Roman Dvorčák: Robiť futbal na východe je až úchylka

Futbalová II. liga i baráž sú za nami. Uplynulý ročník hodnotil prezident FK Poprad Roman DVORČÁK.

Prezident FK Poprad Roman Dvorčák. (Snímka: mik)

S akou víziou ste vstupovalido sezóny?

» Jeseň bola vyvrcholením dvojročnej koncepcie. Chceli sme postaviť káder na mladých perspektívnych futbalistoch. Cieľom bolo postúpiť do ligy a s tými mladými ju aj hrať. Čiastočne sa nám to podarilo, pretože mladíci ako Adam Pajer, Dávid Gallovič či Denis Jančo hrávali pravidelne, ale nastupoval aj 18-ročný Tibor Slebodník. Popri starých harcovníkoch ako Stano Šesták, Števo Zošák či Jano Malec sme stavali aj na nich, a preto sme oslovili Mareka Petruša, ktorý má skúsenosti i výsledky pri práci s mládežou. Zvolili sme teda mladých trénerov, aby chlapci mali ľahší prechod do seniorského futbalu.

Po jeseni ste sa však ocitli až na piatej priečke…

» Počítali sme s lepším umiestnením a lepšími výsledkami. Čiastočne to ovplyvnilo svalové zranenie Stana Šestáka, ktorý nám v októbri vypadol zo zostavy. Bolo nesmierne ťažké ho nahradiť a chýbali nám jeho góly. Vybuchli sme najmä doma s Liptovským Mikulášom a otvorene poviem, že vtedy bol v klube po prvýkrát krik. Prišiel som medzi hráčov a mali sme veľmi vážny pohovor. Nie až tak preto, že sme prehrali, ale preto, že sme za stavu 0:2 prestali hrať a čakali, kedy bude koniec. Toto sa už v Poprade nesmie nikdy zopakovať. Nakoniec jeseň nedopadla až tak zle, lebo strata z piateho miesta bola na tretie či druhé minimálna.

Enzo Mauro Arevalo Acosta. (Snímka: mik)

Ste spokojný so zimnými posilami – Martinom Luberdom či Španielom Arevalom?

» U nás to funguje tak, že vieme, čo chceme a máme jasnú predstavu o tom, ako chceme hrať. Už v lete sme si vytypovali niekoľko futbalistov, ale dva prestupy nám nevyšli a takisto v zime sa nám nepodarilo dotiahnuť jedného hráča. Celú jeseň sme na stopérskych postoch hrali s Kubom Hricom a s Lukášom Horváthom, no prišlo k zraneniu a červenej karte a už sme museli lepiť zostavu. Chýbala nám alternácia na tomto poste, takže sme sa zamerali na Maťa Luberdu a na jar sa nám očakávania od neho vrátili. S jeho výkonmi som veľmi spokojný. Hľadali sme aj ofenzívnu posilu, pretože sme počítali s tým, že môžu prísť zranenia. Nakoniec sme sa dohodli s Enzom, ktorý je mladý a perspektívny, no niekedy mu chýbalo kolektívne poňatie hry.

Na jar sa vám darilo lepšie, no v úvode ste zakopli u outsiderov…

» Jar bola fantastická napriek tomu, že sme nepriniesli body z Lipian či Lokomotívy Košice. No tam mám pochybnosti, či všetko bolo tak, ako má byť. Nebodovali sme tam, čo sa ukázalo ako rozhodujúce, že sme neskončili prví a nepostúpili priamo. Stále sme verili, že máme na prvé alebo druhé miesto a stále sme si za tým išli. Možno ľudia očakávali, že po porážke v Lipanoch dôjde k trénerskej zmene, prípadne iným rošádam, ale ja som mužstvo videl hrať v zimnej príprave a bol som si istý, že výsledky sa dostavia. Poprad posledné dva roky dokáže bodovať proti čelným tímom, ale na druhú stranu prehrávame s outsidermi. Je to psychológia. Na Poprad sa chce každý vytiahnuť a niektorí súperi proti nám podávajú životné výkony. My sa však musíme poučiť, pretože ak Poprad chce jedného dňa hrať I. ligu, musíme zvládať aj takéto stretnutia. Musím však chlapcov pochváliť, pretože sme stiahli až 12-bodový náskok Pohronia a ešte v poslednom zápase bojovali o prvenstvo.

Zápas Podtatrancov s Pohroním. (Snímka: mik)

Práve proti lídrovi ste doma dosiahli aj cenný triumf.

