

Trať Štrbské Pleso – Štrba má výluku

Od pondelka 10. júna do piatku 14. júna čaká cestujúcich vlakovej dopravy obmedzenie na úseku Štrbské Pleso – Štrba. Pracovať sa bude v čase od 8.15 do 17.30 h. Keďže ide o jednokoľajovú trať, cestujúcich prepravia železnice autobusovou dopravou. V rámci výluky budú železničiari meniť ozubené tyče, opravia geometrickú polohu koľají, zhutnia štrkové lôžko a výškovo upravia koľaje na traťovú rýchlosť. Práce realizujú ŽSR vo vlastnej réžii a prosia cestujúcich o trpezlivosť a pochopenie.

Ľubovňania rekonštruujú info stĺpy

V Starej Ľubovni slúžia ako plagátové plochy betónové stĺpy. Pod Hradom Ľubovňa a na pešej zóne na Obchodnej ulici osadila samospráva dva zrekonštruované betónové stĺpy, ktoré návštevníkom aj domácim poskytnú informácie o pamiatkach mesta. Opotrebované prvky zmenili svoj vzhľad, v kombinácii dreva a kovu s fotografiami a textami v slovenskej, anglickej a poľskej mutácii pôsobia estetickejšie. Náklady na rekonštrukciu stĺpov dosiahli 5 300 eur, samospráva plánuje v ich obnove pokračovať.

Odomykanie vôd Štrbského plesa. Snímka: rov

Poseidon odomkne vody plesa

Okrem turistických chodníkov, ktoré sme avizovali na titulnej strane našich-vašich novín, nás tento týždeň čaká aj odomknutie vôd Štrbského plesa. V piatok o 10.00 h v prístave člnkov budú pri odomykaní plesa vládca všetkých morí Poseidon aj medveď Štrbko. Môžete sa tešiť aj na štrbský folklór či tóny saxofónu a na akcii uvedú aj nové publikácie vydavateľstva DAJAMA Tatry Vysoké, Belianske, Západné a kniha s maľovanou mapou Tatry pre deti. Vstup na podujatie je voľný.