S cyklochodníkom chcú pokračovať na Západ

Vedenie Popradu chce chodník „potiahnuť“ aj smerom k čističke na hranici katastra s Veľkou Lomnicou.

Snímka: rov

Minulý utorok slávnostne prestrihli pásku na novom cyklochodníku od mestského úradu k AquaCity. Úsek s dĺžkou 1 342 metrov, šírkou tri metre a s tromi lávkami ponúka cyklistom aj dve odpočívadlá – jedno pri mestskom úrade a jedno aj s prístreškom na ulici Popradské nábrežie. „Súčasťou sú, samozrejme, aj stoly, lavičky a koše a nesmú chýbať ani stojany na bicykle,“ uviedla vedúca odboru výstavby Mestského úradu v Poprade Kristína Horáková. Chodník poslúži nielen cyklistom, ale aj mamičkám s kočiarmi a všetkým chodcom. V súčasnosti totiž nie je vybudovaný plnohodnotný chodník, ostali len zvyšky starého chodníka, ktorý od mestského úradu pokračuje po nábreží k okresnému úradu, a potom sa stráca.

Samospráva prosí o rešpektovanie značiek. Ilustračná snímka: rov

Keďže cyklochodník križuje komunikácie, radnica vyzýva cyklistickú verejnosť, chodcov aj vodičov, aby boli maximálne opatrní a sledovali vodorovné aj zvislé dopravné značenie.

Chcú ísť na hranicu katastrov

Cena stavebných nákladov na 1,3 kilometra dlhý chodník dosiahla vyše 928-tisíc eur, projektová dokumentácia si vyžiadala 13 800 eur.

V projekte nechýbajú stojany na bicykle. Snímka: rov

„Na tento projekt bola žiadosť o poskytnutie nenávratného finančného príspevku v minulom roku, v súčasnej dobe prebieha posudzovanie verejného obstarávania na výber zhotoviteľa. Zmluva je podpísaná, čakáme na ďalší postup,“ informovala Horáková. Idea prepojiť cyklochodníkom centrum mesta s AquaCity vzišla pred štyrmi rokmi v občianskom združení Pre mesto. „Sme radi, že sa podarila prvá etapa a verím, že budeme pokračovať výstavbou cyklochodníka až do Veľkej Lomnice. Verím, že do konca volebného obdobia sa nám podarí dobudovať úsek ku čističke odpadových vôd,“ povedal viceprimátor Popradu Ondrej Kavka.

Nový cyklochodník slúži aj mamičkám s kočiarmi a „pešiakom“. Snímka: rov

Kristína Horáková potvrdila, že pracujú na príprave projektovej dokumentácie pre stavebné povolenie v rozsahu realizácie v etapách od ulice Športovej po diaľničný most a následne k čističke odpadových vôd na rozhraní katastrov Popradu a Veľkej Lomnice.

Cyklochodník má pomôcť doprave do práce

Mesto má vypracovaný projekt na cyklochodník zo sídliska Juh do centra s napojením na čerstvo vybudovaný úsek. Úsek na sídlisku Západ záleží od osudu kasární, ktoré by mali ísť v najbližšej dobe do súťaže na predaj. „Tam to bude limitované výstavbou, kto vyhrá súťaž, ako začne so stavbou a ako sa napoja cesty. A na základe toho sa my napojíme s cyklochodníkom,“ vysvetľuje Ondrej Kavka.

Viac o téme odpredaja kasární si prečítate TU

Z hľadiska cyklodopravy je dôležité dobudovanie najmä smerom na Veľkú Lomnicu, tisíce ľudí dochádza za prácou do Tatravagónky a do priemyselného parku v Matejovciach.

Jana TOMALOVÁ