» Zápas s Pohroním bol pre nás vyvrcholením jari. Išli sme si zmerať sily s mužstvom, ktoré bolo v tej chvíli najlepšie v II. lige, takže sme chceli ukázať, že na to máme a že sme lepší než oni. Podľa mojich skúseností veľa zohráva psychika hráčov a ukázalo sa to proti Petržalke a v druhom barážovom dueli s Trenčínom. Niektorí nie sú až takí odolní v kľúčových zápasoch, ako sme si mysleli. S Pohroním sme však boli uvoľnení, predviedli sme fantastickú hru a mnoho ľudí z futbalového prostredia mi gratulovalo, že to bol ligový výkon. Žiaľ, nevieme to trikrát zopakovať. Na jar sme odohrali viacero kvalitných zápasov napríklad aj so Skalicou alebo prvý barážový zápas s Trenčínom. Pre nás bolo však každé kolo ťažké.

Kľúčové v boji o baráž bolo, že ste zvládali dotiahnuť do víťazného konca tesné zápasy.

» Rok-dva dozadu sme hrali atraktívny futbal, strieľali sme veľa gólov, no skončili sme tretí. Teraz sme sa chceli zamerať na výsledky, aby sme v II. lige skončili prví alebo druhí a niekedy sme preto boli ochotní obetovať aj spôsob hry. Boli stretnutia, ktoré sme zvládli 1:0 a gól sme dali po enormnom tlaku v posledných minútach. Jar nám navyše ukázala, že dokážeme otáčať zápasy. Niekoľkokrát sme inkasovali ako prví, no zvíťazili sme 2:1. To dokážu len veľké mužstvá a za to som na Poprad hrdý.

Baráž o Fortuna ligu je historickým úspechom. (Snímka: mik)

Ako ste videli neúspešnú baráž?

» Ešte to nemám zanalyzované, pretože bezprostredne po baráži hráči i tréneri odišli na dovolenky. Z môjho pohľadu však opäť zohrala veľkú rolu psychika. Trenčín na nás vybehol a nezvládli sme to. Neodišli sme po hernej či fyzickej stránke, ale niektorí sa toho zľakli. Ukázalo sa, že bola chyba, že sme na Trenčín nepritlačili v prvom stretnutí ešte viac a nestrelili o gól-dva navyše. Boli sme dominantní a mali na to aj príležitosti. Vtedy sme usúdili, že Poprad má na to, aby hral ligu. O to viac mrzí odveta. Budeme to predýchavať ešte dlho, no musíme dvihnúť hlavy hore.

Trpká musela byť aj porážka vo štvrťfinále Slovnaft Cup-u…

» Tretí rok za sebou sme sa dostali do štvrťfinále Slovenského pohára. Prehry v Michalovciach a s Trenčínom neskutočne bolia o to viac, že išlo o zlomové okamihy pre popradský futbal. Michalovce bolia trochu menej, pretože sme neprehrali férovým spôsobom. Rozhodcovia ten zápas nezvládli a dopustili taký záver, aký tam bol. Ak by sa hralo o päť minút dlhšie, som presvedčený, že by to dopadlo inak. Navyše naši kľúčoví hráči dostali tresty na II. ligu.

Štvrťfinále Slovnaft Cup-u v Michalovciach. (Snímka: mik)

Čo hovoríte na reči o nevyplatených mzdách hráčov, ba dokonca, o zákulisnom ovplyvňovaní výsledkov?

» Klub si vo februári a v marci prešiel ťažším obdobím, ale od mája sa dostal do normálu a k dnešnému dňu nedlhuje hráčom absolútne nič. Všetci navyše počúvame, že zápas s Trenčínom bol dohodnutý, že sme zaň niečo dostali, ale nie je to pravda. Chceli sme postúpiť do ligy a išli sme tam minimálne neprehrať. Odmietam akékoľvek reči, že prišlo k nefér hre. Takéto reči som počul o viacerých našich zápasoch, ale tieto informácie šíria zrejme tí, ktorí takéto veci robia. My sa v Poprade snažíme robiť futbal poctivo, čestne a s najlepším svedomím. Aký by sme dávali príklad deťom, keby sme takto ovplyvňovali výsledky? Fakt, že ich máme v klube 450, je aj o dôvere. Nečítajú a nepočúvajú sa mi takéto reči ľahko, ale za štyri roky som si už voči tomu vybudoval odolnosť. Robiť futbal na Slovensku a zvlášť v II. lige na východe je až úchylka. Zažívame rôzne situácie. Nenadávajú len klubu, ale nevyberaným spôsobom aj Stanovi Šestákovi či ďalším, čo je pre mňa nepochopiteľné.

