Záchranné zložky cvičili hasenie lesného požiaru. V Tatrách mal premiéru aj Black Hawk

Minulú stredu a štvrtok v Tatranskej Lomnici a okolo Skalnatého plesa spojili sily popradskí hasiči, letka ministerstva vnútra, vzdušné sily a leteckí záchranári.

Vojenský vrtuľník Black Hawk počas cvičenia vo Vysokých Tatrách. Snímka: jat

Záchranné zložky sa zamerali na hasenie požiaru pomocou vrtuľníkov s bambi vakmi, ktoré napĺňali z pohotovostnej nádrže Fireflex, z jazera či pomocou predlžovacích hadíc z cisterien. Vo Vysokých Tatrách cvičili aj zlaňovanie, podvesy, evakuáciu hasičov a premiéru malo nové hasičské auto s odnímateľnou nádržou. „Potrebujeme si odlietať vysokohorské prostredie, vykonať špeciálne činnosti a takisto je výcvik zameraný na hasenie lesných požiarov vo vysokohorskom prostredí. Ide hlavne o koordináciu vrtuľníkov pri nasadení ich väčšieho počtu a tiež o to, aby vedeli vo vzduchu spolupracovať,“ hovorí vedúci cvičenia Ján Marušin z modulu pozemného hasenia.

Cvičeniu predchádzajú pokyny. Snímka: jat

Práve v našich veľhorách je totiž riziko požiarov stále vysoké, vládnu tu špecifické poveternostné podmienky, často sa mení vietor i oblačnosť a v suchom počasí požiar postupuje mimoriadne rýchlo, v lesoch sa stále nachádza množstvo suchej drevnej hmoty. Terén je pre hasičskú kolesovú techniku ťažko prístupný, a preto je nevyhnutné nasadenie leteckej techniky. Naposledy „naostro“ spolu zasahovali záchranné zložky minulý rok pri požiari na Kežmarských žľaboch. Oheň sa dokonca dostal na hrebeň v piatom stupni ochrany v ťažko prístupných miestach.

Black Hawk zatiaľ len vo výcviku

V stredu a štvrtok lietali nad Tatranskou Lomnicou a okolo Skalnatého plesa tri vrtuľníky. Letka ministerstva vnútra cvičila s ruským strojom Mi-17, leteckí záchranári s Agustou a vojaci z Vrtuľníkového krídla Prešov naberali skúsenosti na novom americkom vrtuľníku Black Hawk.

Cvičnie podvesov s vrtuľníkom Mi-17 z letky Ministerstva vnútra SR. Snímka: jat

„Čo sa týka spolupráce, armáda je veľmi potrebná. Je tu aj ATE (Air-Tranosport Europe vykonáva vrtuľníkovú záchrannú službu, pozn. red), chceme si s nimi tieto veci vyskúšať, pretože aj keď sú záchranári, pre prvý zásah sú k dispozícii z Popradu veľmi rýchlo. S našou letkou cvičíme pravidelne, ale opakovanie je matka múdrosti,“ vraví riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Poprade Ondrej Šproch.

Vzdušné sily Ozbrojených síl SR zatiaľ zasahovali pri hasení lesných požiarov pomocou bambi vaku s vrtuľníkom Mi-17, na nových vrtuľníkoch UH-60M Black Hawk zatiaľ prebieha výcvik. „Práve toto cvičenie je na to, aby sme sa pripravili na zásahy naostro. Základný výcvik sme už urobili doma na základni v blízkosti letiska Prešov. Teraz sa letová činnosť vykonáva v reálnejších podmienkach Vysokých Tatier nad zalesneným porastom vo vyšších nadmorských výškach,“ hovorí inšpektor bezpečnosti letov Vrtuľníkového krídla Prešov a pilot Ivan Mudroň.

Prípravy na hasenie bambi vakom vo vrtuľníku Black Hawk. Snímka: jat

Jednou z úloh bol aj nácvik presnosti otvorenia bambi vaku, aby sa piloti spolu s palubnými technikmi a navádzačmi na zemi – hasičmi –naučili odhadnúť, kedy bambi vak „odhodiť“. Maximálne hmotnosť bambi vaku podveseného pod vrtuľník Black Hawk je 2 500 kilogramov. „Teraz máme bambi vak škrtený na 80 percent z dôvodu výcviku, reálnych podmienok a ďalších ľudí na palube,“ dopĺňa Ivan Mudroň.

V prvom rade chránia životy

Novinkou bolo aj cvičenie s vozidlom Toyota na hasenie lesných požiarov s možnosťou odnímateľnej nádrže. Nádrž sa dá prevážať do vysokohorského terénu, túto činnosť hasiči doteraz neskúšali.

Premiéra nového vozidla popradských hasičov. Snímka: PM

V prvom rade však ide záchranným zložkám o ochranu života, zdravia a až potom o ochranu majetku. Aj preto bola súčasťou veľkého cvičenia príprava na evakuáciu hasičov. „Rozvoj požiaru môže byť všelijaký a rýchly, niekedy je potrebné hasičov evakuovať, keď sa požiar šíri smerom k nim. Vrtuľníky nemôžu lietať v dyme, takže hasiči sa musia stiahnuť do prostredia, kde môže vrtuľník priletieť,“ vysvetľuje Ján Marušin. Podľa Ondreja Šprocha museli hasiči podobnú situáciu v reále riešiť v roku 2007 v Slovenskom raji. Vplyvom požiaru došlo k uvoľňovaniu skál. Z prudkého svahu mohli kamene ohrozovať hasičov, preto ich museli evakuovať.

Jana TOMALOVÁ