Odhalia tabuľu Matilde Alexandrovej

Klaviristka a dcéra slávneho röntgenológa Dr. Alexandra sa narodila 20. júna pred 130 rokmi. Vo štvrtok o 15.00 h profesorke Matilde Alexandrovej na budove Základnej umeleckej školy Antona Cígera v Kežmarku odhalia pamätnú tabuľu.

Matilda Alexandrová. Snímka: archív AJ

Má byť vyjadrením úcty a vďaky za všetko, čo profesorka Alexandrová urobila pre rozvoj hudobnej kultúry v Kežmarku, Poprade a vo Svite. Kežmarská rodáčka bola vynikajúcou klaviristkou a učiteľkou hry na klavíri a patrí k významným osobnostiam podtatranského regiónu.

V triede mala aj budúceho džezmena

„Do Popradu prišla v roku 1953. Na tunajšej hudobnej škole si vydobyla zaslúžené uznanie a úctu. Vychovala veľa vynikajúcich klaviristov. Medzi nimi by som chcel spomenúť Stanislava Sulkovského. Ten sa po roku 1960 zaradil medzi československú špičku džezových klaviristov. Učila aj husľového virtuóza Quida Hölblinga, ktorý u profesorky Alexandrovej absolvoval aj štúdium hry na klavíri,“ hovorí o významnej Kežmarčanke iniciátor akcie Andrej Janovský. Matilda Alexandrová vyučovala hru na klavíri na hudobnej škole v Poprade do roku 1968, pedagogicky pôsobila aj na hudobnej škole vo Svite.

Odhalenie pamätnej tabule bude spojené aj s malým koncertom žiakov umeleckých škôl z Kežmarku, Popradu a Svitu. „Bolo by nám cťou privítať pri odhalení pamätnej tabule prof. Alexandrovej jej bývalých žiakov z Popradu,“ povedal Andrej Janovský.

(jat)