Bežali, plávali, brodili sa, preliezali a zapájali aj rozum

Ešte 22. júna sa konal 6. ročník Jánskeho blata v Spišskej-Belej-Strážkach.

Pretekári sa museli prekonať takmer 40 prekážok. (Snímky: Jánske blato)

Ide o bežecké podujatie, ktoré však má mnoho rozdielov oproti štandardným atletickým disciplínam. Dalo by sa prirovnať k vo svete známemu Spartan Race, kde účastníci absolvujú stanovenú trať, na ktorej musia prekonávať rozličné prekážky. „U nás to má skôr rodinný charakter a neberieme to až tak profesionálne, ako to býva na Spartane. Oproti predošlým ročníkom sme mali zmenu, dokonca, v tom, že sme zaradili aj kategóriu pre zábavu, ktorá bola relatívne voľná, nemeral sa čas a účastníci nemuseli spĺňať náročné podmienky. Asi tak tretina to skrátka chcela len zažiť a nie len odmakať niekoľko trestných disciplín. Narastá nám aj počet detí, takže už premiérovo vyhlasovali výsledky chlapcov a dievčat oddelene. Takisto to bolo pri junioroch. Čo sa týka počtu pretekárov, každoročne zaznamenávame nárast približne o stovku a teraz ich bolo presne 601,“ ozrejmil člen organizačného tímu Zdeno Koreň.

Kombinovali „fyzičku“ i hlavu

V krásnom letnom počasí na bežcov čakala vyše 7-kilometrová trať s takmer 40 prekážkami. „Dosť náročné bolo plávanie cez štrkovisko na ostrovček inou trasou späť, pretože to sťažili riasy, takže ľudia zažili aj trochu paniky. Pripravené boli aj dva člny, ktoré pomáhali. Asi dvadsať účastníkov potrebovalo aktívnu pomoc našich záchranárov. Zložitý bol aj prechod riekou Poprad. Pretekárov sme síce púšťali cez brod, ale predošlé prívalové dažde spôsobili silnejšiu intenzitu toku vody,“ opísal Koreň a pokračoval: „Premiérovo sme zaradili aj také „špeciality“ na pamäť, logiku či jemnú motoriku a bolo tam aj trošku matematiky. Popri štandardných fyzických disciplínach teda pretekári museli zapájať aj hlavu a niektorí si pochvaľovali, že to beh spestrilo. Preto plánujeme, že takéto mentálne prekážky zaradíme aj nabudúce, lebo pre nás je to relatívne jednoduché, no pre bežca náročné. Niekoľko minút utekáte cez les, niekto od vás chce, aby ste si niečo zapamätali a o 10 minút neskôr to máte povedať.“

Extrémni partneri

S nástrahami si najlepšie poradil za 51:08 min Jakub Haviarik zo Svitu. Druhý v absolútnom poradí skončil najlepší dorastenec Adam Krajč a za ním dobehol Viktor Olšavský. Prvenstvo medzi ženami si časom 1.19:12 h vybojovala Haviarikova oddielová kolegyňa z Extreme Obstacle Runners, ktorá je zároveň jeho priateľkou. Alžbeta Balabasová obsadila druhú a Zuzana Valková tretiu priečku. V tímovej súťaži triumfoval prešovský Ocko Team pred Autolutz & Powerfit z Podolínca a domácimi Beľanmi PretekaRYS, ktorí pomáhali aj so stavbou trate. Najrýchlejšou dorastenkou bola Natália Valigová. Pre deti od 8 do 12 rokov bola pripravená asi 1,5-kilometrová trasa, ktorú najlepšie zvládli Kamila Tóthová a Bruno Mick.

Michal KLEIN