Krátke správy z regiónu – 25. týždeň

Spomenú si na obete spred 40 rokov

O týždeň, v utorok 25. júna, uplynie 40 rokov od tragického pádu vrtuľníka v Mlynickej doline. O život prišlo päť profesionálnych pracovníkov horskej služby a dvaja piloti. Spomienka na ich sa začne v utorok o 12.00 h stretnutím pred hotelom Fis na Štrbskom Plese. Odtiaľ vyrazia účastníci na miesto tragédie. O 15.30 h sa začne spomienkový program a o 18.00 h sú účastníci pozvaní na pohostenie v stane oproti hotelu Fis. V prípade zlého počasia bude spomienka na Symbolickom cintoríne.

Prvú leteckú záchranu vo Vysokých Tatrách absolvoval vrtuľník Mi-4. Snímka: archív JR

Búrka skončila zamagurské slávnosti

Zamagurské folkórne slávnosti neostali ani tento rok nič dlžné svojej daždivej povesti. Nedeľný hlavný program predčasne ukončil silný dážď a ľadovec. Zrážkomerná stanica Červený Kláštor zaznamenala počas búrky takmer 60 milimetrov zrážok. Intenzita dažďa tu za desať minút dosiahla až 29 milimetrov, čo je podľa SHMÚ na naše pomery ojedinelé. Za posledné tri dni vyvrcholil prílev teplého vzduchu do našej oblasti a na viacerých staniciach sme namerali aj rekordy Tmax na daný deň.

Môžete si vybrať lístky na EĽRO

Bezplatnú trojdňovú vstupenku si môže prevziať zástupca každej bytovej jednotky s trvalým pobytom v Kežmarku. Máte možnosť tak urobiť od 17. júna do 11. júla vždy v pondelok, utorok a štvrtok od 8.00 do 15.00 h, v stredu od 8.00 do 16.30 h a v piatok od 8.00 do 14.30 h. Vstupenky vám vydajú na mestskom úrade, na matrike, mestskej polícii a v Kežmarskej informačnej agentúre podľa miesta vášho bydliska. Presný zoznam ulíc pre výdajné miesta nájdete na webe mesta, poradia vám aj na mestskom úrade.

Na svoje si prídu aj deti. Snímka: archív PN

Vzdajú úctu botanikovi Hazslinszkemu

V Kežmarku tento týždeň pribudnú hneď dve pamätné tabule. Po štvrtkovom odhalení tabule Matilde Alexandrovej čaká milovníkov histórie aj hodnotný piatok. Fridrich August Hazslinszky bol významný botanik, priekopník mykológie a lichenológie. O 9.00 h odhalia tabuľu na jeho rodnom dome na Hlavnom námestí č. 42. Na ZŠ Nižná brána pribudne o významnom Kežmarčanovi aj expozícia a v školskej jedálni sa o 10.00 h začne seminár o jeho živote a diele. Prítomným sa prihovorí aj pravnuk Fleck Haszlinsky.

V Spišskej Belej rozširujú cintorín

V uplynulých dňoch začali pracovníci Mestského podniku Spišská Belá stavebné práce na rozšírení novej časti cintorína. Cieľom je určiť trasy chodníkov v navrhovanom lúčovitom osadení k oploteniu cintorína, zámer bol naprojektovaný už v roku 2007. V Spišskej Belej by sa tak mala zväčšiť plocha pre pochovávanie, a teda počet hrobových miest. V rámci rozšírenia projekt počíta aj so stromovou alejou a umiestnením verejného osvetlenia. V prvom rade sa však bude pracovať na výstavbe chodníkov.

Spišská Belá. Ilustračná snímka: rov

V Pieninách bude dobrá nálada

Červený Kláštor čaká v sobotu 14. ročník Pieninského pochodu dobrej nálady. Odštartovať deväťkilometrovú trasu môžete v prístave pltí v Majeroch od 10.00 do 14.00 h. Pokračovať sa bude do Červeného Kláštora, poľskej obce Nižne Sromowce a cieľom sú Kúpele Smerdžonka. Spolu sa zastavíte na siedmich zastávkach, kde si pochutnáte na regionálnych špecialitách za sprievodu ľudovej hudby. Od 18.00 h budú v kolonáde koncerty a tombola, od 20.30 h pódium patrí Jerry Lees Rock & Roll service – Hungary.

Pri požiari píly sa nikto nezranil

V pondelok 10. júna večer pred 23.00 h vypukol požiar v budove píly v katastri Spišskej Belej. Hasičom sa podarilo ochrániť pred požiarom ďalšiu budovu stojacu v blízkosti. Počas zásahu nastúpila aj expertívna skupina Požiarnotechnického a expertívneho ústavu ministerstva vnútra. Požiar sa podarilo zlikvidovať po viac ako 12 hodinách. Zasahovali takmer tri desiatky profesionálnych a dobrovoľných hasičov zo Spišskej Belej, Krížovej Vsi a Slovenskej Vsi. Pri požiari sa nikto nezranil.

Xenón pomáha seniorom 40 rokov

Hoci sa vznik Klubu dôchodcov – dnes denného centra Xenón v Poprade – datuje na 9. august 1979, seniori oslavovali 40. výročie už 11. júna. Pôvodnými členmi boli obyvatelia bytového domu Xenón, postupne začali do klubu chodiť aj obyvatelia z celého sídliska Juh. Denné centrum Xenón má vlastnú telocvičňu, každý týždeň organizuje zaujímavú akciu a jeho členovia pomáhajú aj s dobrovoľníckou činnosťou. V súčasnosti má centrum 78 členov. K výročiu im zablahoželali aj predstavitelia mesta.

Obecný úrad v Hozelci. Snímka: rov

Hozelec privíta leto

Túto sobotu pripravuje obec Hozelec a ďalší organizátori na ihrisku akciu Vitaj leto. Od 15.00 h vás čaká program, môžete sa tešiť na vystúpenie detí z materskej škôlky, súťaže pre najmenších, žonglovanie s futbalovou loptou či preteky v lukostreľbe a veslovaní na trenažéroch. O 17.00 h sa predstaví silák Peter Rekenei, o 19.00 h bude na pódiu Duo radosť. O 19.30 h vyhodnotia súťaže, nasleduje tombola a o 23.00 h sa budú páliť jánske vatry. Tohtoročnou novinkou je parkúrové skákanie.

Rokujú aj o historickej ceste

Tento štvrtok o 10.00 h zasadnú na mestskom úrade poslanci Levoče. Zaoberať sa budú zmenou rozpočtu a okrem tradičných samosprávnych záležitostí majú na programe aj návrh čiastkovej zmeny územného plánu mesta. Zastupiteľstvo bude tiež riešiť projekt Cestou stredovekých mníchov po meste Stary Sacz a Levoča. Podľa návrhu by sa mali zlúčiť obchodné spoločnosti Stavebná prevádzkareň a Sociálny podnik mesta. Poslanci si vypočujú aj správu o hospodárení Všeobecnej nemocnice s poliklinikou.