Správy z kultúry: Na Ľubovnianskom hrade nájdete rozprávku, na Kežmarskom hrade študentské remeslá

Ožívajú veci a postavy z kníh

Podtatranská knižnica v Poprade si pre vás v spolupráci s občianskym združením Tiililand pripravila výstavu Čítanie s hračkou storočia. Od pondelka 3. júna až do 1. novembra nájdete v knižnici zo stavebnice LEGO vytvorených čarodejníkov i školu z Harryho Pottera, súboj z trilógie Pán prsteňov, Disneyho zámok, 3D pop-up knihu s rozprávkami, ale aj model prvého trolejbusu-omnibusu, ktorý premával z Popradu do Starého Smokovca či panorámu mesta Poprad. Výstava je dostupná počas otváracích hodín.

V Kežmarku zaznie Davey a Jape

Progresívna vlna írskeho pesničkárstva ku vám zavíta v podaní speváčky a skladateľky Catherine Davey a speváka a multiinštrumentalistu Richarda Egana alias Jape. Obidvaja speváci vyhrali v jednej z kategórií The Choice Music Prize. Kým Davey dosiaľ vystúpila na viacerých festivaloch a predskakovala hudobníkom, Jape je špecifický kombinovaním gitár s elektronikou a tým, že svoje skladby po domácky nahráva do počítačov. V MsKS v Kežmarku vystúpia vo štvrtok 6. júna o 19.00 h. Vstupné je 8 eur.

Minulý rok spestrila tradičné študentské remeslá uhorská kuchyňa. Súťažilo sa aj vo vyrezávaní maxivarešky. Snímka: jat

Uvidíte dávne študentské remeslá

Festival študentského remesla v Kežmarku vám po siedmy raz ponúkne prierez remeslami, ktoré vznikli pred niekoľkými storočiami. Na podujatí sa odprezentujú stredoškoláci z celého Slovenska. Od 9.00 do 16.00 h nájdete vo štvrtok a v piatok na hrade okrem žiakov aj remeselníkov v dobových kostýmoch. V rámci sprievodného programu sa predvedie Celeste a Carmel Buckingham, šermiarska skupina Berezun z Brezna, Kyselí Krastafci, Aleš Mlátilik či pásmo Z rozprávky do rozprávky a rôzne súťaže a hry.

Kde nemôže čert, pošle ženu

Od pondelka 3. júna do piatku 14. júna máte možnosť na Ľubovnianskom hrade vstúpiť do rozprávky. Počas programu budete riešiť rôzne úlohy. Sokoliari sv. Bavonna zo Štiavnických Baní vám predvedú viacerých dravcov a ich let. Na zábavno-edukačný program je potrebné objednať sa od 8.00 do 14.00 h na 0910 340 050 alebo na info@hradlubovna.sk. Program bude od 9.00 do 13.00 h. Dospelí zaplatia za vstup na hrad a skanzen 6 eur, deti do šesť rokov majú vstup voľný, staršie deti zaplatia 3 eurá.

Deti budú pátrať po poklade

V rámci osláv Dňa detí sa v sobotu 8. júna v areáli za Kultúrnym domom v Spišskej Starej Vsi uskutoční pátranie po starovesskom poklade. Štvorčlenné tímy detí sa môžu prihlásiť na 0915 300 075. Registrácia tímov bude od 12.30 do 13.00 h. Nasledovať bude pátranie po poklade. O 16.00 h predstaví Divadlo Ramagu hru Kráľove nové šaty. Najmenších poteší i minidisco so šmolkom či detská tombola. O 18.00 h bude diskotéka s opekačkou. Súčasťou akcie bude i skákací hrad či tvorivá dielňa s balónikmi.