Leto v Poprade prinesie klasiku, ale i novinky

Prázdninový kultúrny festival má každý deň vyhradený pre iný žáner.

Jedným z najväčších kultúrnych podujatí počas leta v Poprade je festival Made in Slovakia. Snímka: rov

Kultúrne leto v Poprade tento rok ponúkne divákom 95 vystúpení v podaní umelcov z jedenástich krajín sveta. Okrem domácich a susedov z Maďarska, Ukrajiny, Poľska či Česka sa predstavia aj účinkujúci z Paraguaja, Izraela, Nemecka, Talianska, Francúzska a Španielska. „Popradské kultúrne leto 2019 spolu s letnou turistickou sezónou otvorila vo veľkom štýle legendárna nemecká skupina Saragossa Band. Hity Hands Up, Agadou či Zabadak zahrala naživo na Námestí sv. Egídia v piatok 28. júna o 19.00 h,“ informuje vedúca oddelenia kultúry na Mestskom úrade v Poprade Ivana Piataková. Kultúrne leto ukončí 6. septembra Španiel Rico Sanchez, francúzska skupina Gipsy Kings a český spevák Josef Laufer so svojím Predstavením jedného muža.

Čo deň, to niečo iné

Pre záujemcov o kultúrne dianie bude počas trvania festivalu každý deň pripravené niečo iné. „Novinkou Popradského kultúrneho leta (PKL) je, že samospráva v tomto roku pristúpila k inovácii festivalu, výsledkom ktorej je striedanie žánrov počas každého dňa v týždni, čím poskytne návštevníkom  mesta bohatú programovú ponuku,“ prezrádza Ivana Piataková. V rámci 95 podujatí vás tak na Námestí sv. Egídia čaká hudba, divadlo, film, spev i tanec. Pondelky sa budú v Poprade od 19.00 h niesť v znamení jazzu. Poteší vás Jazz Trio, Eugen Botoš a Róbert Vizvári, Dan Bárta a Robert Balzar Trio či Peter Lipa and Band. V utorky budú od 19.00 h na programe revivalové kapely. Pozvanie na festival prijal trenčiansky AC/DC Tribute, maďarská Kiss Forever Band, Queenmania i česká Smokie Revival Band. Novinkou je aj zóna pre najmenších, ktorá bude na Námestí sv. Egídia otvorená každú stredu od 15.00 do 18.00 h.

K Popradčanom príde aj Peter Lipa. Snímka: archív Petra Lipu

„V zóne budú animátori, ktorí budú mať pre deti pripravené balóny, maľovanie na tvár, súťaže a animácie. Veríme, že počasie vyjde a že tam detí bude plno,“ hovorí pracovníčka z oddelenia kultúry Mária Jalovičiarová. Stred týždňa tak bude patriť deťom a mládeži. Poliak Miroslav Kasprzyk si pre nich pripraví prázdninovú pantomímu, Alimah fusion a divadlo Alchýmie im predvedie tanečné divadlo, pre rodiny bude divadelné predstavenie Oteckovia a teenageri a pobaví i tanečník Norbert Noro Grofčík.

Príde Bažant kinematograf

Vo štvrtky sa o 20.00 h môžete tešiť na divadlo. Domáca Commedia uvedie hru Don Quichot a Sancho Panza či Kováči. Kladzianske ľudové divadlo Kľud vás zahreje Láskou po vychodňarsky. S one man šou vystúpi Richard Nedvěd a Jožo Pročko, Zuzana Tlučková a Marián Labuda ml. budú hľadať nového manžela. Koncertné piatky prinesú od 19.00 h slovenský nárez v podobe Korben Dallas,

Na kultúrnom lete sa predstaví aj Commedia. Snímka: archív divadla Commedia

Sám sebou, Katarzia and Band či huslistu Filipa Jančíka. „Sobotné dopoludnia budú už tradične patriť rozprávkam pre deti a večery open-air filmovým premietaniam. Nedeľné popoludnia budú venované folklóru a promenádnym koncertom,“ dopĺňa Ivana Piataková. Sobotné večery na námestí teda ovládnu filmy na plátne. Od 19. do 23. júla bude denne premietať Bažant kinematograf – letné kino na kolesách. S výnimkou projekcie filmov na plátne sa program kultúrneho leta uskutoční i v prípade nepriaznivého počasia, a to v priestoroch domu kultúry, Café Razy, Hodovne či Arény Poprad. Na všetky podujatia bude vstup bezplatný.

Ťahúňom bude Made in Slovakia a otvorenie festivalu

Súčasťou PKL 2019 bude už tradične aj festival Made in Slovakia, ktorého šiesty ročník ponúkne návštevníkom originálne slovenské výrobky, ľudovo-umeleckú tvorbu a kultúrny program. Ten bude od stredy 31.  júla do piatka 2. augusta, rovnako ako celé kultúrne leto, rozdelený na jednotlivé žánre. V stredu vystúpia slovenské legendy Paľo Drapák, Vašo Patejdl aj Duchoňovci. Vo štvrtok uvidíte folkloristov z FS Batizovce, Bobáňovcov z Terchovej či Čarovné ostrohy. V piatok sa Poprad bude baviť v spoločnosti Ivany Regešovej, Petra Marcina a jeho Starmánie alebo kapely Kmeťoband. V sobotu 3. augusta program leta ovládne Made in Poprad, v rámci ktorého vystúpi Zbyňo Džadoň, DFS Venček, ľudová Gajdošská hudba Beskyd či skupina Smola a Hrušky. „Určite stojí za zmienku vystúpenie skupiny Saragossa Band na otvorení kultúrneho leta. Keďže je to kapela s hitmi z nedávnych rokov minulých a poznáme ju aj my starší, tak si myslím, že keď tie hity človek počúva aj v mladšom veku, vyvolávajú pocity tanca, spokojnosti či dobrého naladenia,“ uzatvára pracovníčka oddelenia kultúry na Mestskom úrade v Poprade Mária Jalovičiarová.

Ľudmila GROMADOVÁ