Koniec kariéry ohlásil najlepší strelec klubu Šesták. Ako ho nahradíte, prípadne, aké pohyby v kádri môžeme v lete očakávať?

» Stano Šesták do klubu neprišiel na krátko, ale prišiel koncepčne pracovať. Samozrejme, keď máme takého hráča, tak postavíme hru na ňom. O tom, že Stano plánuje ukončiť kariéru, sme vedeli niekoľko mesiacov a pripravujeme sa na to. Náš štýl sa bude musieť zmeniť, aby góly dávali iní a aby bol Poprad naďalej úspešný. Teraz hráme technický futbal s veľkým držaním lopty a vieme vytvárať tlak na súpera. Tento štýl musíme vyladiť tak, aby sme mohli fungovať bez Stana Šestáka, ktorý však bude v klube pôsobiť aj naďalej a verím, že získal také postavenie, ktoré zodpovedá jeho skúsenostiam a schopnostiam. Samozrejme, máme niečo predjednané, aby sme hrali atraktívny futbal a dávali veľa gólov. Buď teda nájdeme, príp. dotiahneme strelca, ktorý tých 18 gólov strelí, alebo zmeníme systém tak, aby sa o ne podelili viacerí. Okrem troch hráčov máme všetkých pod zmluvou, takže neočakávam výrazné zmeny v kádri. Evidujeme však záujem prvoligových či zahraničných klubov o našich futbalistov. Tréner Marek Petruš má platnú zmluvu aj na ďalšiu sezónu, ale budeme sa rozprávať, či má záujem pokračovať. Z môjho pohľadu by tréneri mali pokračovať. Nevidím dôvod, aby sme ich po úspešnej sezóne menili.

Stanislav Šesták zanechal v Poprade výraznú stopu, čo ocenili aj fanúšikovia. (Snímka: mik)

FK Poprad nie je len o jednom tíme. Pracujete na viacerých frontoch…

» Pre Poprad je to neuveriteľný ročník. Všetky mládežnícke kategórie máme v I. lige. Dorastenci sú síce na chvoste tabuľky, ale dokázali si poradiť aj s vrchnými tímami. Podarilo sa nám uspieť so ženami, ktoré si zahrajú baráž s Trenčínom. Podarilo sa nám dostať juniorku do III. ligy, pričom v posledných zápasoch sme nastúpili prevažne s mladíkmi. Okrem Roba Ujčíka, Maja Troppa a Joža Troppa, ktorí sú už skúsení a starší, máme v B-mužstve väčšinu juniorov. Chceme na tom stavať aj naďalej, aby III. ligu hrávali mladí chlapci. Pätnásť a štrnásťroční sa dostali do bojov o majstra.

Ostávate vo funkcii prezidenta klubu aj naďalej?

» Chuť a energiu mám, no hľadám najlepšie riešenie pre popradský futbal. Trápia ma však hracie plochy. Vrcholový klub sa ťažko buduje s jedným ihriskom. Máme trávnaté vo Veľkej, kde je vedľa aj umelý povrch, no jeho rozmery nespĺňajú parametre na súťaže. Z pozície prezidenta klubu nie som schopný tento stav zmeniť, takže budem rád, ak príde niekto, kto to dokáže a bude to tu rozvíjať aj prostredníctvom ihrísk. Ja to nerobím kvôli svojej sláve, ale aby deti v Poprade športovali, hrali futbal a aby sa mesto rozvíjalo aj po tejto stránke. Ja nie som prilepený na stoličke prezidenta FK Poprad. Ak to vedia iní lepšie, nech sa páči.

Roman Dvorčák. (Snímka: mik)

Čo bude vaším cieľom v nasledujúcom ročníku?

» Ešte ani nevieme, kto bude II. ligu hrať. Viacerí majú finančné problémy a zvažujú pokračovanie. Kvalitatívne i finančne je to veľmi ťažká súťaž, ktorá sa nedá robiť na amatérskej báze. Uvidíme, aké bude zloženie jednotlivých kádrov. Pre Poprad by bola veľmi jednoduchá cesta, keby sme zredukovali mládež len na povinné kategórie, ostalo by nám viac peňazí na A-mužstvo, za ktoré by hrali iní futbalisti a možno by sme hrali stred tabuľky I. ligy. Budeme však pokračovať našou cestou a chceme sa z roka na rok zlepšovať. To znamená, že nemôžeme mať iný cieľ, ako vyhrať ligu.

Michal KLEIN