Na EĽRO príde Majk Spirit, Peter Nagy aj Čechomor

Kežmarská radnica uplynulý týždeň predstavila hostí 29. ročníka festivalu Európske ľudové remeslo.

Sobotný večerný program sledovalo plné námestie. Snímka: mam

Druhý júlový víkend v Kežmarku už tradične patrí festivalu EĽRO. Ako sme vás koncom apríla informovali v Podtatranských novinách, tento rok organizátori venovali festival cechom debnárov a pivovarníkov, ktoré tento rok jubilujú. Debnársky cech v Kežmarku vznikol v roku 1609, cech pivovarníkov v roku 1589. Ukážky týchto remesiel preto nebudú na festivale chýbať. A to podľa radnice nebude pre pivárov všetko.

Príde aj vlak z Košíc

Kežmarčania si tento rok pripomínajú aj 750. výročie udelenia mestských práv. Preto sa EĽRO v piatok 12. júla začne scénickým predstavením tejto udalosti. Na troch pódiách počas víkendu uvidíte folkloristov zo Slovenska, Českej republiky, Maďarska, Ruska, Srbska a Grécka. Na nádvorí Kežmarského hradu už tradične návštevníkov lákajú sokoliari, šermiari, divadelníci a historickí tanečníci a tešiť sa môžete aj na historickú módnu prehliadku. Ochotníci si v interiéri hradu opäť pripravili Krvavé dejiny a rozprávku Kráľ je nahý. Ďalšími atrakciami budú víly na chodúľoch, žonglér či vodník pri fontáne. Návštevníci si môžu pozrieť aj výstavu Party v 21. storočí.

Na EĽRO uvidíte aj externú výstavu Party v 21. storočí. Snímka: LSZ Photography

Na festival EĽRO vyrazia v sobotu aj dva príležitostné vlaky. Parný Papagáj pôjde zo Svitu, osobný vlak vyrazí aj z Košíc a príde pod Tatry cez Kysak, Prešov, Plaveč a Starú Ľubovňu. Kyvadlovkou sa do a z Popradu vo večerných hodinách dostanete za 50 centov. Príležitostnou MHD bude vláčik Maguráčik.

Vystúpi aj Čechomor

„Ťahákmi“ večerných programov majú byť známi interpreti slovenskej a českej hudobnej scény. Piatok večer otvorí Zuzana Smatanová, pokračuje Majk Spirit a Peter Nagy so skupinou Indigo.

Snímka: majkspirit.sk

Sobotu večer na hlavnom námestí odmoderuje Lukáš Latinák. Návštevníci sa môžu tešiť na Kristínu, Arzén a českú skupinu Čechomor. Podľa kežmarskej samosprávy na EĽRO zavíta aj kapela Hrdza a Younak – fúzia divadla, cirkusu a folklóru.

Trojdňový lístok si kúpite za 8 eur na osobu v predpredaji, na mieste za 10 eur. Deti a mládež od 140 centimetrov a do 18 rokov zaplatia 5 eur. Osoby do 140 centimetrov, seniori od 62 rokov, ŤZP aj so sprievodom majú vstup zdarma. Kúpite si tiež lístok len na nedeľu za 5 eur, deti a mládež od 140 cm a držitelia ISIC zaplatia 3 eurá.

(jat)