Krátke správy z regiónu – 26. týždeň

Môžu nahlásiť škody po dažďoch

V Spišskom Podhradí vyhlásili v nedeľu 16. júna mimoriadnu situáciu. Mesto zasiahla lokálna povodeň, ktorej predchádzala veterná smršť, popadané stromy zatarasili cesty. Po prietrži vytopilo domy, bytové aj nebytové priestory. Mesto upozorňuje občanov, že môžu nahlásiť škody vzniknuté pri mimoriadnej udalosti. Formulár nájdu obyvatelia na webe mesta alebo na mestskom úrade. Prílohou žiadosti je fotografia vzniknutej škody. V podobných prípadoch v minulosti úrad vlády pomohol, inokedy nie.

Kamzík na hrebeni Nízkych Tatier. Snímka: Dalibor Lichý

V Tatrách počítajú kamzíky

Dnes, v utorok 25. júna, čaká Tatranský národný park kamzíčia inventúra. Výsledky ukážu, koľko jedincov kamzíka vrchovského tatranského zimu prežilo a koľko mládať sa narodilo. Vlaňajšia jeseň bola pre kamzíky rekordná, podľa zoológa Štátnych lesov TANAP-u Jozefa Hyblera dala však uplynulá zima kamzíčej populácii zabrať, nechce však robiť unáhlené závery. Sčítania kamzíkov sa vykonávajú už sedem desaťročí. V počiatkoch evidovali lesníci približne 160 kamzíkov, minulú jeseň viac než 1 400.

Spomenuli si na zabitých Nemcov

Uplynulý týždeň bol bohatý na spomienky kežmarskej histórie. Vo štvrtok odhalili pamätnú tabuľu klavíristke Matilde Alexandrovej, piatok patril F. A. Hazslinszkemu a ďalšiu pamätnú tabuľu odhalili v sobotu v rámci Sviatku kultúry a vzájomnosti. Tabuľa na novom evanjelickom kostole pripomína pamiatku Nemcov, ktorí boli brutálne popravení po vojne 18. júna 1945, keď sa vracali domov pri meste Přerov. Nasledovali nemecké ekumenické bohoslužby v Drevenom artikulárnom kostole v Kežmarku.

Komenského má športový areál

Už vyše týždňa sa žiaci ZŠ s MŠ Komenského v Poprade a verejnosť športovo vyžívajú v novom športovom areáli. Mesto ho vybudovalo za necelý rok z vlastných zdrojov, náklady dosiahli 340-tisíc eur. Nájdete tu atletický sektor, ihrisko na hádzanú, futbal, tenis, ďalšie na basketbal, ihrisko pre najmenších, ale aj fitpark. Areál je pre verejnosť otvorený od 16.00 do 19.00 h cez pracovné dni, cez víkendy od 9.00 do 19.00 h. Tento rok chce mesto postaviť multifunkčné ihrisko na Jarnej ulici.

Ilustračná snímka: rov

Súťažia v Tatranskej kosbe

Tento piatok sa lúka pri horárni v Bielovodskej doline stane dejiskom už 15. ročníka súťaže Tatranská kosba. Prihlásili sa tímy zo Slovenska, Česka, Poľska a Ukrajiny. Dvojice majú za úlohu pokosiť 50 metrov dlhý a štyri metre široký pás lúky, následne najlepší jednotlivci zabojujú na úseku 25×1,5 metra a lesníci pozývajú aj na špeciálnu VIP kategóriu. Kosením horských lúk zabezpečujú Štátne lesy TANAP-u biodiverzitu vzácnych lúčnych ekosystémov a pastviská voľne žijúcej zveri.

Smrť pod Tomášovským výhľadom

V piatok dopoludnia spadla poľská turistka z Tomášovského výhľadu v Slovenskom raji, svedkovia nehody nemali kontakt so 68-ročnou ženou. Horská záchranná služba okamžite požiadala o súčinnosť leteckých záchranárov z Popradu, do terénu vyrazili aj horskí záchranári. Po príchode na miesto sa ukázalo, že turistka utrpela pri páde poranenie nezlučiteľné so životom. Záchranári nabalili telesné pozostatky a transportovali ich na Čingov, kde ich odovzdali obhliadajúcemu lekárovi a policajtom.

Kežmarské kúpalisko. Snímka: archív

Kúpalisko rozšíri ponuku

Počas leta si návštevníci kúpaliska v Spišskej Novej Vsi užijú širšiu ponuku služieb. Doteraz mali k dispozícii plavecký bazén, dva detské bazény a brúzgalisko pre najmenších. Za vstup na plaváreň a športoviská si museli priplatiť. Odteraz budú môcť návštevníci kúpaliska využívať aj vnútorné bazény plavárne, navyše si užijú nafukovacie vodné atrakcie pre deti aj dospelých. Dvihlo sa však aj vstupné. Dospelí zaplatia 6, deti 5 a seniori 3 eurá. Ceny platia rovnako pre domácich aj cezpoľných.

Kúpite si lístky na Krvavé dejiny

Už 17. Krvavé dejiny budú patriť titulu Alžbetina pozostalosť s príbehom o Mikulášovi Minkovičovi, ktorý bol krátko – iba jediný rok – vlastníkom Kežmarského hradu a po 16 rokoch sa vracia z vojny. Divadelníci z ExTeatra a spolupracovníci odohrajú predstavenia od stredy 10. do soboty 13. júla, teda aj pred festivalom Európske ľudové remeslo. Lístky si môžete kupovať už od dnes, 25. júna v pokladni Kežmarského hradu. Vstupenky je však možné rezervovať aj telefonicky na t. č. 0918 744 840.

Ilustračná snímka: archív mesta Levoča

Opravili vežu na sv. Jakubovi

Túto stredu o 13.00 h slávnostne otvoria zrekonštruovaný interiér veže Baziliky sv. Jakuba v Levoči. Obnovu samospráva financovala cez projekt Objavovanie historických pamiatok – cestou tajomstiev po Starom Saczi a Levoči. V stredu príde do mesta aj predseda PSK Milan Majerský. Súčasťou pracovného stretnutia bude tiež Kontaktný bod PSK, ktorý má informovať o operačných programoch, eurofondových výzvach, výzvach pre regióny či o kostrovej sieti cyklistických komunikácií.

Bielovodská dolina je už prístupná

Štátne lesy Tatranského národného parku majú hneď dve dobré správy pre turistov. Po krátkej uzávere je opäť prístupný úsek Kmeťov vodopád – Garajovo a otvorená je už aj Bielovodská dolina. Naďalej však ostáva v tejto časti Tatier uzavretá Javorová dolina a Zadné Meďodoly, kde štátne lesy odstraňujú naďalej škody po minuloročných povodniach. Lesníci tu tiež pokračujú v odstraňovaní suchých stromov, ktoré sú potenciálnym nebezpečenstvom pre návštevníkov TANAP-u.