Volejbalistky i volejbalisti berú tretie priečky a do Final Four nepostúpili

Ani tento rok v Poprade nechýbali slovenské reprezentácie v Zlatej Európskej lige.

Zlatá Európska liga pod Tatrami. (Snímky: mik)

Muži i ženy boli od záveru mája súčasťou štvorčlenných A-skupín, takže oba tímy absolvovali šesť stretnutí systémom doma a vonku. Veľmi sa im však nedarilo, takže v sobotnej popradskej derniére im už prakticky o nič nešlo a na Final Four ich nemohol posunúť žiaden výsledok.

Pomohli Češkám

Dámy, ktoré hostili Ukrajinky, mali v Aréne Poprad prednosť. Úvodný set bol vyrovnaný od začiatku do konca. Slovenky odvrátili dva setbaly, úspech podčiarkli obratom na 27:25. Druhé dejstvo vyzeralo byť za stavu 14:21 jednoznačné. Bolo však sympatické, že domáce volejbalistky zbrane nezložili, aj keď manko sa predsa len ukázalo ako privysoké a Ukrajina po výsledku 21:25 vyrovnala. Zo strany Sloveniek prišla v treťom kontrolovanom sete jasná reakcia 25:20. Pre naše dievčatá to síce nebol až taký dôležitý zápas, no Ukrajina si na istotu postupu potrebovala uchmatnúť aspoň dva sety. Domáce však hnalo dopredu publikum, veci im vychádzali a suverénnym výsledkom 25:14, 3:1 v celom zápase poslali do Final Four české „sestry“.

Talian miluje Slovensko

„Po Češkách sme sa nemali za čo hanbiť a chuť sme stále mali. Vyhrať s Ukrajinou za tri body je niečo, čo si treba ceniť a obzvlášť po takom výkone, aký sme predviedli na Ukrajine. Oveľa lepšie sme si prihrávali, takže sme mohli zakladať aj kvalitný útok a solídne sme ich aj ubránili. V Poprade je úžasná hala i obecenstvo, takže sa sem vždy rady vraciame. Túto ligu som hrala opäť po pár rokoch a veľmi som si ju užívala,“ vyjadrila sa najlepšia slovenská hráčka zápasu Karin Palgutová a doplnil ju jej taliansky tréner Marco Fenoglio: „Boli veľmi silní, hrali sme ako tím a dievčatá bojovali jedna za druhú, čo sú pre trénera najpodstatnejšie veci. Mali sme absolútne silný blok i výbornú defenzívu. Musím sa však poďakovať aj realizačnému tímu, ktorý mi nesmierne pomáha, najmä asistentovi Stefanovi Micolimu. Pochádzam z hôr, takže sa v Poprade cítim perfektne. Pre mňa je to najlepšie miesto na Slovensku, pretože sa tu cítim ako doma. Milujem Slovensko, ale Poprad je pre mňa špeciálny. Ak si dobre spomínam, minulú sezónu sme v Poprade podľahli Bielorusku 1:3 a ligu sme ukončili s dvoma víťazstvami a štyrmi porážkami. Teraz sú to štyri triumfy a dve prehry. Chcel som síce postúpiť do Final Four, kde by som sa stretol s mnohými priateľmi, ale taký je šport. Moja filozofia je pracovať, tvrdo trénovať a bojovať. To je jediná cesta, ako sa niekam posunúť. Slovensko ukázalo celej Európe, že nie je na slabej úrovni. Zdokonalili sme náš systém a priblížili sme sa k stopercentnému výkonu, takže sme na správnej ceste.“

Nepripustili tajbrejk

Takmer totožnú pozíciu mali večer aj muži proti Belgičanom, ktorí do koncovky prvého dejstva vstupovali s miernym náskokom, ktorý si uhájili na 21:25. Veľmi podobný bol aj druhý set, no súperi si tentoraz role vymenili a domáci to zvládli na 25:22. Vyrovnané to bolo dlho aj v druhom sete, kde síce Belgičania stiahli mierny náskok, ale vzápätí ho Slovákom vrátil Pavelka a koncovka už bola pohodlná na 25:20. Hostia sa v štvrtom dejstve zmobilizovali, no v absolútnom závere sa ich ofenzíva za stavu 17:20 zasekla. Naši reprezentanti to nekompromisne potrestali, vyhrali 25:21 a celé stretnutie 3:1.

Búšili, čo to šlo

„Som rád, že sme Belgičanov porazili. U nich sme ich mali na lopate, no trochu sme vtedy zvoľnili, takže oni zápas otočili. My sme sa tým dostali do hernej krízy, ktorá trvala počas celej Európskej ligy. Na záverečný zápas sme sa nabudili a nechali na ihrisku všetko. Najdôležitejšie bolo, že po prvom sete, keď nám už na začiatku padli nejaké zbytočné esá, sme nezložili zbrane a naštartovali sa. Postrážili sme si prihrávku, no najväčšou zmenou oproti predošlým porážkam bolo, že sme hrali agresívne, búšili, čo to šlo a prebili sme ich. Do Popradu chodievame už niekoľko rokov, je tu skvelá atmosféra. Pamätám si aj plné haly, čo teraz síce nebolo, ale ľudia spravili vynikajúcu šou a hnali nás dopredu, takže ďakujem Poprad. Čaká nás oddych, no o chvíľu naskakujeme do plnej prípravy a verím, že v skupine na európskom šampionáte môžeme uhrať dobrý výsledok,“ hodnotil kapitán i hráč zápasu Tomáš Kriško a nadviazal na neho tréner Andrej Kravárik: „Veľká gratulácia nielen mužskej, ale i ženskej zložke. Ukončiť turnaj víťazstvami bolo asi najlepšie, čo nás mohlo stretnúť. Chalani pocítili, že eliminácia vlastných chýb nám dáva obrovskú možnosť hrať výborný volejbal a v konečnom dôsledku víťaziť. Ukázali sme našu tvár, ktorá sa mala niesť celou Európskou ligou. Žiaľ, nestalo sa tak, čo je možno aj logické. Na Turkov sme, naozaj, nemali ani len na set. Turci mali jeden z najlepších manšaftov a myslím si, že Zlatú Európsku ligu aj vyhrajú. Nám chýbal najmä domáci zápas s Lotyšskom. Volejbal hrať vieme, ale doplácali sme na strašne veľa vlastných chýb. Musíme eliminovať hlavne pokazené podania i útoky.“

Európske šampionáty

Mužský i ženský tím obsadil v A-skupinách tretiu priečku, ktorá síce neznamená postup do Final Four, no oba sa s prehľadom zachránili. Ženy však už koncom augusta čakajú Majstrovstvá Európy v Bratislave a mužský šampionát hostí začiatkom septembra Belgicko.